Jak fotit psy

Rubrika článkuDoma Jak fotit V přírodě 24.03.2014

Jako první jsem se se svým kompaktem pokoušela fotografovat makro, pokračovala jsem přes akce s koňmi, parkur až po fotografování psích sportů jako jsou agility. U těch se také zdržuji v poslední době nejčastěji. A proto jsem se rozhodla napsat ten dlouho očekávaný článek o mém nejoblíbenějších fotografování – totiž focení psů. A dnes to vezmeme trochu obecněji, jelikož pro vás chytáme překvapení v podobě nového e-booku! Stejně jako při fotografování dětí i zvířat, psy fotografujeme, abychom fotky dávali online, vytiskli je nebo sdíleli s ostatními. Fotografování psů je náročné v tom směru, že dokážou být všude a předvídání je v tomhle případě klíč k úspěchu.

1. Psí povaha

Nejdřív ze všeho si musíme, alespoň při tom plánovaném psím focení, ujasnit, jaké plemeno budeme fotit a jaké prostředí je pro něj přirozené. Představte si takového huskyho foceného na pískovišti, když hned vedle leží hromada sněhu a namísto toho jezevčíka v parku, když na konci ulice je les. Zkrátka každé plemeno má své specifikum. A kromě tohoto „rasového“ specifika zhodnoťte povahu jedince. V případě, že má pes nejradši spánek, má ospalé oči a je línější, může fotografování probíhat v ložnici (samozřejmě v jeho, i když, řekněme si to upřímně, s kolika z nás spí náš pes v posteli? Já se hlásím.) Na druhou stranu – když je váš pes hyperaktivní a miluje pohyb, nejlepší bude fotit na louce či v parku. Vezměte s sebou kamaráda, který bude psovi házet míček naproti vám či podobně.

2. Přípravy před focením

Aby vaše fotografie byly co nejlepší a nemuseli jste je složitě dolaďovat v programech jako je Zoner či Photoshop, upravte před focením svého psa. Neuškodí koupel a trochu česání. Psi velmi slzí, takže vyčistěte nebo odstřihněte znečištěné chloupky pod očima.

3. Trocha fotografování

V první řadě vypněte, jako téměř u každého focení, blesk, ten nikdy nenadělá dobrotu. Někteří psi se ho můžou leknout. Dále mějte na paměti, že pokud fotíte čivavu, budete si muset lehnout, oproti tomu u německé dogy stačí, když si kleknete. Zkrátka foťte ve stejné výšce jako jsou oči vašeho psího modelu.

4. Dbejte na pozadí

Ještě nikdy jsem nepotkala psa, který by nebyl fotogenický, a proto musíme věnovat zvýšenou pozornost pozadí a okolí, kde fotíme. Věnujte pozornost rušivým elementům jako je větev vyrůstající z psovi hlavy. Pozadí by mělo být jednolité. Pokud chceme pozadí více rozmazané a fotíme-li psa a na pozadí je les, měli bychom psa odvést od lesa dál, nastavit co nejnižší clonu.

5. Obecné názory

Jedním z obecně převládajících názorů je, že na psi na fotografiích nesmí mít uříznuté nohy, za to by vás někteří fotografové hnali s krucifixem. A vůbec useknuté ucho, čumák nebo ocas nejsou košer. Nicméně vyvaruji se takovýmto radám. Fotografie, kde pes není zachycený celý může být i tak lahodící oku. A proto při fotografování psů foťte a foťte! Zejména když fotíte běžícího psa, vyplatí se udělat více snímků a z nich pak vybrat správný nohosled.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

portrét

Tipy jak na portréty

Zkoušeli jste někdy fotit portréty a měli pocit, že tomu něco chybí? Nebo snad chcete teprve začít a nevíte, jak na to? Myslím si, že žádný učený z nebe nespadl a proto tady pro vás máme pár tipů, které by se vám mohly hodit. Zaostřete správně Někdy i taková primitivní věc, jako je zaostření na […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 28.09.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Články Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Lidi Tipy & Návody Základy
Jak fotit koncerty

Jak fotit koncerty

Osobně jsem názoru, že koncert byste si měli užít. Týrat celý večer kapelu, se zapnutým bleskem, ráno stáhnout fotky do počítače a třetinu smazat, protože na nich není rozeznat hlavu kytaristy od jeho hlavy Marshall. Druhou třetinu snímků smazat, protože členům kapely chybí části těla či nástrojů a z poslední třetiny vybrat 3 použitelné fotky, […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 03.02.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi Ve městě
photography

Jak vybrat a koupit stativ?

Výběr stativu může být pěkně ohromující zážitek, vzhledem k tomu kolik různých typů je v současnosti prezentováno. Na jednu stranu je stativ velmi jednoduchý nástroj, který dělá naše fotoaparáty stabilními, když fotografujeme v náročných světelných podmínkách. Na druhou stranu je zde mnoho proměnných, které musíme vzít při jeho výběru v potaz. Jak vysoký by měl […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 15.06.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Sedm dní v novinkách z fotografie

První oficiální zprávy o Nikonu D4s Před pár týdny jsem v novinkách shrnul tužby a předpoklady žurnalistů týkající se nové vlajkové lodi mezi zrcadlovkami Nikonu. Včera byl v Tokiu poprvé oficiálně Nikon D4s představen. Pojďme se tedy společně podívat, v čem je lepší, než jeho předchůdce. V prvé řadě, ač má stejné rozlišení, 16MPx snímač není stejný jako v D4. […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 26.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky