Jak fotit televizi

Jak fotit televizi

Rubrika článkuDoma Jak fotit 28.07.2014

Před pár dny jsem dostala zajímavou otázku – jak vyfotit něco v televizi, aniž by byly na snímku černé proužky? Není to příliš obtížné a jsem přesvědčená, že většina z vás by to s trochou experimentování zvládla (stačí pokračovat a po chvíli se vám to dostane do ruky). Hlavním faktorem, který je třeba zvážit je typ obrazovky, který vlastníte. Pokud máte starší CRT obrazovku, budete muset postupovat trochu jinak než s plochou novější obrazovkou.

1. CRT

Všechny televize mají takzvanou obnovovací frekvenci (rychlost, při které televize nahradí obrazy na obrazovce pixel po pixelu každou sekundu, aby vznikl pohyb). U starších CRT obrazovek je to 24x/vteřina (u novějších je frekvence vyšší). V důsledku čehož budete muset zvolit pomalejší rychlost závěrky. V opačném případě se vám na snímku objeví již zmiňované černé rušivé proužky.

 

shutterstock_99121214

2. Rychlost závěrky

S CRT obrazovkou budete pravděpodobně potřebovat rychlost okolo 1/25 nebo nižší. Doporučuji samozřejmě použít stativ, abyste se vyhnuli rozpohybování celého snímku. Počkejte si, až se na televizi objeví pomalejší scéna. S pomalejší rychlostí závěrky přepněte fotoaparát do režimu priorita závěrky a vyberte vhodnou clonu.

3. Novější televize

Jak jsem již zmínila výše, novější televizi mají rychlejší obnovovací frekvenci a umožní vám použít i vyšší rychlost závěrky. Přepněte fotoaparát do režimu priority závěrky a vyzkoušejte několik různých rychlostí (vyhovující bude nejpravděpodobněji 1/125 nebo 1/250 v závislosti na typu obrazovky). V důsledku této vyšší rychlosti budete moci rychleji zachytit obrazy pohybující se na obrazovce (ale stále nic tak rychlého, jako je např. sport).

 

shutterstock_218846305

4. Ostrost

Obrazovka na vaší fotografii, a to i u novějších typů televizí, bude poměrně rozostřená. Kvalita obrazu na snímku nebude nikdy příliš vysoká.

5. Barva

Světlo přicházející z vaší televize nebude při fotografování akurátní a proto budete muset snímek upravit buď v postprodukci nebo si pohrát s vyvážením bílé na vaše fotoaparátu. Mějte na paměti, že upravovat nastavení zobrazení můžete i na vaší televizi, a tak se nebojte do něj zasáhnout a dosáhnout tak lepších výsledků.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Tutoriál photoshop

Jak vytvořit efekt fotografií Jana Saudka ve Photoshopu

Díky Vašemu zájmu o tuto fotografii jsem se rozhodl zveřejnit návod, jak ve Photoshopu dosáhnout tohoto efektu!  Podívejte se na pracovní postup!    

Autor článku Filip Obr Datum článku 15.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií

Sedm dní v novinkách z fotografie

Sigma dp Quattro Sigma, se svým velice specifickým způsobem produkce fotoaparátů, nám připravila další lahůdku ze svých produkčních laboratoří. Po vzoru předchozího kompaktního modelu firmy opět uvádí nový fotoaparát ve třech variantách. Jediným rozdílem mezi nimi je ohnisková vzdálenost (a tedy i konstrukce) objektivu. Sigma dp1 Quattro má širokoúhlý objektiv 19mm (ekvivalent kinofilmu 28mm), dp2 […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 12.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Lepší fotograf

Jak se stát lepším ve fotografování?

Fotíte rádi a chcete se stále zlepšovat? Dostali jste se do bodu, kdy nevíte na jaké chyby se zaměřit? Stalo se pro vás fotografování nezáživné a neposouváte se dále? Snad vám náš článek pomůže trochu oživit vaši tvorbu a třeba i načerpáte inspiraci.   Inspirujte se u ostatních Tím nemyslíme, abyste kopírovali práce ostatních. Zkuste […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 02.03.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
František Konopa

„Nejlepší pocit je usínat a vědět, že jste svou práci odvedli kvalitně,“ říká František Konopa

Teprve 18letý student František Konopa z Karlových Varů, student užité fotografie, jehož podmanivé fotografie v současné době ovládají internet, s námi udělal rozhovor a já vám ho s radostí po delší odmlce předkládám. Jak vypadaly vaše začátky a jak dlouho se věnujete fotografování lidí? Kdybych to měl vzít z úplného začátku, tak jsem začínal na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 06.07.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory