Doma Jak fotit V přírodě 24.03.2014
Jako první jsem se se svým kompaktem pokoušela fotografovat makro, pokračovala jsem přes akce s koňmi, parkur až po fotografování psích sportů jako jsou agility. U těch se také zdržuji v poslední době nejčastěji. A proto jsem se rozhodla napsat ten dlouho očekávaný článek o mém nejoblíbenějších fotografování – totiž focení psů. A dnes to vezmeme trochu obecněji, jelikož pro vás chytáme překvapení v podobě nového e-booku! Stejně jako při fotografování dětí i zvířat, psy fotografujeme, abychom fotky dávali online, vytiskli je nebo sdíleli s ostatními. Fotografování psů je náročné v tom směru, že dokážou být všude a předvídání je v tomhle případě klíč k úspěchu.
1. Psí povaha
Nejdřív ze všeho si musíme, alespoň při tom plánovaném psím focení, ujasnit, jaké plemeno budeme fotit a jaké prostředí je pro něj přirozené. Představte si takového huskyho foceného na pískovišti, když hned vedle leží hromada sněhu a namísto toho jezevčíka v parku, když na konci ulice je les. Zkrátka každé plemeno má své specifikum. A kromě tohoto „rasového“ specifika zhodnoťte povahu jedince. V případě, že má pes nejradši spánek, má ospalé oči a je línější, může fotografování probíhat v ložnici (samozřejmě v jeho, i když, řekněme si to upřímně, s kolika z nás spí náš pes v posteli? Já se hlásím.) Na druhou stranu – když je váš pes hyperaktivní a miluje pohyb, nejlepší bude fotit na louce či v parku. Vezměte s sebou kamaráda, který bude psovi házet míček naproti vám či podobně.
2. Přípravy před focením
Aby vaše fotografie byly co nejlepší a nemuseli jste je složitě dolaďovat v programech jako je Zoner či Photoshop, upravte před focením svého psa. Neuškodí koupel a trochu česání. Psi velmi slzí, takže vyčistěte nebo odstřihněte znečištěné chloupky pod očima.
3. Trocha fotografování
V první řadě vypněte, jako téměř u každého focení, blesk, ten nikdy nenadělá dobrotu. Někteří psi se ho můžou leknout. Dále mějte na paměti, že pokud fotíte čivavu, budete si muset lehnout, oproti tomu u německé dogy stačí, když si kleknete. Zkrátka foťte ve stejné výšce jako jsou oči vašeho psího modelu.
4. Dbejte na pozadí
Ještě nikdy jsem nepotkala psa, který by nebyl fotogenický, a proto musíme věnovat zvýšenou pozornost pozadí a okolí, kde fotíme. Věnujte pozornost rušivým elementům jako je větev vyrůstající z psovi hlavy. Pozadí by mělo být jednolité. Pokud chceme pozadí více rozmazané a fotíme-li psa a na pozadí je les, měli bychom psa odvést od lesa dál, nastavit co nejnižší clonu.
5. Obecné názory
Jedním z obecně převládajících názorů je, že na psi na fotografiích nesmí mít uříznuté nohy, za to by vás někteří fotografové hnali s krucifixem. A vůbec useknuté ucho, čumák nebo ocas nejsou košer. Nicméně vyvaruji se takovýmto radám. Fotografie, kde pes není zachycený celý může být i tak lahodící oku. A proto při fotografování psů foťte a foťte! Zejména když fotíte běžícího psa, vyplatí se udělat více snímků a z nich pak vybrat správný nohosled.
Komentáře
Autor článku
Karolína Herzogová
Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.