Jak fotit televizi

Jak fotit televizi

Rubrika článkuDoma Jak fotit 28.07.2014

Před pár dny jsem dostala zajímavou otázku – jak vyfotit něco v televizi, aniž by byly na snímku černé proužky? Není to příliš obtížné a jsem přesvědčená, že většina z vás by to s trochou experimentování zvládla (stačí pokračovat a po chvíli se vám to dostane do ruky). Hlavním faktorem, který je třeba zvážit je typ obrazovky, který vlastníte. Pokud máte starší CRT obrazovku, budete muset postupovat trochu jinak než s plochou novější obrazovkou.

1. CRT

Všechny televize mají takzvanou obnovovací frekvenci (rychlost, při které televize nahradí obrazy na obrazovce pixel po pixelu každou sekundu, aby vznikl pohyb). U starších CRT obrazovek je to 24x/vteřina (u novějších je frekvence vyšší). V důsledku čehož budete muset zvolit pomalejší rychlost závěrky. V opačném případě se vám na snímku objeví již zmiňované černé rušivé proužky.

 

shutterstock_99121214

2. Rychlost závěrky

S CRT obrazovkou budete pravděpodobně potřebovat rychlost okolo 1/25 nebo nižší. Doporučuji samozřejmě použít stativ, abyste se vyhnuli rozpohybování celého snímku. Počkejte si, až se na televizi objeví pomalejší scéna. S pomalejší rychlostí závěrky přepněte fotoaparát do režimu priorita závěrky a vyberte vhodnou clonu.

3. Novější televize

Jak jsem již zmínila výše, novější televizi mají rychlejší obnovovací frekvenci a umožní vám použít i vyšší rychlost závěrky. Přepněte fotoaparát do režimu priority závěrky a vyzkoušejte několik různých rychlostí (vyhovující bude nejpravděpodobněji 1/125 nebo 1/250 v závislosti na typu obrazovky). V důsledku této vyšší rychlosti budete moci rychleji zachytit obrazy pohybující se na obrazovce (ale stále nic tak rychlého, jako je např. sport).

 

shutterstock_218846305

4. Ostrost

Obrazovka na vaší fotografii, a to i u novějších typů televizí, bude poměrně rozostřená. Kvalita obrazu na snímku nebude nikdy příliš vysoká.

5. Barva

Světlo přicházející z vaší televize nebude při fotografování akurátní a proto budete muset snímek upravit buď v postprodukci nebo si pohrát s vyvážením bílé na vaše fotoaparátu. Mějte na paměti, že upravovat nastavení zobrazení můžete i na vaší televizi, a tak se nebojte do něj zasáhnout a dosáhnout tak lepších výsledků.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit akty

Jak fotit akty

Fotografování aktů je  náročnější disciplína nejenom proto, že vyžaduje dobrou práci se světlem. Musíte také perfektně zvládnou práci s modelem. Zajistit prostředí, kde se bude fotografovaný cítit dobře a bude vám důvěřovat. V opačném případě budete mít křečovité fotky v lepším případě, v tom horším obtisk něčí dlaně na tváři 🙂 Jak tedy na to? […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 19.08.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
Jaroslav Zákravský

Jaroslav Zákravský: Krajinář se nesmí bát zvednout zadek, naložit na záda batoh, zmrznout, zmoknout a trpět.

S postupujícím létem nám pomalu začínají otevírat náruč mlžné opary nad jezery, husté mlhy v horských lesích a listy postupně získávají stále zlatější barvu. Nedá se nic dělat, ale léto odchází každý rok rychleji, a proto se musíme začít soustředit na fotografický podzim. Ten patří v první řadě krajinářům. Jedním z nich je Jaroslav Zákravský, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 06.09.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Richard Horák

Richard Horák: „Neznám žádné jiné město na světě s podobným Geniem loci, duchem místa, jako je Praha.“

Pro začátek bych vás poprosila o krátké představení vás a vaší aktuální fotografické práce.   K fotografování mě přivedl můj táta, koupil mě takovou krásnou černou krabičku, která se jmenovala BOX Tengor, byl ošoupaný, starý, ale fotil a já jsem ho měl rád. Moc mě to nešlo, ale díky tátovi mě fotografie zaujala. S tátou […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 06.04.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Co je to DSLR aneb rozebraná zrcadlovka

Vítám Vás u prvního ze série článků, které mají za úkol Vás bezpečně provést světem fotografování od začátku do konce (tedy v případě, že bychom připustili, že ve fotografii existuje konec). Začínat budeme zlehka – vytyčením pojmu digitální zrcadlovka. V následujících článcích si pro Vás chystám rady ohledně koupě vybavení, zkrátka nepřijdete ani při libůstkách […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 11.05.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit