Jak fotit vodopády

Jak fotit vodopády

Categoria farmacoterapeutica: Urologici; fonte impiegati per la disfunzione erettile. Codice ATC: G04B E03. Meccanismo d'azione. Sildenafil è una terapia orale per la disfunzione erettile.

Rubrika článkuJak fotit V přírodě 06.07.2014

Léto je takřka v plném proudu a rodinky se houfně vydávají na výlety a dovolené. Nemálo z nich si za cílovou destinaci zvolí Českou Republiku. Naše země nabízí mnoho nevídaných krás, mezi které patří i vodopády. Proto si dnes povíme pár užitečných tipů pro jejich úspěšné zachycení.

1. Kde hledat vodopády

Pokud si jste dosud nenavštívili žádný z Českých vodopádů, doporučuji vám toto napravit. I v Česku se dají totiž najít menší, ale stejně okouzlující Niagáry. Na fotografování se vydávejte vždy po dešti, ať máte jistotu. Mezi nejnavštěvovanější vodopády u nás patří Pančavský vodopád v Krkonoších s výškou 148 m. Dále vás vodopády budou provázet po naučné stezce Bílá Opava. Největší Šumavský vodopád se jmenuje Bílá strž a najdete ho v údolí Bílého potoka. Pokud se za vodopády nechcete vydávat přímo do hor, doporučuji navštívit Bubovické vodopády nedaleko Prahy v CHKO Karlštejnsko.

 

shutterstock_125109086

2. Dlouhý čas

Toto je nejdůležitější bod při fotografování vodopádů. Dlouhý čas závěrky bude mít na svědomí, že voda bude hladká a rozmazaná. Pokud byste použili kratší čas, vodu pouze zmrazíte a snímek by vypadal příliš obyčejně. Zkuste závěrku nastavit zhruba na 1 sekundu. V případě, že by byl potom snímek přesvětlený, tak se používají ND filtry, které sníží „objem světla“, které dopadne na senzor. To znamená, že můžete používat delší časy i tam, kde je hodně světla (zajímavý paradox, když čím světelnější objektiv = tím dražší objektiv. 🙂  

 

shutterstock_302972720

3. Stativ

V návaznosti na druhý typ většině z vás došlo, že ani při fotografování vodopádů se bez stativu neobejdeme. Pokud chcete docílit efektu hladké vody, fotoaparát v ruce neudržíte. Použít můžete i jinou rovnou plochu, například kámen, ale v takovém případě budete stále omezeni fotografováním z jediného místa.

4. ISO a clona

Použijte tak nízké ISO jak jen to bude možné. Nejenže tím zvýšíte kvalitu fotografie, ale také se tím zvýší čas závěrky, což je přesně to, o co budeme usilovat. Naopak clonu vytáhněte nahoru, doporučuji F/10 až F/16. Snížíte tak množství světla, které bude na fotoaparát působit. Pokud je ISO nastaveno na nejnižší hodnotu a clona naopak na nejvyšší a vás se stále dostává až příliš světla, je jedním ze způsobů ND (neutral density) filtr, které jsou navrženy speciálně pro tyto případy. Propustí jen malé množství světla za účelem snížení rychlosti závěrky. Existuje mnoho ND filtrů, které se liší právě podle množství světla, které nechají projít.

 

shutterstock_183058334

5. Širokoúhlé objektivy a teleobjektivy

Na fotografování vodopádů se dle mého mínění hodí oba objektivy. Kolem velkých vodopádů zpravidla ve vzduchu poletují kapky vody, které by mohly znehodnotit vaše vybavení. Teleobjektiv se proto hodí pro fotografování z větší vzdálenosti. Pokud jsou vodopády menší, vyzkoušejte širokoúhlý objektiv a přibližte se co nejvíc.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

photographer

Tipy jak si vybrat objektiv

Spousta začátečníků má problém si vybrat správný objektiv. Neví třeba, co znamenají zkratky, které jsou v jejich názvu a někteří ani netuší, že každý objektiv je vhodný na něco jiného. Dnes se podíváme na základní dělení objektivů a řekneme si vše, co byste na začátek měli vědět. Pevný nebo zoom? První byste se měli rozhodnout, jestli […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 23.02.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Jak fotit na dovolené

Jak fotit na dovolené

Po přečtení těchto tipů se přátelé přestanou vymlouvat, že jim něco vlezlo do vaší sešlosti spojené s promítáním 2500 fotek z týdenní dovolené.   1. Buďte nenápadní Pokud nechcete tuctové fotografie, kde všichni s nuceným úsměvem civí do objektivu, buďte nenápadní. Bez pozornosti ostatních si připravte fotoaparát a začněte nenápadně fotit. Uvidíte, že úsměvy na […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 30.06.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi V přírodě Ve městě
Albert Einstein

Byl svět před sto lety méně barevný?

Ze starých fotografií jsem měl vždycky pocit, že dříve byl svět prostě černobílý. Tato kolekce fotografií přinesla do mé představy úplně nový rozměr. Osobně jsem si oblíbil fotografi na které je Albert Einstein a Nikola Tesla 🙂 Připravte se, dějiny ožívají!   Chci dostávat na email další tajné tipy profesionálních fotografů!

Autor článku Filip Obr Datum článku 19.12.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Hobit

7 fotografických prvků podle Hobita

Zrovna včera jsem seděla uprostřed kina naprosto bez dechu. Nejen, že mě každý přesvědčoval o tom, že závěr celé trilogie není to pravé a je nutné ho téměř přetrpět – na třetí díl jsem ale i tak vyrazila, abych utišila svojí dušičku a film nezůstal v mé paměti bez konce. Jaké bylo překvapení, že jsem navzdory […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 05.01.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Tipy & Návody