Jak fotit televizi

Jak fotit televizi

Rubrika článkuDoma Jak fotit 28.07.2014

Před pár dny jsem dostala zajímavou otázku – jak vyfotit něco v televizi, aniž by byly na snímku černé proužky? Není to příliš obtížné a jsem přesvědčená, že většina z vás by to s trochou experimentování zvládla (stačí pokračovat a po chvíli se vám to dostane do ruky). Hlavním faktorem, který je třeba zvážit je typ obrazovky, který vlastníte. Pokud máte starší CRT obrazovku, budete muset postupovat trochu jinak než s plochou novější obrazovkou.

1. CRT

Všechny televize mají takzvanou obnovovací frekvenci (rychlost, při které televize nahradí obrazy na obrazovce pixel po pixelu každou sekundu, aby vznikl pohyb). U starších CRT obrazovek je to 24x/vteřina (u novějších je frekvence vyšší). V důsledku čehož budete muset zvolit pomalejší rychlost závěrky. V opačném případě se vám na snímku objeví již zmiňované černé rušivé proužky.

 

shutterstock_99121214

2. Rychlost závěrky

S CRT obrazovkou budete pravděpodobně potřebovat rychlost okolo 1/25 nebo nižší. Doporučuji samozřejmě použít stativ, abyste se vyhnuli rozpohybování celého snímku. Počkejte si, až se na televizi objeví pomalejší scéna. S pomalejší rychlostí závěrky přepněte fotoaparát do režimu priorita závěrky a vyberte vhodnou clonu.

3. Novější televize

Jak jsem již zmínila výše, novější televizi mají rychlejší obnovovací frekvenci a umožní vám použít i vyšší rychlost závěrky. Přepněte fotoaparát do režimu priority závěrky a vyzkoušejte několik různých rychlostí (vyhovující bude nejpravděpodobněji 1/125 nebo 1/250 v závislosti na typu obrazovky). V důsledku této vyšší rychlosti budete moci rychleji zachytit obrazy pohybující se na obrazovce (ale stále nic tak rychlého, jako je např. sport).

 

shutterstock_218846305

4. Ostrost

Obrazovka na vaší fotografii, a to i u novějších typů televizí, bude poměrně rozostřená. Kvalita obrazu na snímku nebude nikdy příliš vysoká.

5. Barva

Světlo přicházející z vaší televize nebude při fotografování akurátní a proto budete muset snímek upravit buď v postprodukci nebo si pohrát s vyvážením bílé na vaše fotoaparátu. Mějte na paměti, že upravovat nastavení zobrazení můžete i na vaší televizi, a tak se nebojte do něj zasáhnout a dosáhnout tak lepších výsledků.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Petra Klačková

Petra Klačková: „Nikoho v životě nepotkáváme náhodně.“

Krásné a milé povídání si pro vás tentokrát připravila fotografka z Dobřichovic, maminka tříletého syna, známá především pro černobílé snímky nabité emocemi. Její jméno je Petra Klačková. Sama o sobě říká, že je požitkářka, milovnice hudby a nadšená cestovatelka. I z rozhovoru je patrné, že zkrátka ví, jak si užívat života. Proto si i vy užijte […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 25.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Anonymní fotografie

Tipy jak fotit lidi na ulici bez toho, aby si vás všimli

Žádné náhlé pohyby Nejčastější věc, která na vás upozorní při focení lidí tak, aby si vás nevšimli jsou náhlé a zbytečné pohyby. Například, když se chystáte pořídit něčí fotografii, tak tím že rychle pohnete vaším foťákem směrem nahoru k vašemu obličeji, tak tím zbytečně na sebe upozorníte. Držte svůj foťák blízko vašemu obličeji Snažte se […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 27.06.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
moře

Další tipy jak fotit podmořský svět

Užijte si dnešních 80 tipů, jak fotit pod vodou, pro začátečníky i pokročilé fotografy. Prozradíme vám, jak několik základních tipů, tak pár tipů pro fotografy s kompaktem, pokročilé podvodní tipy a mnoho dalšího!     Základní tipy Zde je pár “tradičních” základních podvodních tipů, které by měl každý znát.   Přibližte se k fotografovanému objektu […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 29.12.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Danny Worm

Danny Worm: Umění není tvořit 8 hodin denně, 5 dní v tejdnu.

Pro začátek by mě zajímalo, jak ses vůbec dostal k fotografování? Jak vznikl pseudonym Danny Worm? Tak nějak postupně. Na rozdíl od zbytku rodiny jsem nikdy nepropadl sportu. Jednak mám jistý handicap a jednak jsem se vždy realizoval v nějaké tvůrčí činnosti. Celkově mám jiné zájmy než rodina. Na základce jsem hrál na flétnu a na klavír […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 17.12.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory