Molo

Kam s horizontem aneb rovné linie ve fotografii

Rubrika článkuZáklady 27.12.2015

Dneska si řekneme něco o horizontu, dělení snímku, další kompozičních pravidlech a liniích vůbec. Ve fotografii horizont působí zpravidla jako dělící prvek. Nejlépe přítomnost horizontu postřehnete na krajinářských fotografií, ve kterých, krom toho, že je neoddělitelnou součástí kompozice, dotváří celkové finální vyznění (na fotografii je více oblohy nebo země v závislosti na tom, kde je horizont umístěn, a tím se mění i ústřední motiv fotografie). Horizont může být umístěn buď ve spodní, ve střední nebo v horní části fotografie. K samotnému umístění horizontu ve snímku se dostaneme později. Ze všeho nejdřív je důležité se zeptat…

 

 

Proč je správné umístění horizontu ve fotografii tak důležité?

Je pochopitelně na vás, do které části fotografie horizont umístíte. Dá se s tím vyblbnout a zkoušet milion variant. Ale jako u všeho je i u umístění horizontu ve fotografii nutné nejprve nastudovat základní pravidla, abychom je později mohli porušit (a věděli, že je porušujeme). Pokud linii horizontu umístíme správně, doplní nám kompozici, ale zároveň k sobě nebude zbytečně přitahovat pozornost. Na druhou stranu pokud horizont umístíme špatně, může se stát konkurenčním prvkem hlavního objektu, od kterého bude odvádět divákovo oko. A to nechceme!

shutterstock_305913236

Dostáváme se k vědomému porušování pravidel. Na fotografii níže vidíte horizont uprostřed fotografie, který celkové vyznění nejen neruší, ale naopak snímek dotváří, a to díky odrazům hory a stromů na vodní hladině, takže fotografie působí celistvě.

 

Horizont ve spodní části fotografie

V případě, že se rozhodnete umístit horizont ve spodní části fotografie, musíte počítat s tím, že divákovo oko bude přitahovat horní část snímku. Pokud v horní polovině nemáte umístěn dostatečně zajímavý objekt, bude se pravděpodobně jednat o oblohu. V takovém případě doporučuji počkat si na dostatečně zajímavé počasí – modrá vymetená obloha neudrží divákovu pozornost dlouho. Díky předpovědi si dnes můžeme vytipovat mlhu, červánky, přicházející bouřky i duhy bez větší námahy.

 

Když se ve snímcích soustředíme na zobrazení oblohy, bude skvěle fungovat delší čas závěrky, který nám nebe „rozmaže“ a vyniknou tak měnící se mraky i barvy.

shutterstock_130110026

Horizont v horní části fotografie

Jak můžeme krásně vidět na fotografii výše – pokud umístíme horizont v horní části fotografii, budeme muset svojí pozornost mnohem více zaměřit na popředí (neboli přední plán), v tomto případě je to velké kameny nad vodní hladinou. Umístění horizontu v horní části fotografie tak využijete třeba při fotografování portrétů, kde by vám jinak zbytečně rušil pozadí za modelem či modelkou.

 

shutterstock_163166009

Horizont uprostřed?

Jak už jsem psala výše, je umístění horizontu uprostřed snímku náročné, ale ne nemožné. Jde o to, že kompozice se středovým horizontem se může ve výsledku zdát nevyvážená. Proto doporučuji diváka trochu zmást – a umístit horizont o něco výš nebo výš (ne přímo doprostřed fotografie). Skvěle funguje s již zmiňovanými odrazy na vodní ploše.

 

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

František Drtikol

František Drtikol: víc než fotograf

Překladatel, malíř, průkopník buddhismu v Čechách nebo celosvětově proslulý fotograf? František Drtikol ve svém životě skloubil všechno výše uvedené dohromady, a právě proto je v současnosti oprávněně považován za jednoho z nejvýznamnějších českých mužů hned v několika odvětvích.   A ačkoliv od jeho narození uběhlo více než století, inspiruje tento lehce kontroverzní muž stovky fotografů […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 05.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Nechutné jídlo

Nejnechutnější fotky jídla všech dob!

Rád fotím jídlo. Jsem rád, když lidé, kteří se podívají na fotografii potom řeknou: „Zavři to, mám hlad!“ To ovšem nečekejte od následující galerie, z relativně nového webu Someone Ate This.  Zde najdete opravdu nepovedené fotografie opravdu nepovedených (nepoživatelných pokrmů). Musím uznat, že mimibazar je v tomto případě dost pozadu. Odložte svačiny a jdeme na […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 12.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Jak správně fotit

Jak správně fotit

Jak mám správně fotit, aniž bych investoval spoustu peněz do nových objektivů a drahého fotoaparátu? Od té doby, co se staly DSLR zrcadlovky dostupné pro širokou veřejnost, je stále více lidí, kteří si vyberou namísto kompaktu tento typ přístroje. Proč? Profesionální fotografové prezentují skvělé snímky z drahých přístrojů a nakonec můžeme nabít dojmu, že pouze […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 15.09.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Základy
Fotoexpo

Vstupenky na největší fotografickou akci podzimu jsou v prodeji. Nenechte si ujít Fotoexpo 2016!

Vstupenky na největší fotografickou akci podzimu jsou již v prodeji. Nenechte si ujít Fotoexpo 2016! Čtvrtý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie FOTOEXPO 2016 bude zahájen v sobotu 22. října 2016 v Národním domě na Vinohradech. Ve dvou sálech s fototechnikou se představí nejvýznamnější firmy z oboru, opět jsme pro vás připravili exkluzivní besedy, audiovizuální projekce fotografů, jedinečné workshopy, tematické stage […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 14.10.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Články