Anonymní fotografie

Tipy jak fotit lidi na ulici bez toho, aby si vás všimli

Rubrika článkuJak fotit 27.06.2019

Žádné náhlé pohyby

Nejčastější věc, která na vás upozorní při focení lidí tak, aby si vás nevšimli jsou náhlé a zbytečné pohyby. Například, když se chystáte pořídit něčí fotografii, tak tím že rychle pohnete vaším foťákem směrem nahoru k vašemu obličeji, tak tím zbytečně na sebe upozorníte.

Držte svůj foťák blízko vašemu obličeji

Snažte se mít váš foťák co nejblíže k vašemu obličeji. Tímto způsobem, když chcete pořídit fotografii, velmi zkrátíte vzdálenost, kterou překonáváte, když foťák dáváte ke svému oku.

Jestli máte na foťáku popruh, který si dáváte kolem krku, utáhněte ho tak, aby foťák visel co nejblíže vaší hlavě, aby jste opět zkrátili cestu mezi vaším okem a hledáčkem fotoaparátu.

Nevystavujte se očnímu kontaktu

Další praktický tip: když fotografujete a nechcete, aby si vás lidé všimli, nedívejte se jim do očí. Ve chvíli kdy s člověkem vytvoříte oční kontakt, automaticky jste se prozradil, že fotíte jeho fotografii. Zkuste se naopak k člověku přiblížit a dělejte, že fotíte něco za nimi.Anonymní fotografie

Foťte v zalidněných prostorech

Pokud fotíte na místech kde je pár lidí a ticho, bude mnohem trapnější a očividnější, že je fotíte. Naopak zkuste jít někam kde je rušno a lidé a se kolem sebe tolik nedívají, nebude tam slyšet vaše cvakání fotoaparátu a nikdo si vás ani nevšimne. Taková místa mohou být třeba v Praze na Václaváku nebo u nějakých obchodních center. 

Technika kamery

Dobrá technika, kterou bych vám doporučil vyzkoušet pokud chcete být víc nenápadní je technika kamery. Celé je to vlastně jen o tom chodit  po ulici s přilepeným hledáčkem od foťáku k oku nebo pohledem upřeným do svého LCD displeje pokud fotíte přes LCD displej. Chodíte kolem dokola pomalu a a hledáte dobrý koncept pro vaši fotku. Předstíráte, že natáčíte nějaké video ale místo toho dělejte fotky.

Technika “rybaření” 

Mnoho fotografů tuhle techniku využívá. Najdete si dobré pozadí do vaší fotky a čekáte na toho pravého člověka, než projde. Důležitá je ovšem trpělivost. Avšak není dobré nic přehánět a průměrná doba kterou byste měli u jedné scény čekat je maximálně půl hodiny.Anonymní fotografie

Zachyťte gesta

Pokud fotíme lidi na ulicích, tak ten největší problém je, že je zachytíme většinou v pozici kdy jen někam jdou a to není moc zajímavé. Místo toho se zaměřte na lidi, kteří kolem sebe rozhazují rukami nebo dělají nějaká gesta, škrábou se, kýchají, protahují si ruce a podobně. Zachycením gest vytvoříte mnohem více dynamické fotografie.

Snažte se nepoužívat blesk

To co na vás může upozornit snad nejvíce je blesk. Pokud jsou světelné podmínky horší, snažte se to napravit isem nebo jinými způsoby než bleskem. Pokud fotíte třeba svatbu a používáte blesk je možné že lidé si po chvilce zvyknout a nebudou se za každým zábleskem otáčet ale pokud fotíte někoho kdo o tom opravdu neví nepoužívejte blesk.

Pořád foťte

Pokud fotíte nějakou osobu a nafotíte několik fotek za sebou, třeba i 30, je více pravděpodobné, že se vám podaří zachytit něco co byste nezachytili pokud by jste vyfotili 1 nebo 2 snímky. Můžete si pomoct, tím že si v nastavení nastavíte “kontinuální snímky” a tím nastavíte, že když spoušť přidržíte fotoaparát za vás udělá tu práci a bude fotit několik snímků za sebou dokud spoušť nepustíte.

Foťte od boku

Tahle technika se moc nedoporučuje ale pokud máte výklopný LCD displej, tak si přepněte do něj, foťák umístěte do oblasti vašeho pasu displej si naklopte tak ať na něj vidíte a foťte.

Pro efektivnější využití této techniky doporučuji si nastavit váš objektiv, aby zabral širší úhel, přece jen se fotky vždy dají potom v postprodukci upravit a případně narovnat.

Umístěte váš hlavní subjekt do více vrstev

Utvořte ohraničení pomocí jiných lidí, stromu, nebo třeba průchodu. Vždy je dobré mít kolem své hlavní osoby nějaké ty vrstvy navíc. Pokud zahrnete do svého popředí další předměty, fotografie se poté stane zajímavější na pohled.

Komentáře

Autor článku

Jakub Hrubý

Student střední školy (obor fotograf v reklamní praxi), který se snaží dělat co ho baví. Chodím také jako amatérský model na přehlídkách za naši školu.

 

Mohlo by vás zajímat

Karolína Ryvolová

Rozhovor s Karolínou Ryvolovou

Právě jste se dostali k úvodnímu slovu rozhovoru s českou fotografkou, jejíž hlavní doménou je fotografování lidí, a to z větší části žen. Ty zachycuje v různém prostředí, v různých polohách i náladách. Její fascinující práce je zhodnocená téměř deseti tisíci fanoušky na facebookovém profilu. Jejím snem je zabrousit do světa podvodní fotografie – Karolína Ryvolová. Jakou […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 25.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
8 bezplatných foto-editorů

7 nejlepších bezplatných programů pro úpravu fotografií

Úprava fotografií je v digitální současnosti absolutně nezbytná. V paměti mi uvízla věta slovenského fotografa Rado Adámka, se kterým jsem minulý rok dělala rozhovor, a ta zněla přesně takto: „Že dobrá fotka nepotřebuje retuš? Ti co to píšou spíš nevědí, jak správně používat Photoshop.“   Proč upravovat fotky? Mnoho začínajících fotografů se právě za větu, že […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.02.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií
David Šedivý

David Šedivý: „Praha byla a zůstala mojí první volbou.“

Ke dnešnímu rozhovoru se uvolil přední z pražských fotografů – David Šedivý. Jeho rodné město – Praha – je ústředním motivem na většině jeho fotografií. To považuje za rychlou a flexibilní formu sebevyjádření. Více o jeho tvorbě, projektech i vztahu k Praze najdete v následujícího řádcích nejnovějšího rozhovoru v režii Tipy jak fotit. Na 99% […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 20.11.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Sedm dní v novinkách z fotografie

Sigma dp Quattro Sigma, se svým velice specifickým způsobem produkce fotoaparátů, nám připravila další lahůdku ze svých produkčních laboratoří. Po vzoru předchozího kompaktního modelu firmy opět uvádí nový fotoaparát ve třech variantách. Jediným rozdílem mezi nimi je ohnisková vzdálenost (a tedy i konstrukce) objektivu. Sigma dp1 Quattro má širokoúhlý objektiv 19mm (ekvivalent kinofilmu 28mm), dp2 […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 12.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky