V-J Day in Times Square

Fotografie s příběhem: Polibek na Times Square

Rubrika článkuJak fotit 26.08.2016

Dnešní článek se bude točit kolem fotografie, která metaforicky ukončila druhou světovou válku. Tuto symbolickou bílou holubici zachytil Alfred Eisenstaedt, v podobě polibku námořníka a sestřičky americké armády.

Polibek na Times Square

 

Polibek z radosti

Jaké události předcházely spontánnímu polibku vojáka a zdravotní sestry na newyorském Times Square? Mnoho vám jistě napoví samotné datum, kdy byl snímek pořízen, totiž 14. srpna roku 1945. Na Times Square se uspořádala spontánní oslava konce války a oficiální kapitulace Japonska, kterou ohlásil americký prezident Harry. S. Truman v sedm hodin. Podobné snímky se v momentě šířily napříč všemi dostupnými informačními kanály.

 

V davu na Times Square byl i Alfred Eisenstaedt, fotograf bujarých oslav, během kterých neměl šanci zachytit jména a detaily. To je také důvod, kvůli kterému byla totožnost námořníka i zdravotní sestřičky desítky let neznámá.

 

Snímek vznikl v 18:51 fotoaparátem Leica IIIa.

Fotografův příběh 

Jak se seběhly události 14. srpna? Eisenstaedt nám nabízí hned dvě lehce odlišné vysvětlení ze dvou knih, které vydal. První z nich je z knihy Eisenstaedt on Eisenstaedt:

„Viděl jsem na Times Square vojáka, který doslova popadl každou dívku, kterou cestou míjel, objímal je a líbal se s nimi. Ať už byla stará, mladá, tlustá, hubená… on zkrátka nehleděl na nic. Utíkal jsem před ním, abych ho vyfotil jak některou z nich líbá, ale s žádnou jsem nebyl spokojen. Když jsem se po chvíli znovu ohlédnul přes rameno, stál tam a v rukách svíral zdravotní sestřičku. Kdyby byl políbil někoho v tmavých šatech, fotografie by se nikdy tak slavnou nestala. To samé platí, kdyby byl oblečen v bílé uniformě. Udělal jsem přesně čtyři obrázky během několika málo vteřin.“

 

Alfred Eisenstaedt

 

Podruhé popsal Eisenstaedt události takto, v knize The Eye of Eisenstaedt:

 

Prodíral jsem se davem na Times Square v Den Vítězství, hledal jsem dobré snímky a najednou jsem si všiml námořníka, co šel mým směrem. Líbal vše ženské, co se na tom náměstí tehdy vyskytlo. Pak jsem si všiml zdravotní sestry, které postávala o něco dál a zaměřil jsem se na ní. Doufal jsem, že se námořník přiblíží a vybere si ji jako svoji další oběť. A taky jo! Vzal sestru do náruče, sklonil se a políbil ji. Musím poukázat na kontrast mezi jejími bílými šaty a jeho uniformou, který dává celému snímku ten zvláštní dopad.

 

Totožnosti

Slavná sestřička se přihlásila po více než 20ti lety samotnému Eisenstaedtovi. V srpnu 1945 pracovala v newyorské nemocnici jako zdravotní sestra. Když s kolegyněmi skončily v práci a zaslechly, že Japonsko oficiálně kapitulovalo, šly oslavovat na Times Square. V tom se zde objevil námořník, popadl ji do náruče a políbil ji. Edith Shain později tvrdila, že mu polibek oplatila s myšlenkou, že tento muž za ni přece bojoval ve válce.

 

Poté, co se přihlásila slavná zdravotní sestřička, vyvstala otázka, kdo je oním námořníkem. Přihlásilo se celkem 11 mužů na pozici námořníka a 3 ženy, které tvrdili, že Edith Shain lže. Ta zemřela roku 2010, kdy ji bylo 91 let na rakovinu jater.

 

Muži, kteří tvrdili, že jsou oním námořníkem byli Donald Bonsack, John Edmonson, Wallace C. Fowler, Clarence „Bud“ Harding, Walker Irving, James Kearney, Marvin Kingsburg, Arthur Leask, George Mendonça, Jack Russell, a Bill Swicegood.

 

Na fotografii níže můžete vidět George Mendonçu. Bylo provedeno porovnání s pomocí fotografické analýzy, během které porovnávali námořníkovy jizvy. Naopak lékaři z Houstonu po analýze rozhodli, že oním líbajícím mužem je Glenn McDuffne. Tuto záhadu ovšem již nikdo nikdy nerozlouskne.

Edith Shain a George Mendonça

 

Dva fotografové

Fotograf amerického námořnictva, Victor Jorgensen, shodou okolností vyfotografoval tu samou scénu, jen z jiné perspektivy. Nazval svou fotografii „War Goodbye“, volně přeloženo jako „Sbohem válko“.

 

War Goodbye

 

Úhel pohledu je méně zajímavý – neukazuje charakteristický pohled na složité křižovatky Times Square. Bez znalosti Eisenstaedtova snímku bychom těžko věděli, kde je pořízen. Avšak oproti slavnějšímu snímku ukazuje některé ze zajímavých detailů. Totožnost ženy stojící levé straně od líbajícího se páru byla bezpečně identifikována jako Kay Hughes z Utahu.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

amsterdam

Za focením, ale i za zážitky – Holandsko

  Plánujete vyrazit do světa a u toho nafotit pár zajímavých fotek, ale nevíte kam přesně, protože je všechno moc drahé? Holandsko je cenově dostupné a myslím, že by se vám líbilo tak, jako nám!  🙂   De Hoge Veluwe Naši cestu jsme zahájili návštěvou národního parku De Hoge Veluwe. Půjčili jsme si kola a […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 17.09.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Jak fotit psy

Jako první jsem se se svým kompaktem pokoušela fotografovat makro, pokračovala jsem přes akce s koňmi, parkur až po fotografování psích sportů jako jsou agility. U těch se také zdržuji v poslední době nejčastěji. A proto jsem se rozhodla napsat ten dlouho očekávaný článek o mém nejoblíbenějších fotografování – totiž focení psů. A dnes to vezmeme trochu […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 24.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Jak fotit V přírodě
Jak fotit na trhu

Jak fotit na trhu

Trhy mě fascinují, a pokud se zrovna nacházím ve městě, kde se pořádají, rozhodně se o ně nenechám ochudit. Tak třeba městě Grass uprostřed slunného Provence – kromě desetitisíců odstínů fialové (a vězte, že levandulová není jediná), cítíte z tržiště nesmírnou uvolněnost. Překřikování cen, vychvalování zboží a ruch vůkol – jednoduchost každodenního života, to je […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 08.09.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
Karel Čapek

Karel Čapek: Elegantní fotograf – intelektuál

Mysleli jste si, že dílo velikána české literatury Karla Čapka definuje slovo robot, Zahradníkův rok anebo Válka s mloky? Nepochybně. Ale je toho mnohem víc. Nestydíme se o něm jistě říct, že to byl filozof-intelektuál světových rozměrů. Avšak co bylo velkou součástí jeho života – a co mnoho lidí netuší, je jeho vášeň pro fotografii. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 04.10.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Slavní fotografové