Jak fotografovat

Jak fotografovat

Rubrika článkuJak fotit Základy 01.01.2013

Chcete konečně fotografie, na které budete moct být hrdí? Osvojte si rady z následujícího článku a zjistěte, jak správě fotografovat. Říká se totiž, že amatéři řeší pixely, pokročilý fotograf objektivy a profesionál světlo. Svět je plný krásných okamžiků, buďte na ně připraveni! Jdeme na to!

1. Jak fotografovat aby vaše snímky nenudily?

Základním kamenem fotografie je kompozice, tedy upořádání objektů na snímku. Do začátku doporučuji každému naučit se nazpaměť 10 kompozičních pravidel  a ty nosit v hlavě, kdykoli vezmete do ruky přístroj. Pokud nechcete studovat tato pravidla, postačí vědět, že žádná linie by neměla půlit obraz. To znamená, pokud fotíte lampu, měla by být v jedné třetině obrazu, nikoli uprostřed. Při focení kamaráda ho postavte mírně do strany od prostřední části snímku. Stejné to je při focení krajiny. Horizont nesmí být uprostřed, posuňte ho do spodní nebo horní třetiny obrazu.

 

shutterstock_132711494

 

2. Zbavte se nepřirozených barev

Možná se vám už někdy stalo, že po nahrání fotek do počítače jste viděli namodralou trávu nebo žluté obličeje. Co se stalo? Přístroj nastavil špatně vyvážení bílé.  Nejprve vyfotografujte zkušební snímek a pokud jsou barvy v pořádku, nechte fotoaparát dělat svoji práci. Pokud vidíte namodralé nebo nažloutlé zabarvení snímku, jděte do menu a zpravidla pod iniciály WB naleznete nastavení vyvážení bílé. Pomocí jednoduchých ikonek (žárovka, zářivka, slunce, zamračeno) řekněte fotoaparátu, kde se chystáte fotografovat.

 

Jan Přeučil - fotograf Filip Obr

3. Nikdy nefoťe v černobílém režimu

Některé snímky vypadají v černobílých odstínech skvěle. Proč tedy nepoužívat toto nastavení? Malý fotoaparát neumí tak kvalitně přepočítat obraz do hezké černobílé fotografie. Místo černobílé fotografie dostanete spíše odbarvený snímek. Naštěstí existují programy, které dokážou z barevného snímku udělat hezkou černobílou fotku a navíc budete mít možnost upravit obraz přesně tak, jak se vám bude líbit. Další výhodou je, že když se vám černobílá verze okouká, máte stále k dispozici barevný originál. Na převedení obrazu do černobílé lze použít například skvělý program Picassa, který je zdarma.

Snímek převedený v počítači

Snímek převedený v počítači

Odbarevný snímek

Odbarevný snímek

4. Nejlepší zoom jsou nohy!

Pokud použijete na svém kompaktním fotoaparátu nebo mobilu funkci zoom, může se stát, že snímky budou rozmazané. Je to tím, že nepatrné rozechvění rukou způsobí pohybovou neostrost obrazu. Jak tedy fotografovat? Kdykoli je to možné, jděte k objektu blíž a vyplňte jím celé obrazové políčko! Pokud už zoom používáte, nezapomeňte po přiblížení obrazu na tip číslo jedna, tedy správnou kompozici.

5. Nadechnout a zmáčknout spoušť

Pokud fotíte v přítmí bez blesku, mám pro vás tip na hezčí snímky. Mírně se rozkročte, uchopte přístroj do oběma rukama, lokty přitiskněte k tělu, namáčkněte spoušť, nadechněte se a zmáčněte spoušť. Tím si zajistíte lepší stabilitu a snímky budou ostřejší. Fotoaparát totiž potřebuje více času k nasnímání obrazu. Během této doby se nesmí pohnout.

6. Foťte bez blesku

Blesk na vašem fotoaparátu má omezený dosah, kam „dosvítí“. Nepoužívejte proto blesk při fotografování architektury nebo objektů vzdálenějších než tři metry. Zkuste raději tip číslo 5 nebo 9.

 7. Nezapomínejte na detaily

Pokud přijdeme do nového prostředí, naše oči nejprve prozkoumají celý prostor a pak se zaměřují na detaily. Vaše fotoalba budou mít větší šmrnc, pokud mezi klasické snímky celků zařadíte také detailní záběry jídla, ornamentu na stěně nebo detailu ovoce z místních trhů.

 

shutterstock_316038692

 

 8. Vyfoťe důležitá místa a jděte si po svém

Když se vrátíte z Paříže, každý bude chtít vidět Eiffelovku, podobné to bude s Londýnem a Big Benem. Nezůstávejte ale jen u toho. Podobných snímků je plný internet. Vyfoťte důležité památky a pak si jdetě po svém. Zachyťe život ve městě v pravé poledne a nebo si přivstaňte si a fotografujte za východu slunce. Probouzející se město s polopráznými ulicemi bude vypadat vždy skvěle! Foťte lidi, zvířata, detaily, výlohy,… Album musí dýchat atmosférou daného místa!

9. Jak fotografovat bez stativu aneb jak by na to šel MacGyver

Pro některé situace je využití stativu nevyhnutelné. Pokud fotíte noční město, nepodaří se vám to bez pevně ukotveného fotoaparátu. Komu by se ale chtělo nosit sebou celý den těžký kus železa. Využijte proto cokoli máte po ruce. Podívejte se po blízké zíďce, na kterou přístroj postavíte. Pokud potřebujete zvolit jiný úhel, než dovoluje spodní hrana fotoaparátu, postavte jej na nějaké oblečení a nastavte kompozici dle vašich představ. Prodávají se dokonce pytlíky naplněné rýží, na které lze přístroj postavit. Takový si ale můžete vyrobit i sami. Do igelitového pytlíku dejte písek nebo rýži a zašijte jej do plátěného obalu. Nic neváží a pomůže ke skvělým snímkům i bez použití stativu.

10. Proč koukat do objektivu?

Pokud fotíte kamarády, nemusí se nutně koukat do objektivu a usmívat se. Foťte přátelé v různých situacích. Když nakupují, krmí holuby nebo pozorují horizont. Pokud chcete fotografií navodit atmosféru, fotografiemi typu „já u kašny“, „Vašek u brány“ a „Evička s Vaškem u brány“ se vám to nepodaří a navíc unudíte ti, kteří budou na vaše fotky koukat k smrti 🙂

 

shutterstock_64566676

 

Až vezmete příště přístroj do ruky, trochu se zamyslete, než poprvé zmáčkněte spoušť. Určitě se vám podaří hezčí snímky než dříve. Přeji hodně štěstí a děkuji za přečtení!

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Rostislav Stach

Rostislav Stach: „Úžasné na tom je, že stisknete spoušť, ale necháváte žít. Můžete tak stejné zvíře lovit znovu a znovu.“

K rozhovoru s Tipy jak fotit tentokrát svolil uznávaný český fotograf Rostislav Stach, rodák z Karlových Varů, který se v průběhu roku vydává na tzv. fotolovy, a to nejen po českých luzích a hájích, ale i za jejich hranice, například do Yellowstonského parku, do Afriky či na Aljašku. Jeho snímky jste jistě viděli i vy, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 07.01.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Kupte jedno DVD jako vánoční dárek a dostanete druhé zdarma!

Fotografování se především o tom, co umíte. Nikoli o fotoaparátu. Proto jsme se rohodli, že pomůžeme všem, kteří se chtějí učit. Když si od nás koupíte jedno DVD, dostanete dvě! Proč? Jedno si přece necháte a druhé dáte někomu pod stromeček. Tím vyřešíte dva dárky jednou ranou. Naježíte dárek sobě a ještě uděláte někomu radost. […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 08.12.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Jak fotit šperky

Jak fotit šperky

Focení šperků je jednou z nejnáročnějších oblastí fotografie, vzhledem k jejich velikosti a prvkům, které fotograf musí zachytit. Osvětlení, pozadí a unikátní pojetí je klíčem k úspěchu vytvoření atraktivního snímku. Ať je váš fotoaparát plně automatický či si na něm můžete nastavit v podstatě cokoliv chcete – v obou případech můžete vytvořit skvělé vyšperkované fotografie. 1. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 07.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Jak fotit
Jak fotit kouř

Jak fotit kouř

Občas si zapálím. A občas při tom ustrnu a pozoruji kouř. Taky se stává, že si o mně lidé kolem v takových chvílích myslí kdo ví co, ale co se dá dělat. Jsem prostě celou duší fotograf a pokouším se fotit všechno. A proto dnešní článek bude o fotografování kouře – nejen pro kuřáky! Fotografování […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 28.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Jak fotit