uvolnění

Jak opět získat inspiraci?

Rubrika článkuJak fotit 21.07.2019

Přiznejme si to, každý z nás byl někdy v téhle situaci…

Zamilovali jsme se do fotografování. Žijeme a dýcháme pro všechno, co s tím souvisí, fotíme všechno a cokoliv, jsme posedlí nejnovějšími zařízeními a aplikacemi, dokud si téměř neodcizíme všechny lidi kolem nás. Kdo by chtěl s námi vstávat v ranních hodinách, jen kvůli krásnému východu slunce?

 

Brzy se ale naše nadšení začne uvolňovat a začne nám připadat, že každý den fotíme to stejné. Dobrá i špatná zpráva je, že fotografie je jedna z těch uměleckých forem, která se neustále vyvíjí. Každý den je tu nějaká nová technika, nová výbava nebo dokonce nový post-procesní styl.

Takže tady jsou jednoduché postupy na to, jak zůstat ve fotografování pořád inspirovaný.

 

street

 

Nakreslete si plán k úspěchu

Dokumentování vašich fotografických cílů není vůbec špatné. Často jen vyjádření a uznání toho, co je ve vaší hlavě, je první krok k dosažení úspěchu. Pokud právě začínáte, zkuste se omezit na pár rozumných cílů a zároveň si dokumentujte některé postupy, které vám pomohou jich dosáhnout. 

 

Bez ohledu na to, co je vaším cílem, je jednodušší ho dosáhnout, když máte vytvořený pevný plán, který vám pomůže se k němu dostat = každý týden si naplánujte nějakou hodinku na focení v manuálním režimu. Požádejte třeba nějakého kamaráda fotografa, aby vám s tím pomohl. 

 

Pracujte na osobních projektech

Je skvělé být zaneprázdněný a vydělávat si na své živobytí tím, co milujete. Časem to ve vás také může začít vypouštět tvůrčího ducha. Zkuste si tedy vytvořit pár vášnivých, osobních projektů. Tyto projekty jsou pro vás způsobem, jak se opět zamilovat do fotografie. Mohou to být projekty, které trvají roky nebo které stihnete už za měsíc. Nezáleží na tom, co si vyberete, ale vyberte si téma, které je vám blízké a drahé a vytvořte ty nejlepší záběry.

 

křehkost

Běžte fotit bez agendy

Vezměte si svou kameru – ať už je to digitální zrcadlovka, filmová kamera nebo dokonce smartphone a foťte něco – cokoliv. Zkuste moc neuvažovat o výsledku a foťte bez plánování. Někdy jen stisknutí závěrky bez přemýšlení o konečném výsledku může správně uvolnit vaše napětí. Můžete se podívat na fotografie a rozmyslet se, jestli je smažete nebo ne. Celým smyslem je jen užívat si fotografie bez jakéhokoliv očekávání.

 

Zkuste jinou formu kreativity

Kreativita ne vždy musí být něco uměleckého. Někdy kreativita nemá co dělat s uměním, ale spíš s tím, co vytváříme vlastníma rukama. Kreativita může být ve vaření jídla, cvičení nové fitness rutiny, pletení nebo šití, zahradničení, psaní v deníku nebo dokonce jít jen na procházku a studovat vzory listů. Nechte všechny z těchto činností plynout bez plánování. Jsou to prostě prostředky k uvolnění tvůrčí energie budující se uvnitř nás. Buďte k sobě laskaví a dopřejte si občas trochu volnosti, abyste si od fotografování mohli i odpočinout.

 

praha

Vytvořte si vlastní výzvu a pracujte na tom

Hlavně na začátku roku se hodně lidí rozhodlo pro kreativní výzvu jako 365 denní výzva, při které každý den vyfotíte jednu fotografii. Nebo 52 týdenní výzva, kde dokumentujete každý týden v roce sérií snímků. Jsou tu i další možnosti, například focení jedné barvy každý týden, fotografování vašich jídel, atd. Cokoliv je vaše osobní výzva, dokumentujte to a pracujte na tom. Můžete se dokonce připojit nebo založit online skupinu, do které se ostatní fotografové mohou připojit a zúčastnit se jí s vámi. Může vás to motivovat ještě víc a udržíte vaši inspiraci naživu.

 

Závěr

Doufám, že vás tento článek inspiroval a nevzdáte se, i když se inspirovaní necítíte. S pár lehkými cvičeními a vědomým úsilím, můžete být zase inspirovaní a třeba i více motivováni k prozkoumání všech těchto úžasných aspektů této umělecké formy, která má několik žhavých fanoušků po celém světě. 

 

Komentáře

Autor článku

Kristýna Snášelová

Studentka oboru Fotografie na střední škole Art Econ. V budoucnu bych se ráda věnovala focení svateb, tak mi držte palce. :)

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit texturu

Jak fotit texturu

Fotografování textur může být zábavou, výzvou, ale také celkem lukrativní job. Jedna z nejskvělejších věcí na texturách je, že jsou k nalezení vlastně všude. Sedíte u počítače, otočíte hlavou doprava a já vám můžu zaručit, že vidíte alespoň deset potencionálních textur. Kromě jiného může fotografování textur povýšit obyčejnou scenérii na něco vizuálně zajímavějšího.  1. Textury […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě
moře

Další tipy jak fotit podmořský svět

Užijte si dnešních 80 tipů, jak fotit pod vodou, pro začátečníky i pokročilé fotografy. Prozradíme vám, jak několik základních tipů, tak pár tipů pro fotografy s kompaktem, pokročilé podvodní tipy a mnoho dalšího!     Základní tipy Zde je pár “tradičních” základních podvodních tipů, které by měl každý znát.   Přibližte se k fotografovanému objektu […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 29.12.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

TOP 10 odborných knih o fotografování

Na knižním trhu existují stovky, ba tisíce populárně-naučných publikací pojednávající o fotografiích, následných úpravách v post-procesu i o významných osobnostech světové i tuzemské fotografie. Právě kvůli množství knih, které jdou každý den do tisknu, není snadné zorientovat se mezi těmi vynikajícími, průměrnými a špatnými. I já jsem, jako knihomol a sysel, hledala v začátcích knihy, po […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 31.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
10 filmů, které by měl vidět každý fotograf

15 filmů, které by měl vidět každý fotograf

Česká, ale především zahraniční kinematografie oplývá mnohými snímky, jejichž ústředním tématem je fotografování. To jde ostatně ruku v ruce s filmem, který miluji skoro stejně jako fotografii. Přidá-li se k tomu moje záliba ve vytváření seznamů, které mi výběr filmů usnadňují, je tento článek jen logickým vyústěním v podstatě celé mojí posavadní kariéry. 🙂 Snad […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 31.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti