Petr Bambousek

Petr Bambousek: „Cesty si plánuji tak, abych si splnil co nejvíc snů.“

Rubrika článkuRozhovory 09.06.2014

Příbramský rodák Petr Bambousek je  fotograf divoké přírody. Se svým fotoaparátem procestoval už mnoho člověkem nedotčených míst. Můžeme jmenovat třeba Kostariku, Thajsko, Irsko, Ekvádor nebo Panamu nebo Gambii. Pojďte se s námi ponořit do jeho světa křišťálově čisté přírody a vůní deštného pralesa…

         Petr Bambousek        

Jakou ze svých fotografií máte nejradši a proč?

Ta je pokaždé jiná. Většinou si z výprav za focením přivezu jednu nebo dvě fotky, na které jsem hrdý. Nejradši mám ty, které nosím dlouho v hlavě a nakonec se mi je podaří realizovat. Některé fotografie vznikají i řadu let, než se sejdou okolnosti tak, aby záběr mohl vzniknout. K takovým fotkám mám pak silné pouto.

 

Co považujete za životní úspěch a čeho dalšího byste chtěl ještě dosáhnout?

 Za největší úspěch považuji možnost cestovat po světě. Dost lidí se na to dívá skrz prsty, protože u nás je také krásná příroda. Nemůžu si pomoci, jak jednou okusíte kouzlo tropů, tak zjistíte, co je vlastně v přírodě možné. Zjistíte, kolik rozličných forem života existuje a, i přes pokročilou devastaci planety, stále pobíhá po světě. Věci, které často známe jen z dokumentárních filmů, se mi odehrávají přímo před očima a nedokážu se toho nabažit. Pokud bych si přál něčeho dosáhnout, tak asi toho, abych tu možnost měl co nejdéle. Žiju si svůj sen, vyšší cíle nemám.

 Petr Bambousek

Jak vypadá Váš typický den?

Asi jako každého člověka, alespoň ta ranní část. Pak místo cesty do kanceláře zasednu k počítači a často u něj strávím celý den. Ať už úpravami fotek, hledáním informací k lokalitám, které bych rád navštívil, tak realizací cest, k čemuž patří komunikace s majiteli ubytoven, vyhledávání letenek a psaní organizačních emailů. Na řadu pak přicházejí dotazy fotografů, kterých týdně odpovím desítky. Zkrátka, většinu všedního dne trávím za počítačem. Vykoupením je pak pro mě odjezd na některou z výprav, kde se odrazí, jak moc efektivně jsem čas za počítačem strávil. Čím méně překvapení mě na cestách potká, tím více času zbývá na focení. A popravdě, co může být lepšího, než se spontánně vzbudit v tropickém lese okolo páté ráno, zaposlouchat se do hlasů ptactva a mít jedinou starost – co já si dnes vyfotím?

 Petr Bambousek

Máte spadeno na něco, co toužíte vyfotografovat, ale ještě jste nedostal příležitost?

Musím se přiznat, že pro letošní rok jsem si naplánoval cesty tak, abych si splnil co nejvíce snů. Zpočátku roku to byli tukani v Kostarice, pak horské pralesy na Borneu, v květnu hnízdění překrásného kvesala v Panamě a za pár týdnů snad po dlouhém odkládání budu mít šanci fotit fascinující makaky a nártouny na Sulawesi. I když mám v hlavě další motivy, které bych rád nějak ztvárnil, radši je nebudu jmenovat, abych to nezakřikl.

Musím se přiznat, že pro letošní rok jsem si naplánoval cesty tak, abych si splnil co nejvíce snů. 

pb_08

Máte vzor? Případně jakého umělce ve svém životě obdivujete?

Popravdě moc fotografických vzorů nemám. Možná je to i dobře, protože se snažím dělat fotky po svém. Pokud má člověk vzory, chtě nechtě inklinuje k tomu dělat to jako oni. Vzorem jsou mi tak umělci, kteří si našli vlastní cestu, a jejich tvorba je v oboru unikátní. Pak je celkem jedno, jestli je to Salvador Dalí, Jan Werich nebo hudební skupina The Gathering. Z fotografů dlouhodobě sleduji tvorbu Tima Lamana, který se nedávno zapsal do povědomí našich fotografů grandiózním cyklem o rajkách z Papuy. Fotografie a videa z tohoto projektu často kolují po internetu.

 pb_06

Kdo vás přivedl k fotografování?

Podezřívám z toho kamaráda, který měl na střední škole Praktiku. Hrozně mě bavilo se dívat skrz hledáček 50mm objektivu a zaostřovat si různé objekty. K přírodě jsem měl silný vztah odjakživa, proto spojení obou zájmů bylo přirozeným vývojem.

 Petr Bambousek

Digitální nebo klasická fotografie?

Pro mě digitální. Nepatřím k těm, kteří se mohou pyšnit, jak si máchali ruce ve vývojce. I když je v tom kus romantiky, nemám pocit, že bych o něco přišel. Mně připadá romantické sedět v dešti na terase ubytovny v horském lese, jíst meloun a pozorovat mraky nad údolím a desítky kolibříků, kteří se kolem mě prohánějí.

 Mně připadá romantické sedět v dešti na terase ubytovny v horském lese, jíst meloun a pozorovat mraky nad údolím a desítky kolibříků, kteří se kolem mě prohánějí.

 

Odklonil jste se od fotografie například k malování či sochání? Nelákalo by Vás to?

To by špatně dopadlo. Jsem manuálně dost nešikovný. Umím namalovat jedním tahem prasátko a z hlíny bych patrně dokázal uplácat jen lívanec.

Petr Bambousek 

Jak zpracováváte své fotografie?

Používám dlouhodobě vyvinutý postup, který kombinuje programy Lightroom, Photoshop a Nik Software. Jsem hodně vybíravý a zdaleka neupravuji vše, co jsem vyfotil. I když si z cesty přivezu třeba 2000 fotek, po promazání jich zbude okolo 800 a do galerie na internetu se jich probojuje sotva 30. S oblibou říkám, že tlačítko Delete tříbí vkus.

 pb_04

Jaký by byl Váš „tip jak fotit“ pro naše čtenáře?

Hlavně foťte srdcem. Foťte to, co vás baví, ne to, co mají ostatní, abyste náhodou nebyli pozadu. Pak se vám otevřou úplně nové obzory. Z praxe mohu říct, že pohodlí a dobrá fotografie často nejsou dohromady. Nebojte se umazat, ohnout, stoupnout na špičky, neseďte doma, když prší, experimentujte. Co horšího se může stát, než že z toho žádná fotka nevznikne?

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Najdete se? Dalších 7 typů fotografa

Najdete se? Dalších 7 typů fotografa

Po úspěšném článku 6 typů fotografa. Který jste vy? jsem si posvítila na další známé a neznáme druhy. Snad se tentokrát naleznete mezi adrenalinovými šílenci, trpělivými ornitology nebo cokoli mezi tím. 1. Architekt Architekt miluje geometrii budov. Často si vybírá jako prostředek černobílou fotografii, aby zdůraznil linie a úhly. Samozřejmostí jsou snímky s dlouhou expozicí. Naleznete jej s očima vzhůru […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 20.02.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Jiří Šebek

Rozhovor s Jiřím Šebkem

Dalším z fotografů, který poskytli rozhovor pro Tipy jak fotit je Jiří Šebek – fotograf specializující se zejména na snímky krajiny a architektury. Na svém kontě má ku příkladu cenu Svazu Českých Fotografů za dechberoucí snímky Prahy, či ocenění v kategorii krajina pořádané měsíčníkem National Geography. Ponořte se proto na chvíli do symetrického světa a […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 17.09.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
texel

Jak se stát profesionálním cestovatelským fotografem

Cestovatelská fotografie = jak začít jako cestovní fotograf? Myslíte si, že je potřeba jen fotoaparát a letenka, aby jste se jím stali? Teoreticky ano. V praxi ale soutěžíte se světem a lidmi plnými kreativitou, kde všichni soupeří o příležitost stát se cestovatelským fotografem na plný úvazek. To znamená, že v oboru je hodně prostoru pro […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 25.08.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

20 rychlých tipů pro portrétní fotografie

Miluji portréty a jsem si jistá, že mnozí z vás jsou na tom podobně. Nicméně vytvořit perfektní portrét je jedna z nejsložitějších disciplín. Čili před vás předkládám 20 rychlých tipů, jak se s portrétními fotografiemi poprat. Doufám, že vám přinesou co největší užitek a pomohou vylepšit vaší techniku. Vše co potřebujete je: být obeznámen se […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 15.03.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Lidi