celebrity canon

Canon – japonská přesnost ve jménu bohyně soucitu (1. část)

Rubrika článkuMýty a fakta 10.03.2015

Canon Inc. (Kyanon Kabushiki-gaisha) je japonská nadnárodní společnost specializující se na výrobu zobrazovacích a optických výrobků, včetně fotoaparátů, videokamer, kopírek, tiskáren a zdravotnických zařízení. Její sídlo se nachází v Tokiu v Japonsku.

 celebrity canon

Jméno bohyně a legenda o čínské princezně

 

Společnost byla původně pojmenována Precision Optical Industry. V roce 1947 byl název společnosti změněn na Canon Camera a používán jednotně pro fotoaparáty i objektivy. Roku 1969 prostě a jednoduše zkrácen na Canon a tím deklaroval svoji komplexnost výroby. Samotný pojem Canon (jap. Kannon) pochází z buddhismu, dle ženské podoby buddhistické bódhisattvy Kuan-jin, bohyně soucitu a milosrdenství.

 

Bohyně Kuan-jin

 

Nejznámější legendou na její počest je o vzdorující princezně Miaošan, kterou nechal její otec uškrtit. Miaošan provedena po říších pekla začala učit její bytosti dharmě. Když se o tom dozvěděl Pán smrti Mára, požádal princeznu, aby se vrátila do říše živých a neodváděla mu bytosti z jeho říše.

 

Laboratoř, klon a rentgen

 

K počátkům společnosti se vraťme do roku 1933, kdy pánové Goro Yoshida, Saburo Uchida a Takeo Maeda založili Precision Optical Instrument Laboratory (Laboratoř pro přesné optické přístroje) v pokoji tokijského bytu s cílem zkoumat nejkvalitnější zobrazovací techniku. Snem pana Yoshidy bylo zkonstruování vlastního fotoaparátu. Inspirací mu byla legendární německá Leica, v té době běžnému japonci finančně nedostupná. Cena 420 yenů oproti nástupnímu platu absolventa univerzity 70 yenů byla směšná. Během těchto raných let neměli chlapci možnost vyrábět vlastní optická skla, tudíž do prvních fotoaparátů použili objektivy Nikkoru (později Nikon).

 

The_Kwanon_camera

 

V červnu 1934 se zrodil Kwanon, prototyp vůbec první japonské 35mm zrcadlovky, u níž je závěrka posunuta mírně před ohniskovou rovinu. Fotoaparát se objevil v reklamě ve 3 různých variacích, nikdy však nebyl reálně uveden na trh a stal se tak přízrakem.

 

V únoru 1936 byl veřejnosti představen komerční produkt Hansa Canon, škarohlídy označován jako klon Leicy. První japonský 35mm fotoaparát se závěrkou ve fokální rovině. V roce 1940 pan Yoshizo Fukurawa vyvinul první nepřímý rentgenový fotoaparát s objektivem Serenar “jasný, klidný”. V té době řádila na ostrově tuberkulóza.

 

Canon logo 

Vývoj pokračuje raketovým tempem


Nový ředitel společnosti Takeshi Mitarai v poválečném období razil „Sanbun-setsu System” (sdílení zisku zaměstnanci, vedením a akcionáři). Pokoušel se neúspěšně prosadit na americký trh. Jedním z důvodů byly celodřevěné továrny jež se mohly snadno vznítit. Během let 1946 až 1954 vzniklo 18 druhů fotoaparátů, modely byly mysteriózně značeny pouze římskou číslicí a písmeny. Vrchol kvality představoval model IV Sb, u kterého byla představena přímá synchronizace s bleskem. Canonu se tím otevřela zlatá éra.

 

Canonet

 

Během let 1955 až 1969 bylo uvedeno na trh neuvěřitelných 58 nových modelů! S heslem “Anyone can buy it and anyone can take pictures with it” se rozprodalo za dva a půl roku přes milion kusů lidového kousku střední třídy Canonet. Týdeník Shukan Bunshun jako reakci na nízkou cenu a astronomickou prodejnost vydal článek s titulkem “Go To Hell!! Canonet.”

 

Volání profesionálních fotografů uspokojil příchod jednooké zrcadlovky F-1. Pětileté úsilí, více než 180 druhů příslušenství včetně objektivů a filtrů, spolehlivost i za drsných podmínek. F-1 se tak stal oficiálním 35mm reprezentantem pro dvoje olympijské hry.

 

Canon_New_F-1

 

Komentáře

Autor článku

Monika Manová

 

Mohlo by vás zajímat

Víkendoví válečníci aneb sportovní fotografie v 6ti krátkých radách

Víkendoví válečníci aneb sportovní fotografie v 6 krátkých radách

K fotografii jsem dospěla již v patnáctém roku žití a okamžitě se ze mě stal víkendový válečník. To proto, že přes týden jsem chodila na střední školu a tak jediný volný čas na fotografování zbýval o víkendu. A tak jsem v sobotu ráno sbalila batoh, v tom lepším případě jsem nezapomněla ani baterii, kterou jsem […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.02.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
jak fotit krajinu

S jakým objektivem fotit krajinu? (Nikon)

Jaké jsou ty nejlepší objektivy od Nikonu, se kterými se vydat fotografovat krajinu? Poté, co vyšel můj poslední článek o sklech vhodných k fotografování svateb, rozhodla jsem se, že napíši ještě jeden, tentokrát na téma krajinky (další článek vyjde v nejbližších dnech na téma Divoká příroda). Nicméně dnes budu mluvit o objektivech od Nikonu, které […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 26.09.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy

Sedm dní v novinkách z fotografie

První spekulace o Nikonu D4s Společnost Nikon už před časem oznámila vývoj nejnovější vlajkové lodi z řad svých digitálních zrcadlovek, Nikon D4s. Začátkem ledna byl přístroj k vidění na veletrhu CES v Las Vegas, ovšem pouze v uzavřené vitríně a zástupci Nikonu doposud neposkytli žádné informace o vlastnostech a funkcích fotoaparátu. Z dostupných obrázků a informací je zatím jisté, že […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 05.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Jak fotit na pláži

Jak fotit na pláži

Rozhodit deku na pláži a strávit týden s ještě doma nasmaženými řízky, opalováním, koupáním a snažení se vší silou uhlídat děti před smrtí utopením vždy patřilo k českým dovolenkářským stereotypům. V současné době dává, a to zejména většina mladých lidí, přednost objevování cizích zemí přes větší města, přes jídlo, pití a poznávání nových lidí, nicméně […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 21.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě