Sedm dní v novinkách z fotografie

Rubrika článkuTechnické novinky 02.04.2014

Olympus Stylus SH-1

Zdánlivě se novinka firmy Olympus tváří jako „bez-zrcadlovka“ s výměnnými objektivy, ovšem jedná se o kompaktní superzoom.

Olympus_SH-1Olympus Stylus SH-1 se může pochlubit 16MPx BSI CMOS senzorem s pěti-osou stabilizací obrazu (video nastiňující funkci najdete zde), kterou zdědil právě z vyšší řady bez-zrcadlových kompaktů s výměnnými objektivy. Stabilizaci určitě oceníte při natáčení 1080/60p videí, obzvláště za chůze. Rozsah ohnisek objektivu, v přepočtu na kinofilm, je 25-600mm (25x zoom), světelnost objektivu pak f3,0/f6,9. Tří palcový LCD display na zadní straně je dotykový a pro sdílení fotek nechybí WiFi. Je třeba poznamenat, že fotoaparát nemá plně manuální režim, což spoustu nadšených fotografů příliš nepotěší.

K dispozici bude od května ve třech barvách (černá, bílá a stříbrná) za cenu pod $400.

 

Leica Summilux 15mm

Panasonic si připravil pro majitele fotoaparátů s Micro Four Thirds bajonetem nový objektiv.

Leica_DG_Summilux_15mm_F1.7_ASPHCelý název objektivy zní Leica DG Summilux 15mm F1.7 ASPH. Z něj je patrné, že se jedná o 15mm objektiv se světelností skvělých f1,7. Objektiv se skládá z devíti elementů v sedmi skupinách, včetně třech asférických. Technologie Nano Surface Coating pak zamezuje nežádoucím odrazům.

Leica DG Summilux 15mm F1.7 ASPH se na trh dostane v červnu za cenu £549.99, případně pak v setu s fotoaparátem Panasonic Lumix DMC-GM1 za necelých tisíc liber.

 

Odolný Olympus se zajímavými parametry

Další novinkou ze stáje kompaktů Olympusu je odolný kompakt Olympus Tough TG-3. Krom zvýšené odolnosti nabízí také jiná lákadla.

Olympus_Tough_TG-3Použitým snímačem pro tento model je 16MPx BSI CMOS čip, jehož výstup zpracovává procesor TruePic VII. Objektiv 25-100mm (4x zoom) se může pochlubit světelností skvělých f2,0/f4,9 a stabilizací obrazu. Na odolném těle, které fotoaparát ochrání při pádu ze dvou metrů, ponoření do 15m hloubky, nebo při teplotách do -10°C, najdeme 3-palcový LCD display pro prohlížení fotek. Ve výbavě pak najdeme i GPS nebo WiFi. K Olympusu TG-3 můžete dokoupit také LED Light Guide ($41), adaptér ve tvaru prstence kolem objektivu, který přemění vestavěné LED světlo na makro osvětlení.

Olympus Tough TG-3 by se měl na trhu objevit v červnu, v černé nebo červené barvě, za $350.

 

Carl Zeiss Vario-Tessar T E 16-70mm f/4 ZA OSS

Nový příspěvek do rodiny objektivů pro fotoaparáty řady Sony NEX. „Prémiový“ objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar.

carl_zeiss_vario_tessar_t_e_16_70mm_f_4_za_ossPro ty z Vás, kteří netuší, co tajemná hesla v názvech objektivů firmy Carl Zeiss znamenají, Tessar je označení konstrukce objektivu, Vario pak znamená proměnnou ohniskovou vzdálenost (neboli zoom objektiv), v tomto případě 16-70mm (24-105mm ekvivalent kinofilmu). Světelnost objektivu je f4 a pro temnější prostředí nebo akční fotografie je objektiv také stabilizován. Díky sedmi-lamelové cloně pak dosáhnete atraktivních rozostření pozadí. Objektiv se skládá z 16 elementů ve 12 skupinách. Minimální ostřící vzdálenost je 35cm a pokud se Vám nebude líbit přesnost automatického ostření, máte možnost do jeho práce zasáhnout ručně, aniž byste jej vypnuli.

Carl Zeiss Vario-Tessar T E 16-70mm f/4 ZA OSS je již dostupný za cenu £849.

 

 

Nejlehčí středoformát – pro létající drony

PhaseOne si připravila zajímavý produkt pro profesionální fotografii. Je jím Phase One iXU 150, údajně nejlehčí a nejmenší středoformátový fotoaparát, primárně vyvinutý pro použití na dálkově ovládaných létajících dronech.

phaseone_iXU150Odolný iXU 150 má stejný senzor jako PhaseOne IQ250 (případně Hasselblad HD-50c), tedy 50MPx CMOS čip. Fotoaparát nemá vlastní závěrku, využívá tu vestavěnou do objektivů Schneider-Kreuznach, pro které je stavěn. Rozsah ISO citlivostí snímače je 100-6400 a o konektivitu se postará USB3.0 konektor (obrazový výstup a ovládání) spolu s přímým sériovým spojením pro GPS nebo INU (gyroskopický systém pro zjišťování náklonu v letadlech) systémy.

Phase One iXU 150 bude k dispozici ve verzích pro viditelné světelné spektrum a pro část spektra blíže infračervenému světlu (pro zhoršené světelné podmínky). Cena je €30.000 a na trhu se objeví v červenci.

 

 

Komentáře

Autor článku

Ondřej Panáček

Jsem nadšeným fotografem asi od patnácti, baví mě luminografie a focení širokoúhlými objektivy.

 

Mohlo by vás zajímat

fauna

Tipy jak fotit faunu

Dnes tu máme pár tipů, které by se vám mohly hodit, jestli vašim cílem je se zlepšit ve fotografování fauny. Vybavení Jako u spousty dalších odvětví ve fotografii, také na fotografování fauny by jste měli mít nějaké to vybavení, které se k tomu hodí. Pokud fotíte divokou přírodu a nefotíte někde v zoo, kde jsou […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 31.08.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
photography

365 denní projekt pro fotografy – jak na to?

Nechci vás ničím strašit, ale za chvíli tu už jsou Vánoce a hlavně Nový rok! A to je ten správný čas, kdy začít s novým projektem – ať už je to hubnutí, cvičení, začít jíst zdravě a nebo zlepšování fotografických znalostí a schopností.    Každý z nás má jiné cíle, pokud jde o naši vášeň […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 25.10.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Hloubka ostrosti

Moje první fotovýbava aneb co koupit | 50 mm objektiv

Jmenuji se Filip Obr a jsem profesionální fotograf interiérů a fotograf jídla.  Vše jsem se učil metodou pokus – omyl. V průběhu let jsem nakoupil spoustu techniky, kterou jsem následně prodal nebo použil jen jednou a od té doby leží ve skříni. Jsou ale kousky, které považuji za zlomy v mé fotografické práci a které používám […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 01.08.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Tipy & Návody
Jak fotit levitaci

Jak fotit levitaci

Každý den potkáváme desítky lidí, který kolem nás neprochází, nýbrž levitují. Proto se i toto stalo součástí světové fotografie. Levitují zkrátka všichni a ani my se tomu občas nevyhneme, když jdeme do práce a přes celý chodník zaplňuje jedna veliká louže. V dnešním článku se v prvé řadě zaměříme na levitaci lidí. Levitace zvířat a […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 01.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Jak fotit