Zajímavosti 23.10.2014
Dírková komora je jednoduchý a geniální způsob, jak se kreativně vyjádřit pro amatéry na celém světě. Camera obscura (lat.) se může snadno stát vaším novým fotografickým koníčkem. Cestováním zpět v čase, do doby před vynálezem prvního fotoaparátu. Propadněte s námi kouzlu pinhole (angl.) fotografie a zkuste si sami sestrojit vlastní aparát.
Princip pinhole fotografie
V principu se jedná o uzavřenou schránku s miniaturním otvorem v jedné stěně, kterým dovnitř proniká světlo. Na protější straně tím vzniká převrácený obraz předmětů před dírkou. Do schránky vložíme citlivý fotografický materiál, který následně klasicky vyvoláme. Dírkové obrazy jsou tvořeny paprsky světla, průměr paprsku je určen velikostí dírky – tím se řídí jeho ostrost. Takže malá dírka bude mít velmi ostrý obraz ale nikdy jím nedosáhneme ostrosti objektivu. Právě neostrost dodává fotografiím charakteristický záhadný vintage nádech.
Pamatuji si, jak jsem poprvé o fenoménu pinhole četla. Vyrobila jsem si dírkovou kameru z fotoaparátu na jedno použití a analogového filmu. Dokonce mi během experimentování celé zařízení spadlo do jezera, takže těch několik povedených nepřesvětlených snímků bylo obohaceno o vodové mapy.
Výroba dírkové komory
Dírkovou komoru je jednoduché sestavit, může být vytvořena téměř z jakékoliv nádoby nepropouštějící světlo – z plechovky od kávy, krabičky od parfému či sirek, krabice pevné lepenky nebo dřeva. Snímky z kulatých plechovek mají zajímavě zkreslenou perspektivu. Jedinou podmínkou je vložení fotografického papíru nebo filmu a jeho následné vyndání po expozici. To přímo vybízí k výrobě pinhole kamer z neobvyklých materiálů – z mušlí, lego kostek, slánek nebo pevných skořápek ovoce.
Dále je třeba propíchnout do stěny dírku, na její kvalitě závisí kvalita výsledného obrázku. Měla by být pravidelná a mít hladké okraje – k propíchnutí nebo provrtání se používá jehla. Nejjednodušší způsob je vyrobit si pinhole kameru z fotoaparátu na jedno použití, foťáku s výměnnými objektivy nebo i digitální zrcadlovky tím, že dírku vyvrtáte do krytky.
Snímky mají tendenci být podeexponované, proto by vám mohl pomoci průvodce expozicí na webu The Pinholle Gallery. Web je zároveň celosvětovým rozcestníkem pro milovníky magických snímků, kde můžete publikovat svou tvorbu. Pro slovenské kolegy doporučuji nedávno založenou webgalerii dierkovakomora.sk.