Jak fotit V přírodě 22.07.2013
Fotografování krajiny je podobné jako rybaření. Někdy čekáte na úlovek celý den, jindy máte úlovek hned. Fotografování krajiny vyžaduje dobré boty, železnou trpělivost a pár dobrých tipů, které Vám odhalím níže. Pokud to nebude hned poprvé na jedničku, uvědomte si, že profesionálové chodí na stejné místo každý den třeba celý měsíc, než získají „kardinální úlovek“. Pokud se zajímáte o focení krajiny více do hloubky, určitě můžeme doporučit Kurz fotografování krajiny a přírody, kde se dozvíte, jak se dělá meterologická a geografická příprava, jak fotit a také jak upravovat fotky krajiny v bezplatném programu.
1. Použijte maximální hloubku ostrosti
Někdy možná budete chtít experimentovat a použijete malou hloubku ostrosti (pozadí bude rozmazané). Běžně se při fotografování krajiny ale používá vyšší clonové číslo (f/11 až maximální). To znamená, že celá scéna bude zaostřená. Pamatujte ale na to, že pokud použijete vysoké clonové číslo, rapidně se sníží množství světla, které dopadne na senzor fotoaparátu. To znamená, že bude nutné prodloužit čas, kdy bude otevřená závěrka. Můžete také zvýšit ISO, to ale přidá do fotografie nežádoucí šum.
2. Používejte stativ
Nezbytnou součástí výbavy krajináře je kvalitní stativ. Protože budete fotit s vysokou clonou, musíte prodloužit čas závěrky. Aby nebyla fotografie rozmazaná, fotoaparát se během snímání nesmí ani hnout. Když mačkáte spoušť na fotoaparátu, přístroj se nepatrně pohne a snímek bude rozmazaný. Proto použijete dálkovou spoušť na drátu nebo bezdrátovou. Můžete také nastavit samospoušť na 3 sekundy a díky tomu se fotoaparát během zahájení expozice nepohne a snímek bude ostrý.
3. Kam vést divákovo oko?
Každý snímek potřebuje nějaký ústřední motiv. U fotografování krajiny tomu není jinak. Najděte si jedno ústřední místo, které upoutá divákovu pozornost jako první. Může to být větev suchého stromu, kámen, silueta postavy nebo zábradlí v popředí snímku. Pokud na toto pravidlo zapomenete, snímek bude vypadat poněkud prázdně. Stále mějte na mysli také pravidlo třetin (horizont bude buď v první nebo druhé třetině snímku).
4. Přemýšlejte nad popředím
Mezi nejčastější začátečnickou chybu při focení krajiny patří kompozice bez popředí. Přitom právě správně zvolený motiv v předním plánu dodá obrazu tu správnou hloubku. U snímků vysokých hor to mohou být květiny, u městské krajiny třeba zapomenutý fotbalový míč. Zkuste to a uvidíte, že Vaše snímky získají ten správný „šmrnc“.
5. A co nebe?
Digitálním fotoaparátům se často nedaří zachytit nebe a krajinu současně. To je dáno nízkým dynamickým rozsahem čipu. V praxi to vypadá, že krajina je hezky vykreslená ale nebe je bílé, nebo naopak. Je tedy potřeba rozhodnout, co je pro nás důležitější a na tuto část fotky se exponovat. V případě, že chcete něco víc, udělejte ze stativu několik snímků, kdy jednom bude s hezky vykreslená krajina a na druhém hezky vykreslené nebe. V počítači tyto snímky spojte a dostanete komplexní fotografii. Více hledejte pod heslem „HDR fotografie“. Jste odpůrce digitálních úprav snímku? Není nic jednoduššího, než nasadit na objektiv přechodový filtr. Ten ztmaví nebe a krajina zůstane nezasažena.
6. Linie při fotografování krajiny
Jedním z nejlepších triků, jak vtáhnout diváka do snímku je použití přirozených linií v krajině. Silnice, která se klikatí do dáli nebo ohrada na zvířata. Zároveň můžete tento motiv použít jako popředí snímku.
7. Pracujte s počasím
Počasí mění dramaticky vzhled každé krajiny. Pamatujte na to. Mnoho začátečníků si myslí, že ideální na fotografování krajiny je slunečný den. Opak pravdou. Protrhané mraky, kterými prosvítá slunce jen na některé části scény dodávají snímku na dramatičnosti. Stejně tak zlověstné mraky těsně před bouří. Mlha, vichr, duha, východ nebo západ slunce. To jsou ty správné okamžiky pro fotografování krajiny!
8. Znáte pojem „zlatá hodinka“?
Když jsem si naposledy povídal s fotografem, který se zaměřuje pouze na krajiny, řekl mi, že nikdy nefotí během dne. Jeho snímky vznikají pouze s východem nebo západem slunce. Proč? Slunce, které přichází s ostrého úhlu dokonele vykreslí celou scénu. Barvy získají zlatavý nádech, povrchy stromů nebo budov odryjí skrytou texturu. Zlatá hodinka je také skvělá pro portréty nebo videoklipy. 🙂
9. Narovnejte horizont!
Životně důležitý tip pro focení krajiny. Zkontrolujte, zda-li je Váš horizont vodorovný. Vím, je možné dorovnat i v počítači. Tím se ale ochudíte o kraje snímku.
10. Mějte trpělivost
Asi každý už zastavil, vystoupil z auta a vyfotil dechberoucí krajinu. Takto ovšem ty nejlepší snímky nevznikají. Pokud to myslíte s focením krajiny vážně, zkuste hledat neobvyklá a nepřístupná místa. Dobré je vytipovat si třeba během dne místo, odkud budete fotit. Druhý den si přivstaňte, a před východem slunce zaujměte pozici. Pak už stačí jen počkat na první sluneční paprsky. Už několikrát se mi ale stalo, že jsem vstal ve 4 ráno, rozlámaný vyšel na kopec a …. namísto východu slunce jsem viděl jen šedivý koberec mraků… Proto moje poslední rada zní – než vyrazíte, podívejte se na meteoradar!
Pokud Vás zajímá focení krajiny více, můžete se podívat na náš Kurz fotografování krajiny a přírody
Komentáře
Autor článku
Filip Obr
Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf