Molo

Kam s horizontem aneb rovné linie ve fotografii

Rubrika článkuZáklady 27.12.2015

Dneska si řekneme něco o horizontu, dělení snímku, další kompozičních pravidlech a liniích vůbec. Ve fotografii horizont působí zpravidla jako dělící prvek. Nejlépe přítomnost horizontu postřehnete na krajinářských fotografií, ve kterých, krom toho, že je neoddělitelnou součástí kompozice, dotváří celkové finální vyznění (na fotografii je více oblohy nebo země v závislosti na tom, kde je horizont umístěn, a tím se mění i ústřední motiv fotografie). Horizont může být umístěn buď ve spodní, ve střední nebo v horní části fotografie. K samotnému umístění horizontu ve snímku se dostaneme později. Ze všeho nejdřív je důležité se zeptat…

 

 

Proč je správné umístění horizontu ve fotografii tak důležité?

Je pochopitelně na vás, do které části fotografie horizont umístíte. Dá se s tím vyblbnout a zkoušet milion variant. Ale jako u všeho je i u umístění horizontu ve fotografii nutné nejprve nastudovat základní pravidla, abychom je později mohli porušit (a věděli, že je porušujeme). Pokud linii horizontu umístíme správně, doplní nám kompozici, ale zároveň k sobě nebude zbytečně přitahovat pozornost. Na druhou stranu pokud horizont umístíme špatně, může se stát konkurenčním prvkem hlavního objektu, od kterého bude odvádět divákovo oko. A to nechceme!

shutterstock_305913236

Dostáváme se k vědomému porušování pravidel. Na fotografii níže vidíte horizont uprostřed fotografie, který celkové vyznění nejen neruší, ale naopak snímek dotváří, a to díky odrazům hory a stromů na vodní hladině, takže fotografie působí celistvě.

 

Horizont ve spodní části fotografie

V případě, že se rozhodnete umístit horizont ve spodní části fotografie, musíte počítat s tím, že divákovo oko bude přitahovat horní část snímku. Pokud v horní polovině nemáte umístěn dostatečně zajímavý objekt, bude se pravděpodobně jednat o oblohu. V takovém případě doporučuji počkat si na dostatečně zajímavé počasí – modrá vymetená obloha neudrží divákovu pozornost dlouho. Díky předpovědi si dnes můžeme vytipovat mlhu, červánky, přicházející bouřky i duhy bez větší námahy.

 

Když se ve snímcích soustředíme na zobrazení oblohy, bude skvěle fungovat delší čas závěrky, který nám nebe „rozmaže“ a vyniknou tak měnící se mraky i barvy.

shutterstock_130110026

Horizont v horní části fotografie

Jak můžeme krásně vidět na fotografii výše – pokud umístíme horizont v horní části fotografii, budeme muset svojí pozornost mnohem více zaměřit na popředí (neboli přední plán), v tomto případě je to velké kameny nad vodní hladinou. Umístění horizontu v horní části fotografie tak využijete třeba při fotografování portrétů, kde by vám jinak zbytečně rušil pozadí za modelem či modelkou.

 

shutterstock_163166009

Horizont uprostřed?

Jak už jsem psala výše, je umístění horizontu uprostřed snímku náročné, ale ne nemožné. Jde o to, že kompozice se středovým horizontem se může ve výsledku zdát nevyvážená. Proto doporučuji diváka trochu zmást – a umístit horizont o něco výš nebo výš (ne přímo doprostřed fotografie). Skvěle funguje s již zmiňovanými odrazy na vodní ploše.

 

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Noční návštěvník - Eliška Balážová

Vyhlášení velké foto soutěže září 2014!

Velká fotosoutěž je za námi. Máme zde vítězné fotografie!  1. místo: Noční návštěvník  – Eliška Balážová   Soutěž vyhrála Eliška Balážová s celkovým počtem 434 hlasů. Pokud byla fotografie opravdu focena v noci, lze pochválit dobrou práci s umělým osvětlením.  Eliška od nás vyhrává výukový kurz Photoshop od A do Z na DVD. Gratulujeme!  2. místo: Chaka  […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 01.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Soutěže
Jak vybrat odraznou desku

Moje první fotovýbava aneb co koupit | Odrazná deska

Máme tu druhý článek se série, kde popisuji fotovýbavu, která proměnila můj fotografický život. První díl o 50 mm objektivu je zde. Stále dokola čteme, že fotografie je hlavně o světle a ne o fotoaparátu ale stejně stále dokola prohlížíme, který foťák má více pixelů a hádáme se, jestli Canon nebo Nikon. Jako kdybychom přeslechli, […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 22.05.2018
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Články Jak fotit

S jakým objektivem fotit jídlo? (Nikon)

Dnešní článek se bude týkat objektivů od Nikonu, které výborně poslouží při fotografování jídla. Já si na takové fotografování beru vždy skla s pevnou ohniskovou vzdáleností. S pomocí těchto rychlých objektivů jsem schopná dostat se do těsné blízkosti k pokrmům, což mi dává řadu výhod:   1. Pomoc při vizualizaci kompozice (zatím bez vybavení) – čili […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 07.10.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
giraffe

Tipy jak ve fotografii zachytit humor

Každý z nás má jiný smysl pro humor. Vtipná fotografie je proto docela obtížný žánr. Existuje pár tipů, které vám můžou pomoci udělat vás obsah více zábavnější.    Sledujte své okolí a objevte vzrušující a veselé okamžiky   Vtipné fotografie zvířat jsou vzácné, protože neposlouchají naše pokyny. Jejich nepředvídatelnost z nich dělá důležitou část vtipné fotografie, […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 12.01.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit