Jak fotit stromy

Jak fotit stromy

Rubrika článkuJak fotit V přírodě 24.02.2014

Fotografování přírody je nejoblíbenějším odvětvím fotografie. A právě stromy jsou jedním z nejběžnějších motivů. Stromy jsou majestátní, nádherné, ohromující a v každém směru fotogenické. 😉 Nemusíte čekat na určité roční období, kdykoliv můžete vyrazit do lesa, na pole, do parku a podobně. Možnosti jsou zde neomezené.

1. Strom oddělený

Není snadné najít osamocený strom v krásné krajině s ještě krásnějším pozadím. Ale všichni známe siluety palem, na pozadí zapadající slunce, nejlépe exotický ostrov. Klasika, jíž se nedá nic vytknout. Ale i v Česku se dají pořídit snímky tohoto typu – nejlépe pole s osamoceným stromem na horizontu. Pokud bude strom splývat s pozadím, efekt bude zničen. Nebojte se podhledu.

 

shutterstock_233802433

2. Strom detailní

Jenom velmi málo lidí vám pravděpodobně řekne, že nevědí, jak vypadá strom. Na druhou stranu jen velmi málo z nich strom prozkoumalo detailně. Nebojte se proto použít makro (pár tipů jak fotit mokro jsme vám napsali v jednom z předešlých článků ;)). A nemusí to být nutně jen listy či květy. Víte například jak vypadají jednotlivé pupeny stromů těsně před otevřením? Zaměřit se můžete také na cizopasníky, lišejníky či houby.

 

shutterstock_95030080

3. Strom lesní

Rozhodně se v jednom z dalších článků hodlám věnovat lesu detailněji, nicméně ho musím zmínit i zde. Pro fotografování v lese je nejlepší použít širokoúhlý objektiv. Pokuste se zaznamenat světlo , které přes koruny stromů v pruzích dopadá na zem.

 

shutterstock_210284521

4. Strom v atmosféře

Tak jako v každé jiné fotografii, i při fotografování stromů, potažmo lesů, můžete být kreativní. Mně se osvědčilo si do lesa přivstat. Kromě ranní mlhy můžete při fotografování navíc potkat pár srnek či veverku.

 

shutterstock_61898689

5. Strom jako učební materiál

Botanická gramotnost není až tak důležitá, ale učení nebolí. Někdo se podívá a vidí strom, někdo se podívá a vidí jasan. Každý druh má svá specifika, jako je výška nebo tvar. V závislosti na vašich znalostech se budete schopni vracet na místa v té správné roční době, v době, kdy je určitý druh nejhezčí. Věřte, že čím lépe určitý strom nebo druh poznáte, tím více fotografických úhlů objevíte.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Odrazné desky

Odrazná deska: nejlepší přítel fotografa

V dnešním článku si popovídáme o odrazných deskách (k nalezení jsou taktéž pod názvem odrazné reflektory anebo deskové reflektory). Na trhu jich totiž existuje nepřeberné množství a vybírat můžeme krom odlišných velikostí také z různých barev, tvarů a povrchů. Aby vám odrazné desky nezamotaly hlavu, máme pro vás pár tipů, jak vybrat tu pravou přímo […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 02.10.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Proč jsou některé objektivy tak drahé?

Jednou za čas dostanu otázku, proč jsou některé objektivy o tolik dražší než jiné. Zajímavé je, že právě tahle otázka pochází od amatérských i od profesionálních fotografů – liší se pouze kontextem. Začátečníci chtějí vědět, proč jsou profesionální objektivy dražší než ty spotřebitelské, zatímco profesionální fotografové se zaměřuje spíš na to, co dělá speciální/exotické objektivy […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 01.06.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Negativní prostor

Negativní prostor aneb co nás nutí nad fotkami tajit dech

Ještě než začne ta pořádná zábava, je potřeba se zmínit čeho je negativní prostor součástí, kde ho můžeme najít, jak ho poznáme a co to vlastně je. Je ho zapotřebí jak v malířství, tak v designu, architektuře i takovém sochařství. A při tvorbě kvalitně komponované fotografie ho není možné opomenout.     Prvním podstatným faktem […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 01.12.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Základy
Sigmácké zkratky

Sigma zkratky

Objektivy značky Sigma se poslední dobou stávají víc a víc populární, a to díky jejich naprosto profesionální optice (například 35mm f/1.4 HSM Art). Tak, jako všichni ostatní výrobci, používá Sigma své zkratky pro označení techniky. V tomto článku se vám pokusím osvětlit nejdůležitější z nich, na které můžete narazit. Naštěstí jich není mnoho, a to […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 01.09.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy