Používáte ve svých fotografiích posvátnou vertikalitu

Používáte ve svých fotografiích posvátnou vertikalitu?

Rubrika článkuJak fotit 17.07.2014

Je jedno, jestli fotíte na kompakt nebo zrcadlovku. Tady se budeme bavit o kompozici. A ta se týká všech. Hipstra s instagramem v mobilu i profíka s vybavením v hodnotě stáda andaluzských koní! 

Proč je vertikalita posvátná? 

Vertikalita fascinovala lidstvo od nepaměti. Vzpomeňte si na Stonehenge. Tehdejší lid musel mít extrémně vážný důvod, aby se dřeli se vztyčováním ležících kamenů… Gotika. Vysoké vertikální linie chrámů v nás vyvolávají pocit vlastní malosti a nutí k uznání „boží nedosažitelnosti“. Homo erectus… My sami jsme se vztyčili. My sami jsme toužili po tom být ve vertikální poloze, i když stabilnější by bylo chodit po 4. Pojďme tedy využít tohoto principu vertikality i na fotografiích! 

 

shutterstock_297744227

Fotit na výšku nebo na šířku? 

V době monitorů je vhodnější spíše fotografie na šířku (moje zkušenost při práci pro klienty). Otočením fotoaparátu na výšku ale umožníte vertikální liniím vyniknout ve vlastní délce. Oproti horizontálním formátu se můžete připravit o jednu výhodu. Pokud budou vertikální linie vstupovat do obrazu „od nikud“ a opět mizet v horní části rámu, získají na důležitosti. Působí tak velké, že se nevejdou do rámu.

Při focení vertikality si zajistěte dostatečná počet verikálních linií vedle sebe

 

Chce to rovnoběžnost!

Sbíhající se linie jsou častý nešvar při focení architektury a dokonale naruší každou fotografii. Věnujte proto pozornost tomu, aby vaše vertikální linie byly rovnoběžné. Pokud se vám bortí linie na fotkách, musíte se dostat o něco výš, změnit ohniskovou vzdálenost a nebo narovnávat ve Photoshopu! 

Pozor na pravidla kompozice

Pravidla kompozice nám praví, že není možné půlit fotografii jakoukoli linií. Při focení krajiny to znamená, že horizont by měl být ve zlatém řezu a nikoli uprostřed. Při focení vertikality je zase lepší umístit vertikální linii do 1/3 obrazu a nikoli doprostřed. Výjimka ale potvrzuje pravidlo. 

Moje jediný přání je opakování…

Opakující se linie jsou to nejlepší. Pokud najdete takový vzor, vytahujete fotoaparát a fotíte! Bambusový háj, hustý les, Main Point Karlín… To je to co hledáme! 

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Pravidla kompozice

Kompozice – co je zač?

Vítejte u prvního článku ze série KOMPOZICE.   Začneme tím, že si vyjasníme samotný pojem. Ráda bych nastínila začínajícím fotografům co kompozice je, o čem je, z čeho se skládá, proč je nesmírně důležité o ní při fotografování přemýšlet a jak ji sestavit. 1) Obecná definice pojmu Termín kompozice se nevztahuje pouze na výtvarné umění, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 09.11.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Základy
Vysoko rychlostní fotografiie

Vysokorychlostní fotografie – proklatě rychlá jízda

Pokud chcete zmrazit pohyb, musíte použít rychlé nastavení závěrky. To je jasné… Pokud to vyženeme do extrému, použijeme závěrku 1/8000. To je jedna osmitisícina sekundy. Potom dokážeme zmrazit nejenom stříkající vodu ale i trhající se balónek, který jsme právě propíchli. Působivé. Problém ovšem je, že když použijete rychlý čas závěrky, na snímač se nedostane moc […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 05.01.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Zajímavosti
Jak fotit portrét

Jak fotit portrét

Jak nastavit fotoaparát, když fotím portrét? Je lepší použít maunální režim, nebo mám přepnout do módu „portét“? Jak udělat rozostřené pozadí za modelem? Kde fotit? To je jen pár z mnoha otázek, které dostávám od lidí. Sepsal jsem proto několik tipů, jak začít s portrétní fotografií. Jak fotit portét – nastavení fotoaparátu Nejlepších portrétní snímky […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 19.11.2012
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
Petra Klačková

Petra Klačková: „Nikoho v životě nepotkáváme náhodně.“

Krásné a milé povídání si pro vás tentokrát připravila fotografka z Dobřichovic, maminka tříletého syna, známá především pro černobílé snímky nabité emocemi. Její jméno je Petra Klačková. Sama o sobě říká, že je požitkářka, milovnice hudby a nadšená cestovatelka. I z rozhovoru je patrné, že zkrátka ví, jak si užívat života. Proto si i vy užijte […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 25.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory