Histogram

Jak správně zacházet s histogramem? II. část

Rubrika článkuZáklady 15.02.2016

V první části s názvem Jak správně zacházet s histogramem jsme se zaměřili především na množství jasu a stínů – tyto informace nám nabízí zpravidla černobílý histogram. Dnes do něj zahrneme i barvy a řekneme si něco o jednotlivých barevných kanálech a prostoru RGB, které s histogramem taktéž úzce souvisí.

 

Ale jak už to bývá – než se dostaneme k samotnému barevnému histogramu, musíme se nejdřív něco dozvědět o barevném „RGB“ prostoru. RGB znamená anglické RED, GREEN a BLUE čili červená, zelená a modrá. Každá barva na fotografii je definována číselnou kombinací těchto tří barev – zkrátka jako když mícháme dohromady různobarevné tempery.

 

Jak fotit na pláži

 

Každá z těchto tří barev má hodnoty jasu od 0 do 255. To znamená, že když hodnota R=0, G=0 a B=0, bude výslední hodnota černá. Oproti tomu pokud všechny tři hodnoty budou mít 255, výsledná barva bude bílá. Pokud zadáte ke každé barvě stejnou hodnotu, namícháme tzv. neutrální šedou. Z čehož vyplývá, že máme možnost namíchat 16 777 216 různých odstínů.

 

Barevný RGB histogram nám řekne, nakolik je ve snímku zastoupena ta která barva. A tak nám pomůže například v situacích, kdy se nám snímek nezdá správně barevně vyvážen. Tudíž se při použití histogramu jasu a stínů a RGB histogramu stáváte absolutními vládci nad expozicí.

 

Pokud si tedy zobrazíme R – červený histogram, zobrazí se nám množství červených odstínů na snímku od nejtmavších (vlevo) po nejsvětlejší (vpravo). Pro lepší představu si to znovu ukážeme na obrázcích:

Histogram

Na prvním obrázku jsem si zobrazila pouze červené tóny, kterých je na obrázku nejvíc. Z histogramu můžeme vyčíst, že snímek neobsahuje téměř žádné tmavočervené tóny, oproti tomu je v něm mnoho světlejších červených tónů.

Histogram

Zelené složka je na fotografii zastoupena především středními tóny (zelený pruh vidíme mezi vodou a mešitou). Modrý kanál je zastoupen taktéž ve středních tónech (především horní část oblohy).

Histogram

V praxi se častěji používá histogram jasu a stínů, který je souhrnem jednotlivých RGB kanálů – především na place z něj dokážete lépe vyčíst všechny důležité informace a ihned můžete provést jisté úpravy expozice.

 

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Fotomodeling pixabay

Jak se naučit pózovat? Chce to trénink

Pózování se může zdát jako snadná činnost, ale není tomu tak. Modelka bývá hodnocena právě podle toho, jak dobře zvládá pózovat a koordinovat své pohyby. Jak se tedy naučit pózovat co nejlépe?   Pokud už nejste v modelingové agentuře, kde vás kompletně ohledně pózování zaškolí, pak narazíte na problém, který se týká pózování. Něco se […]

Autor článku Šárka Datum článku 24.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling
Noční návštěvník - Eliška Balážová

Vyhlášení velké foto soutěže září 2014!

Velká fotosoutěž je za námi. Máme zde vítězné fotografie!  1. místo: Noční návštěvník  – Eliška Balážová   Soutěž vyhrála Eliška Balážová s celkovým počtem 434 hlasů. Pokud byla fotografie opravdu focena v noci, lze pochválit dobrou práci s umělým osvětlením.  Eliška od nás vyhrává výukový kurz Photoshop od A do Z na DVD. Gratulujeme!  2. místo: Chaka  […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 01.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Soutěže
Le Monika

Le Monika: „Polaroid není módní trend, pomohl mi dosáhnout vlastního stylu.“

Le Monika je pseudonym mladé fotografky, jejíž tvorba je zaměřena především na portréty a svatby. V dnešním rozhovoru jsme ji vyzpovídali především ohledně fotovýbavy, kterou používá, jaké fotografy obdivuje i o tom, jaké jsou její nadcházející plány pro rok 2016.   Mohla bys na začátek představit v krátkosti sebe a svojí dosavadní tvorbu? Jako fotografka vystupuji pod […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 24.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Externí blesk

Jak se vyhnout černému pruhu na fotce při použití blesku

Možná se vám už někdy stalo, že při práci ve studiu se objevil na snímku černý pruh. Lépe řečeno černá polovina, třetina nebo tři čtvrtiny snímku.     Co se stalo? Studiové blesky v závislosti na výrobci mají maximální časy synchronizace mezi 1/200 a 1/250. Pokud nastavíte na fotoaparátu kratší čas, blesk nestihne osvítit celé políčko senzoru […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 19.07.2012
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Jak fotit