9 tipů, které začátečníkům usnadní porozumět hloubce ostrosti

9 tipů, které začátečníkům usnadní porozumět hloubce ostrosti

Rubrika článkuJak fotit Základy 07.12.2014

Pravděpodobně jste již zaslechli pojem hloubka ostrosti, ovšem je-li fotograf začátečníkem, pravděpodobně s ní ještě nebude schopen plně hospodařit. Ovšem není výjimkou, že i mnoho profesionálních nebo zkušených fotografů má s hloubkou ostrosti – Depth of Field (DoF) a jejím stoprocentním využitím problém. Základní definicí hloubky ostrosti jest: Rozdíl vzdáleností mezi nejvzdálenějším a nejbližším objektem, který se lidskému oku jeví jako ostrý.

 

Jak clona ovlivňuje hloubku ostrosti?

Clona ovlivňuje množství světla dopadající na senzor prostřednictvím otvoru, přes který prostupuje světlo do fotoaparátu. Nastavení clony (f) je nejjednodušším způsobem jak hloubku ostrosti ovládat.

 

Pro snadnější zapamatování mám pro vás dvě krátké poučky:

 

Velký otvor = malé číslo f = malá hloubka ostrosti.

 

Malý otvor = velké číslo f = větší hloubka ostrosti.

 

Čili čím víc snížíte clonové číslo, tím menší bude hloubka ostrosti. S nastavením clony f / 2.8 bude fotoaparát zachycovat  velmi nízkou hloubku ostrosti, zatímco při nastavení f / 11 bude hloubka ostrosti přirozeně mnohem větší.

 

shutterstock_271861091

 

Jak ovlivňuje vzdálenost hloubku ostrosti?

Čím blíže je objekt k fotoaparátu, tím menší bude hloubka ostrosti.

 

Jak ovlivňuje hloubku ostrosti ohnisková vzdálenost?

Ohnisková vzdálenost odkazuje na schopnost objektivu zvětšit vzdálený objekt. To může naše chápání hloubky ostrosti trochu zkomplikovat, ale existuje jednoduchá odpověď je, že čím vyšší je ohnisková vzdálenost, tím menší bude hloubka ostrosti: např. pokud je objekt vzdálený 10 metrů a vy použijete fotoaparát s ohniskovou vzdáleností 50mm a s clonovým číslem f / 4, hloubka ostrosti bude mít rozsah mezi 7,5 – 14,7m.

 

Lze nastavit hloubku ostrosti individuálně pro každou situaci?

To samozřejmě lze, ale nezapomínejte, že nastavení clony bezprostředně ovlivňuje nastavení času závěrky. Takže pokud se snažíte zvýšit hloubku ostrosti s pomocí snížení clony, musíte zároveň zvýšit rychlost závěrky, abyste předešli rozmazání snímku. Pochopení kooperace těchto tří pojmů vám usnadní nejen veškerou manipulaci s fotoaparátem a manuálním nastavením, ale také pomůže k perfektnímu pochopení hloubky ostrosti.

 

Je hloubka ostrosti rovnoměrně rozložená v přední a zadní části fotografovaného objektu?

Ne, obvykle se jedná zhruba o třetinu před a dvě třetiny za vaším ostřícím bodem, ale se zvyšováním ohniskové vzdálenosti se toto rozložení stává vyrovnanějším.

 

Jak mi pochopení hloubky ostrosti pomůže se zlepšením fotografií?

Ovládnutí umu hloubky ostrosti je jedním z nejdůležitějších nástrojů, které jsou vám při fotografování k dispozici, jelikož správné ostření je právě jedním z nástrojů, které ovlivňují dokonalý snímek. Pokud budete přesně vědět, které části snímku chcete ostré a které rozostřené a pokud budete umět perfektně pracovat s hloubkou ostrosti, nic vám nebrání v tvoření nezapomenutelných snímků.

 

shutterstock_248879608

 

Kdy se používá malá hloubka ostrosti?

Použití malé (nízké) hloubky ostrosti je dobrý způsob, jak dát vyniknout objektům a pomoci jim vystoupit z pozadí (osvědčený způsob v portrétní fotografii). Nízká DoF je dále užitečná při fotografování přírody, kdy chcete, aby objekt (zvíře) přímo vystupovalo z pozadí (les, louka atd.). Při fotografování v přírodě máte často velmi ztížené světelné podmínky a snížení clonového čísla propustí na senzor fotoaparátu více světla. Malá hloubka ostrosti je taktéž velmi vhodná pro sportovní fotografie, kde je kolikrát nutnost oddělit sportovce od pozadí (hlučného davu s vlajícími fáborky). Výsledkem nízké hloubky ostrosti a rychlé závěrky by měl být dokonale zmrazený snímek.

 

Kdy se používá vetší hloubka ostrosti?

V krajinářské fotografii je důležité dostat co nejvíce do centra pozornosti. Pomocí širokoúhlého objektivu a malého otvoru budete moci maximalizovat hloubku ostrosti tak, aby v centru pozornosti byla celá scéna.

 

shutterstock_1191275832

 

Co je to bokeh?

Bokeh (boh-ke) pochází z japonského slova rozmazání. Tento efekt je k nalezení na rozostřené oblasti mimo hloubku ostrosti a skládá se z kroužků způsobených tvarem clony. Snadněji bokehu dosáhnete s otvorem dokořán (tzn. f / 2.8), nicméně bokehu lze dosáhnout i s vyšším clonovým číslem v případě, že je pozadí dostatečně vzdálené.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

fashion

Tipy jak fotit fashion

Módní fotografie je jedna z okruhů, která nedodržuje pravidla a je bez kreativních omezení. Můžete fotit cokoliv chcete, jak chcete, stejně dlouho, jako když vyprávíte nějaký příběh. Ale i oblečení, doplňky a makeup jsou velkou částí tohoto příběhu.   Nejdůležitější část módní fotografie je to, jak vizuálně ztvárníte váš příběh a to, jak do toho vložíte […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 18.02.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Sedm dní v novinkách z fotografie

Středoformátový CMOS fotoaparát Hasselbladu na trhu Stejně jako konkurence (použitý snímač s největší pravděpodobností pro obě značky vyrábí Sony) má i nový přístroj Hasselbladu 50MPx CMOS senzor středního formátu. Nabízí dynamický rozsah 14 EV a ISO v rozmezí 100 – 6400. Maximální snímací čas je 12 minut, minimální pak 1/800s, při sekvenčním snímání pak fotoaparát zachytí až […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 05.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
David Slater

„Já mám právo fotit!“ Zlobí se opice.

Britský fotograf divoké přírody David Slater se v létě roku 2011 vydal do tropického pralesa v Indonésii. Jeho cílem bylo na zachytit život ohrožených makaků na ostrově Sulawesi. Fascinovala ho jejich charakterová podobnost člověku, fotogeničnost, zvídavost a hlavně pronikavé červené oči.     Makak černý si pořídil vlastní selfie a tím odstartoval svou internetovou kariéru!   „Ve snaze získat dobré […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 25.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti

Kupte jedno DVD jako vánoční dárek a dostanete druhé zdarma!

Fotografování se především o tom, co umíte. Nikoli o fotoaparátu. Proto jsme se rohodli, že pomůžeme všem, kteří se chtějí učit. Když si od nás koupíte jedno DVD, dostanete dvě! Proč? Jedno si přece necháte a druhé dáte někomu pod stromeček. Tím vyřešíte dva dárky jednou ranou. Naježíte dárek sobě a ještě uděláte někomu radost. […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 08.12.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti