Jak fotit psy

Rubrika článkuDoma Jak fotit V přírodě 24.03.2014

Jako první jsem se se svým kompaktem pokoušela fotografovat makro, pokračovala jsem přes akce s koňmi, parkur až po fotografování psích sportů jako jsou agility. U těch se také zdržuji v poslední době nejčastěji. A proto jsem se rozhodla napsat ten dlouho očekávaný článek o mém nejoblíbenějších fotografování – totiž focení psů. A dnes to vezmeme trochu obecněji, jelikož pro vás chytáme překvapení v podobě nového e-booku! Stejně jako při fotografování dětí i zvířat, psy fotografujeme, abychom fotky dávali online, vytiskli je nebo sdíleli s ostatními. Fotografování psů je náročné v tom směru, že dokážou být všude a předvídání je v tomhle případě klíč k úspěchu.

1. Psí povaha

Nejdřív ze všeho si musíme, alespoň při tom plánovaném psím focení, ujasnit, jaké plemeno budeme fotit a jaké prostředí je pro něj přirozené. Představte si takového huskyho foceného na pískovišti, když hned vedle leží hromada sněhu a namísto toho jezevčíka v parku, když na konci ulice je les. Zkrátka každé plemeno má své specifikum. A kromě tohoto „rasového“ specifika zhodnoťte povahu jedince. V případě, že má pes nejradši spánek, má ospalé oči a je línější, může fotografování probíhat v ložnici (samozřejmě v jeho, i když, řekněme si to upřímně, s kolika z nás spí náš pes v posteli? Já se hlásím.) Na druhou stranu – když je váš pes hyperaktivní a miluje pohyb, nejlepší bude fotit na louce či v parku. Vezměte s sebou kamaráda, který bude psovi házet míček naproti vám či podobně.

2. Přípravy před focením

Aby vaše fotografie byly co nejlepší a nemuseli jste je složitě dolaďovat v programech jako je Zoner či Photoshop, upravte před focením svého psa. Neuškodí koupel a trochu česání. Psi velmi slzí, takže vyčistěte nebo odstřihněte znečištěné chloupky pod očima.

3. Trocha fotografování

V první řadě vypněte, jako téměř u každého focení, blesk, ten nikdy nenadělá dobrotu. Někteří psi se ho můžou leknout. Dále mějte na paměti, že pokud fotíte čivavu, budete si muset lehnout, oproti tomu u německé dogy stačí, když si kleknete. Zkrátka foťte ve stejné výšce jako jsou oči vašeho psího modelu.

4. Dbejte na pozadí

Ještě nikdy jsem nepotkala psa, který by nebyl fotogenický, a proto musíme věnovat zvýšenou pozornost pozadí a okolí, kde fotíme. Věnujte pozornost rušivým elementům jako je větev vyrůstající z psovi hlavy. Pozadí by mělo být jednolité. Pokud chceme pozadí více rozmazané a fotíme-li psa a na pozadí je les, měli bychom psa odvést od lesa dál, nastavit co nejnižší clonu.

5. Obecné názory

Jedním z obecně převládajících názorů je, že na psi na fotografiích nesmí mít uříznuté nohy, za to by vás někteří fotografové hnali s krucifixem. A vůbec useknuté ucho, čumák nebo ocas nejsou košer. Nicméně vyvaruji se takovýmto radám. Fotografie, kde pes není zachycený celý může být i tak lahodící oku. A proto při fotografování psů foťte a foťte! Zejména když fotíte běžícího psa, vyplatí se udělat více snímků a z nich pak vybrat správný nohosled.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Sarka-Fotomodeling

Fotografie nevyšly podle představ. Co teď?

Tohle se někdy stane snad každé modelce. Fotografie nevyjdou k vaší spokojenosti. Dá se určit pomyslná mez, podle které lze určit, co je vaší chybou a co už spadá pod kompetenci fotografa? Pojďme se na to společně podívat.   Jak bylo řečeno, fotografie nikdy nejde posuzovat nezávisle na spolupráci obou stran. Jestli fotografie nevyšly podle […]

Autor článku Šárka Datum článku 10.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Fotomodeling

7 článků o portrétní fotografii, které si musíte přečíst

Toto je shrnutí nejlepších článků o focení portértů, které jsme doposud přinesli. Podívejte se na ně!  20 rychlých tipů pro portrétní fotografie Jak by měl mít model ruce při focení portrétů? Co to je rembrandování? A proč  byste měli mít na focení vždy kufřík první pomoci?    https://tipyjakfotit.cz/20-rychlych-tipu-pro-portretni-fotografie/   4 tipy na perfektní portrétové pozadí […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 30.03.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
Jak fotografovat

Tady je 7 nejlepších návodů, které pomohly s fotografováním už téměř 47 tisícům z vás!

Vzal jsem přehled všech návštěvníků za celou existenci našeho webu (od 17. listopadu  2012) a sestavil žebříček sedmi článků, které vás nejvíce zaujali a které nejčastěji vyhledáváte! Podívejte se na ně! 1. Jak fotit portrét Článek Jak fotit portrét si přečetlo již více než 10 000 lidí! Je vidět, že focení osob je asi nejoblíbenější […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 09.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Václav Chochola

Václav Chochola: libeňský odchovanec, který fotografoval Dalího

Není to tak dávno, co české zpravodajské servery obletěla zpráva s úmrtím fotografa Václava Chocholy. V roce 2005 jeho smrt oplakal nejeden Čech. A pokud nedošlo přímo na slzy, vyvstaly místo nich vzpomínky na klasika české portrétní fotografie, jemuž stál modelem i nejslavnější surrealista – Salvador Felip Jacint Dalí i Domènech. Václav Chochola se narodil […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Slavní fotografové