Patrik Staněk

Patrik Staněk: „Photoshop je temnou komorou z analogových dob.“

Rubrika článkuRozhovory 25.09.2016

Patrik Staněk se již téměř 10 let věnuje fotografování zvířat. Stejně jako každý jiný začínal s tou nejlevější zrcadlovkou a postupně se zdokonaloval. K dnešnímu dni absolvoval již okolo 30 kurzů fotografování u nejrůznějších fotografů a institucí, přičemž nelze než potvrdit jeho slova, že se „od každého snažil pochytit to nejlepší“. Na jeho nádherné „zvířecí“ snímky a příjemné povídání se můžete podívat níže. 🙂

 

Jaký teda vlastně byl ten nejlevnější fotoaparát, se kterým si začínal? 🙂

Nikon D3100 + seťák 18-55mm.

Patrik Staněk

Proč zrovna zvířata? Co je na nich tak okouzlujícího?

Prvních pár let fotografování se vesměs každý fotograf „dozvídá“ co vlastně bude v budoucnu fotografovat a jaký bude jeho směr… U mě se nejlépe zabydlela zvířata a to asi z toho důvodu, že jim nemusím říkat, co mají dělat, jak se mají postavit či jak se mají tvářit, ale člověk fotí prostě „momentky“ z jejich každodenního života, které jsou vždy unikátní a jedinečné.

 

Nikdy tě nelákala krajina nebo portrétování lidí?

Krajinu fotím občas, miluji západy a východy slunce nad řekou nebo přehradou, případně mlhu nad horami či pěkným údolím. Co se týče portrétní fotografie, tak té jsem se „vzdal“ už před pár lety a to hlavně z důvodu, že vesměs každý dnešní začínající fotograf (zrcadlovky jsou už velice dostupné) si koupí fotoaparát, dvě zábleskové světla, „kus papíru“ na pozadí, založí si facebook stránku, nechá si zrcadlovku nastavit od zkušenějšího kamaráda a vydává se za portrétního fotografa. Tento současný „trend“ mě ihned odradil od focení lidí.

dsc_8379_1000

Já mám zase pocit, že současným trendem je fotografování lidí v přírodě s dodělávaným světlem… Jak se díváš na gigantické post-procesové úpravy v Photoshopu nebo jiných programech?

Osobně fotografie také samozřejmě upravuji. Aktuálně k tomu využívám všechny tři nejznámější programy a to Zoner, Lightroom a Photoshop CC. Nejsem zastánce extrémních úprav, ale základní úpravy jako korekce barev, vyvážení bílé/černé, doostření či odstranění šumu jsou nezbytností. Někdy když mám hodně náladu, tak fotografie upravuji víc, to bych zase lhal, kdybych tvrdil, že jsou všechny, tak jak jsem je vyfotil. Ono dnes je PS či Zoner vesměs obdobou temné komory z dob analogů.

Patrik Staněk

Jaká je tvoje nejoblíbenější fotka a proč?

Jak je již všeobecně v dnešní době známo, cca 90% procent mých fotografií je z pražské ZOO, kde jsem například letos byl již 39x. Aktuálně nejoblíbenějším zvířetem je v současné době samec levharta jávského (aktuálně cca 250 jedinců na celém světě) a proto moje nejoblíbenější fotografie jsou právě jeho. Jako je například tato:

Patrik Staněk

Takže své favority v průběhu roku měníš? 🙂

To ani snad ne… Všeobecně mám Arjunu, tak se jmenuje ten levhart, už dlouhodobě nejraději a myslím si, že se to jen tak nezmění. 🙂

 

Fotíš jen v Českých Zoologických zahradách?

Aktuálně fotím po ZOO v ČR, to jednak z důvodu zaměstnání jako IT specialisty v mezinárodní společnosti, tak z důvodu stavby rodinného domu v posledních 3 letech, do kterého jsem investoval všechnu svoji energii i finance. Nic méně se bohužel/bohudík v současné chvíli po 10 letech rozvádím a v nejbližších plánech je cesta do Afriky a Indie, kde bych rád svoje veškeré znalosti a dovednosti konečně uplatnil v přírodě.

Patrik Staněk

Takže klasicky Keňská národní rezervace anebo máš v hledáčku něco jiného?

Teď o víkendu jsem se tomu poměrně věnoval a studoval a nejspíš bude mým cílem Botswana… Je tam hromada národních parků, na hranicích s Zimbabwe jsou Viktoriiny vodopády, tak že aktuálně je to můj favorit. 

 

Pokud bys si měl vybrat jednu lokaci anebo jeden druh, který bys fotografoval v divoké přírodě, kde a kdo by to byl?

Aktuální je plán cestovat do Afriky, případně Indie… Nemám až tolik vyhraněný směr, spíše mám v současné době seznam zvířat, která bych si rád vyfotil v přirozeném prostředí a „konečně“ si to v současné situaci budu moci dovolit. 🙂 Od začátku bylo vycestování do divoké přírody (rezervace) můj sen. Hlavně možnost vyfotit si stáda žiraf či zeber v zapadajícím slunci, což tady není ani u jednotlivých kusů těchto druhů moc reálné, protože za nimi kvete lípa nebo jiná rostlina, která se k těmto druhům vůbec nehodí.

Patrik Staněk

A kdo je na tom zvířecím seznamu nejvýš? 🙂

Samozřejmě šelmy jsou nejvýše, ale rád bych i surikaty a dost mě lákají stáda zvířat jako žirafy, zebry či sloni. To jsou zvířata, která se nedají v ZOO vesměs vyfotit, jelikož díky jejich rozměrům je vždy v pozadí nějaký strom nebo stavba, která opravdu nepatří do jejich přirozeného prostředí.

 

Učil jsi se fotit z kurzů, knih a nebo systémem pokus – omyl?

Od začátku jsem vlastně kombinoval všechny varianty. Jak jsem říkal někde na začátku, účastnil jsem se cca 30 kurzů od různých fotografů a institucí, fotil jsem krabičku cigaret na stole na různá nastavení foťáku, zapisoval si konfiguraci a snažil se pochopit jaké nastavení je relevantní i jsem načetl desítky publikací či shlédl stovky videí na Youtube. U každého tohoto média jsem se snažil pobrat do vlastní hlavy ty nejlepší poznatky a poté je snažil reprodukovat ve vlastních fotografiích.

 

Máš svého oblíbeného youtubera anebo lektora kurzů, kterého bys doporučil začátečníkům?

Youtubera oblíbeného nemám, co se týče kurzů, které jsem i já na začátcích absolvoval, tak bych určitě doporučil Petra Bambouska, je to wildlife fotograf, který mě opravdu hodně naučil a to jak co se týče fotografování samotného, tak i ve směru postprodukce fotografií (pozn. red. rozhovor s fotografem Petrem Bambouskem si můžete přečíst zde).

Patrik Staněk

Prožil sis od začátku kariéry fotografa zvířat nějakou nepříjemnou/nebezpečnou situaci?

Jak jsem již psal, že v aktuálním čase trávím focením nejvíce času po českých ZOO, tak mám v paměti asi jako nejhorší situaci návštěvníka ZOO…. To jednak z pohledu nerozvážnosti a myšlení, kdy jako fotograf čekáš například na Člunozobce afrického třeba 5 hodin a ve chvíli letu Ti návštěvník ZOO stoupne do záběru, až po to, kdy mi jeden krásný pták (myslím, že to byl dvouzoborožec hnědavý) proklovne UV filtr na objektivu i s objektivem… Nezdá se to, ale i v ZOO dokáže poměrně jednoduše dojít fototechnika k újmě na „zdraví“.

 

A naopak – vyvstane ti na paměti nějaká příjemná zkušenost z focení?

Velice příjemné zkušenosti z focení mám hlavně díky zaměstnancům zoologických zahrad (většinu znám), kdy díky nim, jejich zkušenosti a rozvážnosti, se člověku povede vyfotit fotografie, na kterou například předešlých 14 dní desítky hodin čekal. Tak že bych i tímto chtěl všem těmto lidem poděkovat za jejich obětavou práci a popřát jim pevné nervy s návštěvníky ZOO, kteří velice často jejich pokyny nerespektují a zvířatům tímto způsobem ubližují….

dsc_7402

Dáš našim čtenářům, z velké části začínajícím fotografům nějaký tip?

Tak to je poměrně složité… Určitě bych všem doporučil nejdříve neřešit marketingové „triky“ společností prodávajících fotechniku, ale spíše jsem toho názoru, že by jim měl poradit známý/kamarád, který fotografuje a ví co, jak a proč se na fotografování daného žánru používá. Všeobecně je platným „pravidlem“ co se výběru fotoaparátu a objektivů týče, že by si nejdříve měl člověk koupit zrcadlovku „levnou“ používat jí několik let a postupně zjistit co ho vlastně baví. Až po tomto období je vhodná doba a čas na to, aby člověk již věděl, že ho baví krajina nebo makro a vlastně díky tomuto už byl rozhodnutý jaký objektiv či další příslušenství bude ke své budoucnosti potřebovat. Určitě nedoporučuji kupovat fotoaparát za desítky tisíc jen z toho důvodu, že „určitě bude fotit“ lépe, jelikož tak tomu opravdu není a nikdy nebude. Kdyby to byla pravda, bude všem stačit iphone a nebudeme potřebovat zrcadlovky… A tak se to snažím vysvětlovat i na svých kurzech fotografování zvířat, které pravidelně pořádám… 🙂

 

14424160_1107714812653524_1922282319_o

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit měsíc

Jak fotit měsíc

1. Zvolte dostatečně „dlouhý“ objektiv Vyberte dostatečně dlouhý objektiv, minimálně 200mm. Pokud použijete objektiv se standardním ohniskem, měsíc bude vypadat jako malá tečka. Dobrý výběr ohniska výrazně zlepší fotografie. I pravidla kompozice říkají, že hlavní objekt by měl vyplňovat velkou část snímku. Objektiv s ohniskem 200 mm je dostačující, ovšem 500 mm je mnohem lepší. Nevýhodou […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 06.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
Martin Stranka

Martin Stranka: „Popularita je relativní, je to v podstatě jen vedlejší efekt toho, když děláte, co vás baví.“

Martin Stranka je celosvětově proslulý fotograf. Jeho fotografie byly vystavovány v Los Angeles, Tokiu i Milánu. Navzdory tomuto masovému úspěchu je spíše než v ČR známější v zahraničí. Jeho fotografie jsou snivé, podmanivé, s obrovskou emocionální hodnotou. V následujících řádcích budete mít možnost seznámit se s tímto talentovaným fotografem blíže a dostatečně se naobdivovat jeho […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 26.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Pantheon (Rome)

Každý snímek má svého kupce aneb nejdražší fotografie světa

Když jsem před několika lety zaznamenala změnu v žebříčku nejdražších fotografií světa, upřímně jsem se radovala. Až do roku 2014 totiž na 1. místě figurovala fotografie Rhein II od Andrease Gurskyho. Nahradil ji mému srdci bližší Phantom, který ukazuje hru světla uvnitř arizonského kaňonu Antelope, autora Petera Lika. Ačkoliv mezi odbornou společností panují dohady, zdali byla platba za […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.04.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti

Fotografujeme, ale jsme zároveň umělci?

Samozřejmě, koncept fotografie spadá do jednoho z odvětví umění, ale můžete někoho striktně označit za umělce na základě jeho práce nebo hobby? Fotografové jsou v těchto dnech všude. Kromě tisíců a tisíců fotografů, kteří na fotografování vystavěli své živobytí jsou zde také všechny rodiny s fotoaparáty a každý kdo alespoň trochu ví jak fotoaparát používat. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 23.02.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit