Histogram

Jak správně zacházet s histogramem? II. část

Rubrika článkuZáklady 15.02.2016

V první části s názvem Jak správně zacházet s histogramem jsme se zaměřili především na množství jasu a stínů – tyto informace nám nabízí zpravidla černobílý histogram. Dnes do něj zahrneme i barvy a řekneme si něco o jednotlivých barevných kanálech a prostoru RGB, které s histogramem taktéž úzce souvisí.

 

Ale jak už to bývá – než se dostaneme k samotnému barevnému histogramu, musíme se nejdřív něco dozvědět o barevném „RGB“ prostoru. RGB znamená anglické RED, GREEN a BLUE čili červená, zelená a modrá. Každá barva na fotografii je definována číselnou kombinací těchto tří barev – zkrátka jako když mícháme dohromady různobarevné tempery.

 

Jak fotit na pláži

 

Každá z těchto tří barev má hodnoty jasu od 0 do 255. To znamená, že když hodnota R=0, G=0 a B=0, bude výslední hodnota černá. Oproti tomu pokud všechny tři hodnoty budou mít 255, výsledná barva bude bílá. Pokud zadáte ke každé barvě stejnou hodnotu, namícháme tzv. neutrální šedou. Z čehož vyplývá, že máme možnost namíchat 16 777 216 různých odstínů.

 

Barevný RGB histogram nám řekne, nakolik je ve snímku zastoupena ta která barva. A tak nám pomůže například v situacích, kdy se nám snímek nezdá správně barevně vyvážen. Tudíž se při použití histogramu jasu a stínů a RGB histogramu stáváte absolutními vládci nad expozicí.

 

Pokud si tedy zobrazíme R – červený histogram, zobrazí se nám množství červených odstínů na snímku od nejtmavších (vlevo) po nejsvětlejší (vpravo). Pro lepší představu si to znovu ukážeme na obrázcích:

Histogram

Na prvním obrázku jsem si zobrazila pouze červené tóny, kterých je na obrázku nejvíc. Z histogramu můžeme vyčíst, že snímek neobsahuje téměř žádné tmavočervené tóny, oproti tomu je v něm mnoho světlejších červených tónů.

Histogram

Zelené složka je na fotografii zastoupena především středními tóny (zelený pruh vidíme mezi vodou a mešitou). Modrý kanál je zastoupen taktéž ve středních tónech (především horní část oblohy).

Histogram

V praxi se častěji používá histogram jasu a stínů, který je souhrnem jednotlivých RGB kanálů – především na place z něj dokážete lépe vyčíst všechny důležité informace a ihned můžete provést jisté úpravy expozice.

 

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Denis Fueco

Denis Fueco: „Musíte mít velkou trpělivost. Vše ostatní se dá naučit.“

Také jste si odjakživa mysleli, že fotografování dětí a především newborn je zpravidla ženským oborem, kterému se mužská fotografická populace úspěšně vyhýbá? Z omylu vás vyvede fotograf Denis Fueco a jeho nádherné fotky novorozenců, ale i odrostlejších dětí. Přidal i pár příjemných řádků o tom, proč ho uchvátilo právě fotografování dětí.   Mohl byste se […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 09.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Novinky v natáčení videa DSLR

Sony A7S se 4k videem a dalšími profesionálními funkcemi Poslední přírůstek v řadách bez-zrcadlových fotoaparátů firmy Sony si nezadá s profesionálními přístroji. Sony A7S má nový, 12,2MPx full-frame EXMOR CMOS snímač, s vysokou citlivostí (ISO 100-102400, rozšiřitelné až na 50-409600), jehož výstup zpracovává BIONZ X procesor. Při použití přímého přenosu videa přes HDMI dokáže poskytnout 4K (24p nebo […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 09.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Jak pracovat s modelem

Jak fotit portrét – práce s modelem

Fotografování lidí je především o energii, která pulzuje mezi fotografem a modelem. Pokud se propojí, vaše fotografie budou úžasné a je jedno, jestli fotíte na mobil, nebo na profesionální zrcadlovku.   1. Komunikujte už před focením Vyměňte si s modelem už před samotným fotografováním pár zpráv. Požádejte ho, jestli by na internetu mohl najít pár […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 29.10.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
celebrity canon

Canon – japonská přesnost ve jménu bohyně soucitu (1. část)

Canon Inc. (Kyanon Kabushiki-gaisha) je japonská nadnárodní společnost specializující se na výrobu zobrazovacích a optických výrobků, včetně fotoaparátů, videokamer, kopírek, tiskáren a zdravotnických zařízení. Její sídlo se nachází v Tokiu v Japonsku.   Jméno bohyně a legenda o čínské princezně   Společnost byla původně pojmenována Precision Optical Industry. V roce 1947 byl název společnosti změněn […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 10.03.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Mýty a fakta