Základy 15.02.2016
V první části s názvem Jak správně zacházet s histogramem jsme se zaměřili především na množství jasu a stínů – tyto informace nám nabízí zpravidla černobílý histogram. Dnes do něj zahrneme i barvy a řekneme si něco o jednotlivých barevných kanálech a prostoru RGB, které s histogramem taktéž úzce souvisí.
Ale jak už to bývá – než se dostaneme k samotnému barevnému histogramu, musíme se nejdřív něco dozvědět o barevném „RGB“ prostoru. RGB znamená anglické RED, GREEN a BLUE čili červená, zelená a modrá. Každá barva na fotografii je definována číselnou kombinací těchto tří barev – zkrátka jako když mícháme dohromady různobarevné tempery.
Každá z těchto tří barev má hodnoty jasu od 0 do 255. To znamená, že když hodnota R=0, G=0 a B=0, bude výslední hodnota černá. Oproti tomu pokud všechny tři hodnoty budou mít 255, výsledná barva bude bílá. Pokud zadáte ke každé barvě stejnou hodnotu, namícháme tzv. neutrální šedou. Z čehož vyplývá, že máme možnost namíchat 16 777 216 různých odstínů.
Barevný RGB histogram nám řekne, nakolik je ve snímku zastoupena ta která barva. A tak nám pomůže například v situacích, kdy se nám snímek nezdá správně barevně vyvážen. Tudíž se při použití histogramu jasu a stínů a RGB histogramu stáváte absolutními vládci nad expozicí.
Pokud si tedy zobrazíme R – červený histogram, zobrazí se nám množství červených odstínů na snímku od nejtmavších (vlevo) po nejsvětlejší (vpravo). Pro lepší představu si to znovu ukážeme na obrázcích:
Na prvním obrázku jsem si zobrazila pouze červené tóny, kterých je na obrázku nejvíc. Z histogramu můžeme vyčíst, že snímek neobsahuje téměř žádné tmavočervené tóny, oproti tomu je v něm mnoho světlejších červených tónů.
Zelené složka je na fotografii zastoupena především středními tóny (zelený pruh vidíme mezi vodou a mešitou). Modrý kanál je zastoupen taktéž ve středních tónech (především horní část oblohy).
V praxi se častěji používá histogram jasu a stínů, který je souhrnem jednotlivých RGB kanálů – především na place z něj dokážete lépe vyčíst všechny důležité informace a ihned můžete provést jisté úpravy expozice.
Komentáře
Autor článku
Karolína Herzogová
Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.