Jak fotit na výstavě

Jak fotit na výstavě

Rubrika článkuJak fotit Ve městě 05.05.2014

Jsem věčným návštěvníkem českých i zahraničních výstavních síní. Hned potom, co si koupím lístkem, neobratně se zeptám postarší hlídačky, zdali se tu dá fotit. A na tom závisí i můj dojem ze samotné výstavy, jelikož se cítím mnohem líp, když se na dílo podívat kromě svého vlastního oka i před hledáček fotoaparátu. Ale nejde zde pouze o výstavní síně. Máte kamaráda, který sbírá odpadky a z nich pak dělá železně-kovové pávy? (Nebo jsem jediná?) Nejspíš jste už pochopili, že tentokrát se bude mluvit o focení umění.

 

1. Příprava

Jak už jsem zmínila výše, nejdřív ze všeho se ujistěte, že se tam, kde hodláte fotit, vůbec fotit smí. V každém případě to budete mít mnohem jednodušší, budete-li fotit v klidu, doma. Ať u sebe či u umělce (se kterými se dá často rozumně domluvit).

 

shutterstock_65047894

2. Ostření

Nic vás už nezachrání, pokud nemáte správně zaostřeno. Samozřejmě záleží na tom, jestli fotíte obraz nebo skulpturu. V případě obrazu bych doporučila vyšší clonu, abyste měli rovnoměrně zaostřeno. V případě sochy si můžete s hloubkou ostrosti hrát, fotit z různých úhlů a nechat diváky tápat, co je tím míněno. Přetvořte cizí umění do umění vlastního. Pokud se ovšem chcete co nejvíce přiblížit fotografiím profesionálů, zvyšte clonu i u skulptur s důvodem stejným jako u obrazů.

 

shutterstock_127825166

3. Barvy

O slunečním svitu přemýšlíme jako o žlutém, ale není to tak. Je nutné dávat si pozor na barvu, tak, aby nám nikam neutíkala. Pro tyto úpravy je vhodný jakýkoli program typu Photoshop. Nejpohodlnější je zaměřit se na bílou (jelikož výstavní síně i pozadí jsou většinou bílé). Pokud je fotka do žluta, posuňte ji o pár úrovní k modré a naopak.

4. Filtry

Přítomnost filtrů je u fotografování obrazů téměř nepostradatelná. Na fotce bez použití filtru vyniknou tahy štětcem, které jsou ostře nasvícené. Na druhou stranu, když filtr použijete, tyto tahy zmizí a vám zbude v rukou čistá a profesionální fotografie.

 

shutterstock_156445667

5. Blesk

A s bleskem to opět nepůjdu. Pokud budete takovou kresbu tužkou fotit s bleskem, zmizí vám všechny detaily a fotka bude podivně „naskenovaná“. Pokud máte problém s časovou závěrkou a rozmazáním, nezapomeňte k výbavě přibalit stativ, ale bleskem si nepomáhejte!

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Mamina Photography

Mayia Koutová: „Fotografie je vzpomínka, která vypráví příběh.“

Mayia Koutová alias Mamina Pictures – pod touto přezdívkou ji můžete vyhledat na facebooku, jako to již udělalo mnoho lidí před vámi. 🙂 Nechce se ani věřit, že fotit začala tato 25letá maminka z Hradce Králové před pár měsíci. Už teď její tvorbu obdivují tisíce Čechů. Jak sama říká – k fotografování ji přivedlo narození syna. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 15.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Používáte ve svých fotografiích posvátnou vertikalitu

5 tipů kterými vytrénujete oko pro lepší kompozici

Mít oko pro dobrou kompozici je jedna z věcí, která odlišuje ty nejlepší fotografy od ostatních. Jeden z nejlepších způsobů, jak dostat kompozici pod kůži je soustředit se na jeden jediný objekt. Můžete to brát jako jednoduché cvičení. Přečtěte si 5 tipů, jak si oko pro kompozici vytrénovat. 1. Použití jednoho skla Objektivy mají na vzhled […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 27.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Základy
bokeh

Efekt bokeh

Co je to bokeh? Bokeh pochází z Japonského slova boke (ボケ), které v překladu znamená „rozostření“. Bokeh je efekt rozostřeného pozadí, které získáte při fotografování s malým clonovým číslem a na to potřebujete správný objektiv.   S jakou clonou fotit? U této otázky záleží, jak moc chcete, aby pozadí bylo rozostřené. Obecně platí pravidlo, že na dobře […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 15.03.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Tipy & Návody Základy
Jak fotit měsíc

Jak fotit měsíc

1. Zvolte dostatečně „dlouhý“ objektiv Vyberte dostatečně dlouhý objektiv, minimálně 200mm. Pokud použijete objektiv se standardním ohniskem, měsíc bude vypadat jako malá tečka. Dobrý výběr ohniska výrazně zlepší fotografie. I pravidla kompozice říkají, že hlavní objekt by měl vyplňovat velkou část snímku. Objektiv s ohniskem 200 mm je dostačující, ovšem 500 mm je mnohem lepší. Nevýhodou […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 06.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě