Histogram

Jak správně zacházet s histogramem? II. část

Rubrika článkuZáklady 15.02.2016

V první části s názvem Jak správně zacházet s histogramem jsme se zaměřili především na množství jasu a stínů – tyto informace nám nabízí zpravidla černobílý histogram. Dnes do něj zahrneme i barvy a řekneme si něco o jednotlivých barevných kanálech a prostoru RGB, které s histogramem taktéž úzce souvisí.

 

Ale jak už to bývá – než se dostaneme k samotnému barevnému histogramu, musíme se nejdřív něco dozvědět o barevném „RGB“ prostoru. RGB znamená anglické RED, GREEN a BLUE čili červená, zelená a modrá. Každá barva na fotografii je definována číselnou kombinací těchto tří barev – zkrátka jako když mícháme dohromady různobarevné tempery.

 

Jak fotit na pláži

 

Každá z těchto tří barev má hodnoty jasu od 0 do 255. To znamená, že když hodnota R=0, G=0 a B=0, bude výslední hodnota černá. Oproti tomu pokud všechny tři hodnoty budou mít 255, výsledná barva bude bílá. Pokud zadáte ke každé barvě stejnou hodnotu, namícháme tzv. neutrální šedou. Z čehož vyplývá, že máme možnost namíchat 16 777 216 různých odstínů.

 

Barevný RGB histogram nám řekne, nakolik je ve snímku zastoupena ta která barva. A tak nám pomůže například v situacích, kdy se nám snímek nezdá správně barevně vyvážen. Tudíž se při použití histogramu jasu a stínů a RGB histogramu stáváte absolutními vládci nad expozicí.

 

Pokud si tedy zobrazíme R – červený histogram, zobrazí se nám množství červených odstínů na snímku od nejtmavších (vlevo) po nejsvětlejší (vpravo). Pro lepší představu si to znovu ukážeme na obrázcích:

Histogram

Na prvním obrázku jsem si zobrazila pouze červené tóny, kterých je na obrázku nejvíc. Z histogramu můžeme vyčíst, že snímek neobsahuje téměř žádné tmavočervené tóny, oproti tomu je v něm mnoho světlejších červených tónů.

Histogram

Zelené složka je na fotografii zastoupena především středními tóny (zelený pruh vidíme mezi vodou a mešitou). Modrý kanál je zastoupen taktéž ve středních tónech (především horní část oblohy).

Histogram

V praxi se častěji používá histogram jasu a stínů, který je souhrnem jednotlivých RGB kanálů – především na place z něj dokážete lépe vyčíst všechny důležité informace a ihned můžete provést jisté úpravy expozice.

 

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit na pláži

Jak fotit na pláži

Rozhodit deku na pláži a strávit týden s ještě doma nasmaženými řízky, opalováním, koupáním a snažení se vší silou uhlídat děti před smrtí utopením vždy patřilo k českým dovolenkářským stereotypům. V současné době dává, a to zejména většina mladých lidí, přednost objevování cizích zemí přes větší města, přes jídlo, pití a poznávání nových lidí, nicméně […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 21.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě

Co je to DSLR aneb rozebraná zrcadlovka

Vítám Vás u prvního ze série článků, které mají za úkol Vás bezpečně provést světem fotografování od začátku do konce (tedy v případě, že bychom připustili, že ve fotografii existuje konec). Začínat budeme zlehka – vytyčením pojmu digitální zrcadlovka. V následujících článcích si pro Vás chystám rady ohledně koupě vybavení, zkrátka nepřijdete ani při libůstkách […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 11.05.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Worshop s drony

Jak jsem se účastnil workshopu s drony

Před nedávnem jsem dostal pozvánku na workshop a prezentaci nových dronu od Dronpro. Musím říct, že tato nabídka mě zaujala, protože sám jsem kdysi s dronem experimentoval ale to bylo ještě v době, kdy drony byly v naprostých začátcích. Můj první dron byl DJI Phantom 1. Oproti dnešním dronům bylo létání s ním ekvivalentem letu Jana […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 15.06.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Technické novinky
photography

Jak vybrat a koupit stativ?

Výběr stativu může být pěkně ohromující zážitek, vzhledem k tomu kolik různých typů je v současnosti prezentováno. Na jednu stranu je stativ velmi jednoduchý nástroj, který dělá naše fotoaparáty stabilními, když fotografujeme v náročných světelných podmínkách. Na druhou stranu je zde mnoho proměnných, které musíme vzít při jeho výběru v potaz. Jak vysoký by měl […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 15.06.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit