Fotomodeling 20.01.2016
Je to tady. Vaše vytoužené první focení s fotografem. Možná právě dnes se odstartuje vaše modelkovská kariéra. Máte dohodnutý termín a víte, kam na focení přijít. Ale co teď? Co zabalit s sebou? Co nechat doma? A jak se nalíčit? Je vhodné brát barevné oblečení? Nezmatkujte, usaďte se a přečtěte si následující doporučení.
Krok 1 – Oblečení
Na každé focení je nejlepší přinést celou tašku věcí na převlečení. Volte varianty nejen bílého a světlého oblečení a prádla, ale i jeho černé variace. Tohle nikdy nezklame, takřka na každém focení se vystřídají světlé a tmavé možnosti. Pro focení ve stylu fashion volte spíše svršky, tedy trička, sukně, šaty, kalhoty, kabáty a podobně. Naopak pro glamour si zabalte spodní prádlo a komplety, a to opět ve světlých a tmavých barvách. Pokud jde o barevné oblečení, je dobré mít spíš celobarevný komplet. Správným výběrem ušetříte práci nejen sobě, ale také fotografovi. Někteří fotografové dokonce napíší předem svoje představy, nicméně vy musíte uvážit, co vám sluší a sedí.
Krok 2 – Boty
Nejvhodnější obuví jsou lodičky s jehlovým podpatkem. Nejsou to většinou boty, ve kterých je pohodlné chodit, ale vypadají dobře na noze, a tedy jsou vhodné k focení. Lodičky si vybírejte tak, aby vám perfektně sedly na nohu a nevypadávaly z paty. Vhodné jsou uzavřené lodičky v neutrálních barvách, raději ne třpytivé, které by mohly odrážet světlo. Dále jsou vhodné otevřené sandálky na jehlovém podpatku, ve kterých vyniknou chodidla a prsty na nohou. Zpočátku vám stačí jedny lodičky, časem si můžete obuv doplňovat. Rovněž je možné fotit naboso, ale podpatky pomohou se správným držením těla.
Krok 3 – Vlasy
Před focením je ideální mít vlasy načerchrané a umyté, ale ne úplně nepoddajné. Většinou vám je na místě nebude upravovat kadeřnice, takže je potřeba si je upravit předem. Mastnota se dá na poslední chvíli odstranit suchým šamponem, objem vylepšit pěnovým tužidlem a podobně. Ale dávejte si pozor na nedobarvené odrosty, jsou na fotkách vidět, přestože na běžném světle by se jich nikdo nevšimnul. Snažte se o vlasy pečovat dlouhodobě, aby jejich úprava před focením byla co nejsnadnější.
Krok 4 – Líčení
V případě, že na focení nebude vizážistka, která si vás kompletně nalíčí sama podle požadavků fotografa, měla byste líčení zvládnout sama. Vhodný je hodně krycí makeup ve vašem odstínu pleti, který se zapudruje, dále řasenka, rtěnka nebo lesk na rty. Většinou platí, že výrazné líčení neuškodí, a to obzvláště v ateliéru. Fotografové se ve šminkách moc neorientují, ale jejich požadavky jsou v zásadě stejné – musí vyniknout oči a rty, tedy rysy tváře. Tvářenka není na škodu, protože má na fotkách zeštíhlující efekt.
Krok 5 – Rekvizity a bižuterie
Pokud jde o bižuterii, je lepší spíše vynechat zlato a stříbro, anebo se fotografa předem zeptat. Mohlo by se stát, že budou tyto předměty nevhodně zářit při kontaktu s bleskem. Přibalte si spíše výraznější, černé nebo barevné šperky na krk, jako jsou korále. Ty se dají skvěle využít, fotíte-li topless. Také můžete uplatnit šátky nejrůznějších barev: od černé, červené, růžové, modré až po bílou. Šátky se dají obmotat kolem těla, dobře je tedy využijete také na glamour. Vhodné jsou klobouky, masky na obličej, rukavičky, vějíř, nebo třeba plyšák. Na dalších rekvizitách se můžete domluvit s fotografem – pokud nejste domluveni konkrétně, vlastní nápady určitě ocení.
A co ještě?
Před prvním focením se nemusíte zatěžovat tím, že nejste žádné modelky a neumíte pořádně pózovat. Přečtěte si další články o pózování a trénujte je před zrcadlem, avšak to nejdůležitější se naučíte až praxí. Zkuste pro začátek základní postoj – srovnat záda, zatáhnout břicho, ramena tlačit dolů, prsa a zadek směrem od těla. Přitom se snažte hledat přirozené postoje a výrazy, které jsou vám vlastní. Důležité je působit přirozeně, poznáte to na výsledných fotkách. Naslouchejte fotografovi a dělejte vše, oč vás požádá, společně takto jistě dospějete ke kýženým výsledkům!