Sedm dní v novinkách z fotografie

Rubrika článkuTechnické novinky 02.04.2014

Olympus Stylus SH-1

Zdánlivě se novinka firmy Olympus tváří jako „bez-zrcadlovka“ s výměnnými objektivy, ovšem jedná se o kompaktní superzoom.

Olympus_SH-1Olympus Stylus SH-1 se může pochlubit 16MPx BSI CMOS senzorem s pěti-osou stabilizací obrazu (video nastiňující funkci najdete zde), kterou zdědil právě z vyšší řady bez-zrcadlových kompaktů s výměnnými objektivy. Stabilizaci určitě oceníte při natáčení 1080/60p videí, obzvláště za chůze. Rozsah ohnisek objektivu, v přepočtu na kinofilm, je 25-600mm (25x zoom), světelnost objektivu pak f3,0/f6,9. Tří palcový LCD display na zadní straně je dotykový a pro sdílení fotek nechybí WiFi. Je třeba poznamenat, že fotoaparát nemá plně manuální režim, což spoustu nadšených fotografů příliš nepotěší.

K dispozici bude od května ve třech barvách (černá, bílá a stříbrná) za cenu pod $400.

 

Leica Summilux 15mm

Panasonic si připravil pro majitele fotoaparátů s Micro Four Thirds bajonetem nový objektiv.

Leica_DG_Summilux_15mm_F1.7_ASPHCelý název objektivy zní Leica DG Summilux 15mm F1.7 ASPH. Z něj je patrné, že se jedná o 15mm objektiv se světelností skvělých f1,7. Objektiv se skládá z devíti elementů v sedmi skupinách, včetně třech asférických. Technologie Nano Surface Coating pak zamezuje nežádoucím odrazům.

Leica DG Summilux 15mm F1.7 ASPH se na trh dostane v červnu za cenu £549.99, případně pak v setu s fotoaparátem Panasonic Lumix DMC-GM1 za necelých tisíc liber.

 

Odolný Olympus se zajímavými parametry

Další novinkou ze stáje kompaktů Olympusu je odolný kompakt Olympus Tough TG-3. Krom zvýšené odolnosti nabízí také jiná lákadla.

Olympus_Tough_TG-3Použitým snímačem pro tento model je 16MPx BSI CMOS čip, jehož výstup zpracovává procesor TruePic VII. Objektiv 25-100mm (4x zoom) se může pochlubit světelností skvělých f2,0/f4,9 a stabilizací obrazu. Na odolném těle, které fotoaparát ochrání při pádu ze dvou metrů, ponoření do 15m hloubky, nebo při teplotách do -10°C, najdeme 3-palcový LCD display pro prohlížení fotek. Ve výbavě pak najdeme i GPS nebo WiFi. K Olympusu TG-3 můžete dokoupit také LED Light Guide ($41), adaptér ve tvaru prstence kolem objektivu, který přemění vestavěné LED světlo na makro osvětlení.

Olympus Tough TG-3 by se měl na trhu objevit v červnu, v černé nebo červené barvě, za $350.

 

Carl Zeiss Vario-Tessar T E 16-70mm f/4 ZA OSS

Nový příspěvek do rodiny objektivů pro fotoaparáty řady Sony NEX. „Prémiový“ objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar.

carl_zeiss_vario_tessar_t_e_16_70mm_f_4_za_ossPro ty z Vás, kteří netuší, co tajemná hesla v názvech objektivů firmy Carl Zeiss znamenají, Tessar je označení konstrukce objektivu, Vario pak znamená proměnnou ohniskovou vzdálenost (neboli zoom objektiv), v tomto případě 16-70mm (24-105mm ekvivalent kinofilmu). Světelnost objektivu je f4 a pro temnější prostředí nebo akční fotografie je objektiv také stabilizován. Díky sedmi-lamelové cloně pak dosáhnete atraktivních rozostření pozadí. Objektiv se skládá z 16 elementů ve 12 skupinách. Minimální ostřící vzdálenost je 35cm a pokud se Vám nebude líbit přesnost automatického ostření, máte možnost do jeho práce zasáhnout ručně, aniž byste jej vypnuli.

Carl Zeiss Vario-Tessar T E 16-70mm f/4 ZA OSS je již dostupný za cenu £849.

 

 

Nejlehčí středoformát – pro létající drony

PhaseOne si připravila zajímavý produkt pro profesionální fotografii. Je jím Phase One iXU 150, údajně nejlehčí a nejmenší středoformátový fotoaparát, primárně vyvinutý pro použití na dálkově ovládaných létajících dronech.

phaseone_iXU150Odolný iXU 150 má stejný senzor jako PhaseOne IQ250 (případně Hasselblad HD-50c), tedy 50MPx CMOS čip. Fotoaparát nemá vlastní závěrku, využívá tu vestavěnou do objektivů Schneider-Kreuznach, pro které je stavěn. Rozsah ISO citlivostí snímače je 100-6400 a o konektivitu se postará USB3.0 konektor (obrazový výstup a ovládání) spolu s přímým sériovým spojením pro GPS nebo INU (gyroskopický systém pro zjišťování náklonu v letadlech) systémy.

Phase One iXU 150 bude k dispozici ve verzích pro viditelné světelné spektrum a pro část spektra blíže infračervenému světlu (pro zhoršené světelné podmínky). Cena je €30.000 a na trhu se objeví v červenci.

 

 

Komentáře

Autor článku

Ondřej Panáček

Jsem nadšeným fotografem asi od patnácti, baví mě luminografie a focení širokoúhlými objektivy.

 

Mohlo by vás zajímat

Jiří Šebek

Rozhovor s Jiřím Šebkem

Dalším z fotografů, který poskytli rozhovor pro Tipy jak fotit je Jiří Šebek – fotograf specializující se zejména na snímky krajiny a architektury. Na svém kontě má ku příkladu cenu Svazu Českých Fotografů za dechberoucí snímky Prahy, či ocenění v kategorii krajina pořádané měsíčníkem National Geography. Ponořte se proto na chvíli do symetrického světa a […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 17.09.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

4 tipy pro ostřejší fotografie

Běžně se vám stává, že si po skončení fotografování prohlížíte fotografie na LCD displeji, a to s neochvějným zadostiučiněním jak krásně ostré jsou, jen abyste později zjistili, že na monitoru vlastně tak ostré nejsou a poputují rovnou do koše? Zde je několik tipů, které vám pomohou k ostřejším snímkům.   1. Objektiv Často se dočteme, že čím […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 13.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Jak fotit
Sarka-Fotomodeling

Fotografie nevyšly podle představ. Co teď?

Tohle se někdy stane snad každé modelce. Fotografie nevyjdou k vaší spokojenosti. Dá se určit pomyslná mez, podle které lze určit, co je vaší chybou a co už spadá pod kompetenci fotografa? Pojďme se na to společně podívat.   Jak bylo řečeno, fotografie nikdy nejde posuzovat nezávisle na spolupráci obou stran. Jestli fotografie nevyšly podle […]

Autor článku Šárka Datum článku 10.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling

Jak správně používat stativ?

Při litém boji s rychlostí závěrky musíme mít stabilní stativ, nástroj pro eliminaci chvění fotoaparátu, který nám dopomůže k ostrým snímkům. Ačkoliv zní samotné rozkládání stativu a jeho používání jednoduše, často narážím na fotografy, kteří s ním neumí správně zacházet. Můžete mít ten nejdražší tripod na trhu, bez kvalitních znalostí jeho užívání a správné manipulace […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 22.06.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy