Sigmácké zkratky

Soňácké zkratky

Rubrika článkuJak fotit 08.09.2015

Stále pokračujeme ve snaze poskytnout vám ucelenou a přehlednou databázi se všemi potřebnými informacemi o zkratkách na různých objektivech od různých výrobců. Za námi jsou ti největší z výrobců, mezi nimi například Canon, Nikon nebo Sigma. A před námi je poslední – Sony.

 

Za zmínku stojí poměrně zvláštní vztah Sony vůči německému legendárnímu výrobci objektivů Carl Zeiss. Pokud je mi známo (a prosím opravte mne, pokud se mýlím), objektivy Sony-Zeiss nejsou veskutečnosti konstruovány Carl Zeiss. Ten je pouze schválil jako dost dobré na to, aby nesly jeho jméno. V každém případě jsou tyto objektivy oficiálně podporovány, vyráběny a distribuovány firmou Sony. Sony a Zeiss tak sdílejí určité zkratky, označení. V tomto článku se budu soustředit pouze na moderní objektivy Sony.

 

shutterstock_207577981

1) Formátové zkratky

SAL (Sony Autofocus Lens) 

Objektivy, označené touto zkratkou jsou speciálně navržené pro fotoaparáty s bajonetem „A“.

 

DT (Digital Technology)

Technologická specializace objektivů určených pro fotoaparáty se snímačem APS-C. Takové objektivy nepokrývají 35milimetrový senzor podobně jako objektivy Nikon DX, Canon EF-S a Sigma DC.

 

SEL

Jedná se o specializaci objektivů na bajonet s označením „E“. Například objektiv Sony E 16-50mm f/3.5-5.6 PZ SSM.

 

FE

Objektivy, které pokrývají 35mm snímač a jsou navrženy tak, aby mohly být používány s full-frame bezzrcadlovkami, jako je Sony Alpha A7.

 

E

Objektivy navržené pro bezzrcadlovky Sony s APS-C senzorem, jako je Sony Alpha A6000.

 

 

2) Zkratky tříd a technologie objektivů

G (Gold)

Zlatá řada. Zkrátka ty nejlepší, nejkvalitnější a nejdražší profesionální objektivy, které jsou u Sony k dostání.

 

ZA (Zeiss Alpha)

Značkové objektivy Zeiss kontruované pro Sony, které co do kvality soupeří s kategorií Gold. Během svého bádání napříč technologiemi Sony jsem zjistila, že objektivy Zeiss nejsou ve skutečnosti navrženy přímo společností Zeiss, nýbrž pouze odsouhlaseny podle jejich vysokých standardů.

 

SSM (SuperSonic Motor)

Ultrazvukový motorek využívaný pro extrémně rychlé a tiché ostření.

 

SAM (Smooth Autofocus Motor)

Motorek používaný v některých levnějších objektivech vyráběných od roku 2009. Je uspokojivě rychlý i tichý, nicméně nedosahuje kvalit SSM.

 

OSS (Optical SteadyShot)

Neboli optický stabilizátor obrazu, tzn. že objektiv má optickou stabilizaci. Tuto funkci postrádají Sony Alpha, jelikož Sony preferuje používání stabilizátorů na bázi IS s DSLR a SLT fotoaparáty.

 

PZ (Power Zoom)

Představuje objektivy, které mají vestavěné motorky pro provoz optického zoomu. Jsou velmi užitečné při záznamu videa, jelikož přiblížení je díky Power Zoomu velmi plynulé.

 

ED (ExtraLow Dispersion)

Stejně jako u objektivů jiných výrobců znamená tato zkratka extrémně nízký rozptyl světla díky skleněným prvkům vně objektivu. Tato funkce slouží k minimalizování chromatické aberace.

 

 

3) Speciální zkratky

TC (Tele Converter)

Tyto objektivy jsou určeny ke zvýšení ohniskové vzdálenost (a snížení maximální clony) při použití teleobjektivů.

 

Fisheye

Jak už asi víte, objektivy typu rybí oko poskytují extrémně široký zorný úhel (180 stupňů u nich není nic neobvyklého). To, co je odlišuje od ostatních objektivů je velmi silné a jedinečné zkreslení.

 

Pancake

Objektivy od Sony, u kterých se předně dbalo na extrémně kompaktní rozměry a nízkou hmotnost.

 

Macro

Jako objektivy od všech ostatních výrobců, jsou i Macro objektivy od Sony určené na extrémní zvětšení. Je třeba podotknout, že pokud je Sony objektiv takto označen, dosáhne zvětšení 1 : 1.

 

STF (Smooth Transition Focus)

Takový objektiv poskytuje extrémně hladké, ba přímo hedvábné rozostření světel.

 

 

4) Příklad

To by bylo vše ke zkratkám. Teď se podíváme na použití v praxi – a jako příklad si vezmeme objektiv 70-300mm F4.5-5.6 G SSM.

 

9b3da9579c02c812cb441cba6498b9ba

 

Objektiv má samozřejmě proměnlivou ohniskovou vzdálenost, a to mezi 70 a 300mm. Maximální clona je f/4.5. Písmeno G vypovídá o tom, že se jedná o řadu „Gold“. SSM znamená, že objektiv má ultrazvukový motor pro provoz automatického ostření.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Petra Veselá

Petra Veselá: Pokud se k focení nedostanu alespoň jednou v týdnu, přichází abstinenční syndrom

Fotografka Petra Veselá se věnuje portrétní a fashion fotografii. Vstupte na chvíli do jejího světa plného emocí, barev a inspirace. Prozraďte své první ranní myšlenky. Jak vypadá váš běžnýpracovní den? První ranní myšlenky jsou dost často ovlivněny nocí, která probuzení předcházela, a tím, jaké sny se mi zdály, jestli to byly noční můry, které jsou […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 13.04.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Igor Bondar

RECENZE Igora Bondara: Fotografický kurz FOTOVÝZVA

Jako každému fotografovi, tak i mě se často stává, že otevřu zprávy na facebooku a mám tam dotazy od mladých začínajících fotografů a fotografek, jak vlastně na to, jak udělat tu správnou fotku, která ohromí svět, nebo aspoň přátele. Já osobně vždy říkám, že nikdy nikoho nemůžeme naučit danou věc tak dobře, aby hned udělal […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 30.01.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Úprava fotografií
Jak fotit oči

Jak fotit oči

Mohlo by se zdát, že fotografování očí je v první řadě pro náctileté zmatené dívky, které se svým mobilním telefonem snaží zachytit hloubku své deprese. Ještě před pár lety pak fotku obohatila o citát Willa Shakespeara či výňatkem z H. P. Lovecrafta. Ale od těch dob se fotografování očí trochu posunulo a my se v dnešním článku podíváme […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 10.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
Jak fotit odrazy ve vodě

Jak fotit odrazy na vodě

Při cestování, a to zejména pokud jste přírodymilovník jako já, často narazíte na stojaté vody, které prostě za fotku stojí. Mluvím teď o jezerech, rybnících, tůních a dalších klidných vodách. Samozřejmě, že odraz najdete i v nějaké té línější řece, pokud se budete hodně snažit a prohlídnete tu hněď, která panuje například na Vltavě či […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 25.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě