Základy 01.11.2015
Když přijde na čištění objektivů, které montujete na své digitální fotoaparáty, používají se v praxi nejrůznější metody – více či méně šetrné k optice. Nicméně téměř pokaždé jde o jednoduchý proces, který je téměř bez rizika, pokud používáte to správné náčiní.
1) Proč je nutné objektiv vůbec čistit?
Vedle důvodu, který se přímo nabízí, totiž; protože je špinavý, vám zajistí pravidelné a pečlivé čistění kvalitnější výsledky. Před pár měsíci se na mě obrátila kamarádka s prosbou – její fotografie jsou takové zamlžené a tmavé. Neměla tušení proč. Vzala jsem si tedy její fotoaparát do ruky a poté, co jsem sundala přední krytku, nestačila jsem se divit. Čočka na sobě měla otisky mastných prstů a další všelijaké nepopsatelné nečistoty, div že jsem tam nenarazila na chleba s máslem. Právě tato kamarádka investovala do foto výbavy malé jmění, a teď se bála vypucovat zašpiněnou čočku, jelikož si myslela, že ji tím akorát poškodí.
Naštěstí při sobě vždycky nosím pár kousků z mé „čistící výbavy“, takže jsme udělali jeden snímek před a jeden po vyčištění. Porovnali jsme a já musela zkonstatovat, že první opravdu vypadal mlhavě a zataženě, zatímco druhý byl jasný a ostrý. To je jen jeden příklad toho, jaký vliv má prach a špína na vaše fotografie.
Prachové částice jsou takřka každodenním chlebem každého z nás. To, že se pokusíme všemi možnými způsoby vyvarovat prachu je sice dobrý nápad, ale nakonec se všichni jednou do prašného prostředí dostaneme. Nezáleží na tom, jak se tam dostaneme, ale kdy a jak na to budeme připraveni. Když uvidíte nádherný západ slunce a bude zrovna větrný a prašný den, nevyfotografujete si ho? Zkrátka blbost.
Někteří fotografové kážou, že hezká fotografie je v první řadě čisté vybavení. Já to považuji za absurdní. Nikdy bych si nenechala ujít možnost vyfotografovat krásnou fotografii jen proto, abych uchovala svoje vybavení ve sterilní čistotě.
2) Nebezpeční nešetrného čistění
Většina lidí svoji fototechniku zničí právě tím, že ji nešetrně čistí. Mějte na paměti, že čočky objektivů jsou velmi podobné čočkám brýlí, tedy velmi náchylné k poškrábání. Čočky objektivů jsou vyrobeny z pevného optického skla, takže když jej vyčistíte látkou, která má na sobě částice prachu nebo písku, buďte si jisti, že se vám podaří čočku poškrábat (písek je totiž mnohem tvrdší než sklo). Pokud použijete nesprávný chemický prostředek, můžete poškodit vnější krycí povrch. Pokud použijte více tekutiny, než je doporučeno, může se tato přebytečný tekutina dostat vně objektivu a nadělat vám spoustu problémů. Seznam takového nešetrného čistění by mohl pokračovat dál a dál.
Pokud se rozhodnete čistit čočku sami, je velmi důležité, abyste si ke své práci vybrali správné nástroje a taktéž je správně používali.
3) Použití ochranných filtrů
Na každý objektiv, který jsem si kdy pořídila, jsem před samotným fotografováním nasadila vysoce kvalitní ochranný filtr. Proč? Protože filtry usnadňují nejen ochranu objektivu, ale také jeho čistění. Každý můj snímek byl pořízen přes ochranný filtr – a vidíte snad, že by byla kvalita fotografie nějak rapidně zhoršená? Nikoliv, jelikož postaví, když použijete kvalitní filtry, například od společnosti B+W nebo Hoya. Tyto filtry mají nejmenší dopad na obrazovou kvalitu, protože jsou vyrobeny z vysoce kvalitního skla. Jsou drahé, ale rozhodně stojí za to. Když vezmete v úvahu, o kolik vám filtry zkrátí čas, který strávíte čistěním objektivu a jak efektivně ochrání čočku před poškrábáním, nebudete pořízení filtru oddalovat ani vteřinu. Pokud se náhodou poškrábe nebo zlomí, stačí koupit nový, přičemž objektiv zůstane celý.
4) Nástroje k čistění
Existuje řada různých nástrojů pro čistění objektivů. Vyzkoušela jsem nepřeberné množství pomocníků, které jsou na trhu k dispozici, a vybrala jsem pro vás seznam těch (dle mého skromného názoru) nejlepších:
- Zeiss Liquid Lens Cleaner (Eclipse Optic Lens Cleaning Solution) – jedná se o tekutinu, který doporučuji používat při „mokrém“ čistění.
- Visible Dust Magic Cleaner – pořádný hadřík z mikrovlákna, těch doporučuji pořídit hned několik.
- Giotto Rocket Blower – balonek, který využijete jak při čistění čočky objektivu, tak při čistění senzoru.
- Giotto Hair Brush – aneb „kartáč na vlasy“ či jiný měkký a čistý štětec pro odstranění prachu.
Existuje mnoho dalších druhů kapalin a nástrojů, které se dají najít na internetu i v kamenných obchodech. Čistící sada od Giotta je skvělá, pokud nechcete utrácet za jednotlivé čisticí prostředky.
5) Proces čistění
Samotný proces čistění rozděluji do třech bodů:
- Vyčistění povrchu objektivu, včetně krytu – začnu tím, že mokrým hadříkem z mikrovlákna odstraním prach a nečistoty z tubusu a sluneční clony (používám destilovanou vodu). K vyčištění zaostřovacího kroužku a zoomu používám obyčejný kartáček na zuby, který skvěle odstraní částice mezi gumovými linkami.
- Vyčistění bajonetu – velmi důležitou součástí procesu je vyčištění bajonetu, a to zejména kvůli mazu a nečistotám, které se na něm uchytí. Nezapomeňte taktéž vyčistit kulaté kontakty na straně objektivu.
- Vyčištění zadního a předního optického prvku – zjistila jsem, že i hadérek z mikrovlákna je nebezpečný při čištění optiky, a to zejména pokud používáte ten samý i na čištění povrchu tubusu. Proto radši používám „raketový“ vzduch – Rocket Blower – který všechny nečistoty jednoduše odfoukne.
Komentáře
Autor článku
Karolína Herzogová
Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.