Patrik Staněk

Patrik Staněk: „Photoshop je temnou komorou z analogových dob.“

Rubrika článkuRozhovory 25.09.2016

Patrik Staněk se již téměř 10 let věnuje fotografování zvířat. Stejně jako každý jiný začínal s tou nejlevější zrcadlovkou a postupně se zdokonaloval. K dnešnímu dni absolvoval již okolo 30 kurzů fotografování u nejrůznějších fotografů a institucí, přičemž nelze než potvrdit jeho slova, že se „od každého snažil pochytit to nejlepší“. Na jeho nádherné „zvířecí“ snímky a příjemné povídání se můžete podívat níže. 🙂

 

Jaký teda vlastně byl ten nejlevnější fotoaparát, se kterým si začínal? 🙂

Nikon D3100 + seťák 18-55mm.

Patrik Staněk

Proč zrovna zvířata? Co je na nich tak okouzlujícího?

Prvních pár let fotografování se vesměs každý fotograf „dozvídá“ co vlastně bude v budoucnu fotografovat a jaký bude jeho směr… U mě se nejlépe zabydlela zvířata a to asi z toho důvodu, že jim nemusím říkat, co mají dělat, jak se mají postavit či jak se mají tvářit, ale člověk fotí prostě „momentky“ z jejich každodenního života, které jsou vždy unikátní a jedinečné.

 

Nikdy tě nelákala krajina nebo portrétování lidí?

Krajinu fotím občas, miluji západy a východy slunce nad řekou nebo přehradou, případně mlhu nad horami či pěkným údolím. Co se týče portrétní fotografie, tak té jsem se „vzdal“ už před pár lety a to hlavně z důvodu, že vesměs každý dnešní začínající fotograf (zrcadlovky jsou už velice dostupné) si koupí fotoaparát, dvě zábleskové světla, „kus papíru“ na pozadí, založí si facebook stránku, nechá si zrcadlovku nastavit od zkušenějšího kamaráda a vydává se za portrétního fotografa. Tento současný „trend“ mě ihned odradil od focení lidí.

dsc_8379_1000

Já mám zase pocit, že současným trendem je fotografování lidí v přírodě s dodělávaným světlem… Jak se díváš na gigantické post-procesové úpravy v Photoshopu nebo jiných programech?

Osobně fotografie také samozřejmě upravuji. Aktuálně k tomu využívám všechny tři nejznámější programy a to Zoner, Lightroom a Photoshop CC. Nejsem zastánce extrémních úprav, ale základní úpravy jako korekce barev, vyvážení bílé/černé, doostření či odstranění šumu jsou nezbytností. Někdy když mám hodně náladu, tak fotografie upravuji víc, to bych zase lhal, kdybych tvrdil, že jsou všechny, tak jak jsem je vyfotil. Ono dnes je PS či Zoner vesměs obdobou temné komory z dob analogů.

Patrik Staněk

Jaká je tvoje nejoblíbenější fotka a proč?

Jak je již všeobecně v dnešní době známo, cca 90% procent mých fotografií je z pražské ZOO, kde jsem například letos byl již 39x. Aktuálně nejoblíbenějším zvířetem je v současné době samec levharta jávského (aktuálně cca 250 jedinců na celém světě) a proto moje nejoblíbenější fotografie jsou právě jeho. Jako je například tato:

Patrik Staněk

Takže své favority v průběhu roku měníš? 🙂

To ani snad ne… Všeobecně mám Arjunu, tak se jmenuje ten levhart, už dlouhodobě nejraději a myslím si, že se to jen tak nezmění. 🙂

 

Fotíš jen v Českých Zoologických zahradách?

Aktuálně fotím po ZOO v ČR, to jednak z důvodu zaměstnání jako IT specialisty v mezinárodní společnosti, tak z důvodu stavby rodinného domu v posledních 3 letech, do kterého jsem investoval všechnu svoji energii i finance. Nic méně se bohužel/bohudík v současné chvíli po 10 letech rozvádím a v nejbližších plánech je cesta do Afriky a Indie, kde bych rád svoje veškeré znalosti a dovednosti konečně uplatnil v přírodě.

Patrik Staněk

Takže klasicky Keňská národní rezervace anebo máš v hledáčku něco jiného?

Teď o víkendu jsem se tomu poměrně věnoval a studoval a nejspíš bude mým cílem Botswana… Je tam hromada národních parků, na hranicích s Zimbabwe jsou Viktoriiny vodopády, tak že aktuálně je to můj favorit. 

 

Pokud bys si měl vybrat jednu lokaci anebo jeden druh, který bys fotografoval v divoké přírodě, kde a kdo by to byl?

Aktuální je plán cestovat do Afriky, případně Indie… Nemám až tolik vyhraněný směr, spíše mám v současné době seznam zvířat, která bych si rád vyfotil v přirozeném prostředí a „konečně“ si to v současné situaci budu moci dovolit. 🙂 Od začátku bylo vycestování do divoké přírody (rezervace) můj sen. Hlavně možnost vyfotit si stáda žiraf či zeber v zapadajícím slunci, což tady není ani u jednotlivých kusů těchto druhů moc reálné, protože za nimi kvete lípa nebo jiná rostlina, která se k těmto druhům vůbec nehodí.

Patrik Staněk

A kdo je na tom zvířecím seznamu nejvýš? 🙂

Samozřejmě šelmy jsou nejvýše, ale rád bych i surikaty a dost mě lákají stáda zvířat jako žirafy, zebry či sloni. To jsou zvířata, která se nedají v ZOO vesměs vyfotit, jelikož díky jejich rozměrům je vždy v pozadí nějaký strom nebo stavba, která opravdu nepatří do jejich přirozeného prostředí.

 

Učil jsi se fotit z kurzů, knih a nebo systémem pokus – omyl?

Od začátku jsem vlastně kombinoval všechny varianty. Jak jsem říkal někde na začátku, účastnil jsem se cca 30 kurzů od různých fotografů a institucí, fotil jsem krabičku cigaret na stole na různá nastavení foťáku, zapisoval si konfiguraci a snažil se pochopit jaké nastavení je relevantní i jsem načetl desítky publikací či shlédl stovky videí na Youtube. U každého tohoto média jsem se snažil pobrat do vlastní hlavy ty nejlepší poznatky a poté je snažil reprodukovat ve vlastních fotografiích.

 

Máš svého oblíbeného youtubera anebo lektora kurzů, kterého bys doporučil začátečníkům?

Youtubera oblíbeného nemám, co se týče kurzů, které jsem i já na začátcích absolvoval, tak bych určitě doporučil Petra Bambouska, je to wildlife fotograf, který mě opravdu hodně naučil a to jak co se týče fotografování samotného, tak i ve směru postprodukce fotografií (pozn. red. rozhovor s fotografem Petrem Bambouskem si můžete přečíst zde).

Patrik Staněk

Prožil sis od začátku kariéry fotografa zvířat nějakou nepříjemnou/nebezpečnou situaci?

Jak jsem již psal, že v aktuálním čase trávím focením nejvíce času po českých ZOO, tak mám v paměti asi jako nejhorší situaci návštěvníka ZOO…. To jednak z pohledu nerozvážnosti a myšlení, kdy jako fotograf čekáš například na Člunozobce afrického třeba 5 hodin a ve chvíli letu Ti návštěvník ZOO stoupne do záběru, až po to, kdy mi jeden krásný pták (myslím, že to byl dvouzoborožec hnědavý) proklovne UV filtr na objektivu i s objektivem… Nezdá se to, ale i v ZOO dokáže poměrně jednoduše dojít fototechnika k újmě na „zdraví“.

 

A naopak – vyvstane ti na paměti nějaká příjemná zkušenost z focení?

Velice příjemné zkušenosti z focení mám hlavně díky zaměstnancům zoologických zahrad (většinu znám), kdy díky nim, jejich zkušenosti a rozvážnosti, se člověku povede vyfotit fotografie, na kterou například předešlých 14 dní desítky hodin čekal. Tak že bych i tímto chtěl všem těmto lidem poděkovat za jejich obětavou práci a popřát jim pevné nervy s návštěvníky ZOO, kteří velice často jejich pokyny nerespektují a zvířatům tímto způsobem ubližují….

dsc_7402

Dáš našim čtenářům, z velké části začínajícím fotografům nějaký tip?

Tak to je poměrně složité… Určitě bych všem doporučil nejdříve neřešit marketingové „triky“ společností prodávajících fotechniku, ale spíše jsem toho názoru, že by jim měl poradit známý/kamarád, který fotografuje a ví co, jak a proč se na fotografování daného žánru používá. Všeobecně je platným „pravidlem“ co se výběru fotoaparátu a objektivů týče, že by si nejdříve měl člověk koupit zrcadlovku „levnou“ používat jí několik let a postupně zjistit co ho vlastně baví. Až po tomto období je vhodná doba a čas na to, aby člověk již věděl, že ho baví krajina nebo makro a vlastně díky tomuto už byl rozhodnutý jaký objektiv či další příslušenství bude ke své budoucnosti potřebovat. Určitě nedoporučuji kupovat fotoaparát za desítky tisíc jen z toho důvodu, že „určitě bude fotit“ lépe, jelikož tak tomu opravdu není a nikdy nebude. Kdyby to byla pravda, bude všem stačit iphone a nebudeme potřebovat zrcadlovky… A tak se to snažím vysvětlovat i na svých kurzech fotografování zvířat, které pravidelně pořádám… 🙂

 

14424160_1107714812653524_1922282319_o

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Negativní prostor

Negativní prostor aneb co nás nutí nad fotkami tajit dech

Ještě než začne ta pořádná zábava, je potřeba se zmínit čeho je negativní prostor součástí, kde ho můžeme najít, jak ho poznáme a co to vlastně je. Je ho zapotřebí jak v malířství, tak v designu, architektuře i takovém sochařství. A při tvorbě kvalitně komponované fotografie ho není možné opomenout.     Prvním podstatným faktem […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 01.12.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Základy

Sedm dní v novinkách z fotografie

Sigma dp Quattro Sigma, se svým velice specifickým způsobem produkce fotoaparátů, nám připravila další lahůdku ze svých produkčních laboratoří. Po vzoru předchozího kompaktního modelu firmy opět uvádí nový fotoaparát ve třech variantách. Jediným rozdílem mezi nimi je ohnisková vzdálenost (a tedy i konstrukce) objektivu. Sigma dp1 Quattro má širokoúhlý objektiv 19mm (ekvivalent kinofilmu 28mm), dp2 […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 12.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Jak fotit sněhové vločky

Jak fotit sněhové vločky

Jako malá jsem vyráběla sněhové vločky z papíru. Říkala jsem si, že je hezké, jaký tvar pro ně lidé vymysleli, když to jsou v podstatě jenom beztvaré kuličky co se snášení z nebe. O pár let později jsem viděla první detailní fotografii sněhové vločky a nemohla jsem uvěřit svým očím. Vážně tak vločky vypadají? Vážně nás netahali dospělí […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 27.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě
10 filmů, které by měl vidět každý fotograf

15 filmů, které by měl vidět každý fotograf

Česká, ale především zahraniční kinematografie oplývá mnohými snímky, jejichž ústředním tématem je fotografování. To jde ostatně ruku v ruce s filmem, který miluji skoro stejně jako fotografii. Přidá-li se k tomu moje záliba ve vytváření seznamů, které mi výběr filmů usnadňují, je tento článek jen logickým vyústěním v podstatě celé mojí posavadní kariéry. 🙂 Snad […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 31.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti