Jindřich Štyrský

Jindřich Štýrský: Surrealistický snílek

Rubrika článkuJak fotit Slavní fotografové 18.08.2016

U málokterého Čecha bychom našli výčet celoživotních děl z různých uměleckých oborů tak bohatý, jako je tomu u Jindřicha Štyrského. Tento vpravdě renesanční rodák z Dolní Čermné u Kyšperka ohromuje v Čechách i v zahraničí, a to i po více než 100 letech po jeho narození.

Rozvaliny hradu markýze De Sade tak, jak je zachytil Štyrský v roce 1933.

Rozvaliny hradu markýze De Sade tak, jak je zachytil Štyrský v roce 1933.

Rodinný život

Významný český malíř, fotograf, grafik, výtvarník, básník, surrealista a teoretik Jindřich Štyrský se narodil 11. srpna 1899 v Dolní Čermné u Kyšperka. Tuto vesničku byste ale na dnešních mapách hledali marně. Nejedná se o nic jiného než o dnešní Letohrad. Jeho otcem byl učitel v místní obecní škole – Jindřich Štyrský starší a matkou Marie Marková. V době, kdy se malý Jindřich narodil, bylo otci 41 a matce 39 let a není proto divu, že se pro ně jeho narození stalo velmi radostnou zprávou.

Samotné manželství ale natolik šťastné nebylo. Otec byl pokrokový učitel, kdežto Jindřichova matka byla velmi zbožná hospodyně, jejíž vášní byly nábožné poutě, a to i do vzdálených poutních míst.

V domácnosti s rodinou Štyrských žila i dcera matky z prvního manželství – taktéž Marie. S ní si Jindřich vybudoval velmi silnou sourozeneckou vazbu. Není proto divu, že jeho životem otřásla Mariina smrt – zemřela ve věku 21 let na vrozenou srdeční vadu. Vzpomínky na svou sestru promítl Štyrský do mnohých pozdějších děl.

 

Jindřich Štyrský

Umělecký život

Své umělecké prvopočátky absolvoval Jindřich Štyrský v dobách své začínající učitelské kariéry (na přání svého otce totiž absolvoval Učitelský ústav v Hradci Králové). Již tehdy se zajímal o výtvarné umění. V roce 1920 se otci postavil a zapsal se na Akademii výtvarných umění v Praze. Již po roce studia vyšly Štyrskému 4 ilustrace v novele Petra Jilemnického. Vzápětí se zúčastnil první výstavy studentů Akademie výtvarných umění.

V této době plánoval cestu do Polynésie, která však kvůli zdravotním potížím skončila ještě dříve, než začala. Proto se místo ní po čase vydal na ostrov Korčula. Tato návštěva chorvatského ostrova se v jeho životě stala milníkem. Započalo zde totiž přátelství s Marií Čermínovou (pseudonym Toyen).

Tito dva se později staly vůdčími osobnostmi české meziválečné avantgardy. V roce 1923 byli přijati do uskupení Devětsil. O dva roky později společně odcestovali do Paříže, kde spolu žili tři roky a spřátelili se s představiteli francouzské avantgardy.

Zde založili artificialismus– svůj vlastní umělecký směr. Svoji další pomyslnou metu překonali založením Skupiny surrealistů v ČSR.

Jindřich Štyrský

Surrealný život

Štyrského tvorba by se dala rozdělit do několika škatulek. První z nich je ta nejvýraznější, malířská. Nejprve se přikláněl ke kubismu, nicméně poté již natrvalo přimkl k surrealismu. Následně založil s malířkou Toyen svůj vlastní směr – artificielismus, jehož stoupenci byli pouze oni dva. Nejčastějšími motivy jeho tvorby je erotika, sny, vzpomínky a smrt.

 

Neméně důležitou je jeho fotografická tvorba, zejména koláže. V úvodu článku můžete vidět jednu z jeho nejvýznamnějších fotografií – zámek Markýze De Sade La Coste.

 

Jindřich Štyrský byl také literátem. Psal manifestační články, životopisy a biografické zpracování života Markýze de Sade. Po tři roky vydával omezené množství časopisu Erotické revue. V roce 1940 dopsal svoji knihu Sny – jeho poslední literární dílo.

Jindřich Štyrský

„MÝM OČÍM JE STÁLE NUTNO HÁZET POTRAVU. POLYKAJÍ JI NENASYTNĚ A SUROVĚ. A V NOCI VE SPÁNKU JI TRÁVÍ.“

Tuto větu napsal pouze 4 roky před svou smrtí Jindřich Štyrský ve snaze popsal svoji neustálou potřebu tvořit. V roce 1935 odjel znovu do Paříže, kde však onemocněl vážnou srdeční chorobou. Pravděpodobně tou samou, která se stala osudovou i jeho sestře Marii. Zemřel v roce 1942 v Praze.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit hory

Jak fotit hory

Ač to v naší české kotlině na sníh zatím nevypadá, není pochyb, že na horách se objeví. A když ne v Česku, tak někde jinde, a tam si za ním řada z Vás určitě ráda zajede. Takové Alpy jsou věčným objektem jak lyžařů, ale také fotografů.   1. Hory jako krajinka Fotografování hor se řídí těmi samými pravidly […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 13.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
Fotomodeling

Jak prorazit v modelingové agentuře?

Jak se připravit na casting do modelingové, či reklamní agentury? Čím se liší příprava a jak to chodí v nejznámějších agenturách? Přečtěte si osobní zkušenosti z modelingových agentur.    Agentur pro modelky je v Česku celá řada. Je důležité vědět, že každá agentura má různé zaměření. Některé se specializují na hing fashion, zatímco jiné obsazují tváře […]

Autor článku Šárka Datum článku 19.04.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling

Rozhovor s fotografem Johanem Sandbergem

Johan Sandberg má evidentní zálibu v portrétní fotografii, kterou v průběhu let odhalil s nepopiratelně silnými zobrazeními některých největších světových hvězd: Pharrell Williams, Jason Bateman, Tilda Swinton… fotograf má všechny před objektivem. Sandberg je také známý pro jeho působivý seznam klientů od H&M a Armani po Dazed & Confused, Purple a Rolling Stone.   Původní rozhovor […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 02.08.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
bokeh

DSLR versus „point-and-shoot“ aparáty

Výrobci DSLR se snaží pokrýt celý trh výrobou jednodušších i složitějších aparátů a rozdělením trhu do vícero segmentů tak, aby uspokojily potřeby nenáročných amatérů i profesionálních fotografů. Ale jedna věc je jistá – stále ještě existuje velké množství lidí, kteří si kladou otázku: Zachovat věrnost „point-and-shoot“ neboli kompaktnímu fotoaparátu anebo zatnout zuby a přejít na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 18.05.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy