Negativní prostor

Negativní prostor aneb co nás nutí nad fotkami tajit dech

https://officinadelverde.it/wp-content/languages/pdf/il-viagra-naturale-a-cocomero.html sul cuore (come attacco di cuore, battito cardiaco alterato o angina) Pressione del sangue alta o bassa ; Sangue dal naso; Effetto sui risultati dei test di funzionalità epatica; Sensibilità della pelle alla luce solare; Erezioni dolorose ; Dolore al petto; Molto raro o non nota:

Rubrika článkuJak fotit Základy 01.12.2015

Ještě než začne ta pořádná zábava, je potřeba se zmínit čeho je negativní prostor součástí, kde ho můžeme najít, jak ho poznáme a co to vlastně je. Je ho zapotřebí jak v malířství, tak v designu, architektuře i takovém sochařství. A při tvorbě kvalitně komponované fotografie ho není možné opomenout.

 

 

Prvním podstatným faktem o negativním prostoru napříč obory je, že se jedná o velmi důležitou součást kompozice. Ta se skládá celkem ze 3 složek:

 

1. z rámečku (uvnitř něhož se nachází pozitivní a negativní prostor),

2. z pozitivního prostoru (objekt, na který soustředíme pozornost),

3. a nakonec z negativního prostoru (všechno ostatní).

 

Fotografický orchestr?

Dalo by se říct, že negativní prostor hraje ve snímcích druhé housle – slouží totiž k tomu, aby dal vyniknout ústřednímu objektu, čili aby podpořil pozitivní prostor. Máte pocit, že je tím snad méně podstatný? Jste na omylu – negativní prostor je často důležitější, než hlavní motiv, protože pomáhá vytvářet atmosféru, určuje vyznění snímku a podtrhává náladu pozitivního prostoru.

 

Pokud se vám podaří spojit perfektní negativní i pozitivní prostor, které ještě podpoříte kvalitním post procesem, čeká vás nefalšovaný fotorgasmus!

 

Návod k použití

Jelikož je negativní prostor schopný drasticky měnit náladu ve fotografii i příběh, který se jejím prostřednictvím pokoušíme lidem sdělit – od zamilované romantiky uprostřed pařížského bulváru až po pouliční snímek, kde za každým rohem očekáváte Freddyho Kruegera. Klíčem je na okamžik ignorovat hlavní objekt a zaměřit se na jeho okolí. Negativní prostor se dá tvořit přirozeně i uměle. Jako příklad si vezmeme snímek níže:

 

Negativní prostor

 

Pozitivní prostor je jasný – jsou to přední kusy ze stáda pakoňů, které (ač jsou ústředním tématem celé fotografie) nezabírají víc než 30% snímku. Negativní prostor (prachové mračno) zabírá mnohem větší část fotografie – i přesto působí fotografie vyváženě a co se atmosféry týká, řadí se k mým nejoblíbenějším „wildlife“ kouskům.

 

Právě proto, že negativní prostor není zaostřený a na první pohled jasný prvek fotografie, musíme být s jeho použitím a s množstvím „prázdnoty“ opatrní a dodržovat určitou rovnováhu.

Spouštěč zatajeného dechu

Názorně jsme si předvedli, co negativní prostor dokáže. S jeho pomocí můžete fotografii prosvětlit, provzdušnit nebo posílit emoce – smutek, osamění nebo radost a štěstí. Konečné pocity, které budou z fotografie pramenit, vyvoláte právě pečlivým promýšlením negativního prostoru, ve kterém se skrývá obrovský potenciál – pouze čeká, až ho uchopíte a vytvarujete.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

DiverZant

„Dobrodružství, při kterém uniknu z šedé a nudné každodennosti,“ tak vnímá urbex DiverZant – zakladatel webu urbex.cz

Pro začátek by mě zajímalo, jak vlastně vnímáte pojem „urbex“? Jaký má ve vašem životě roli? Odjakživa mě bavilo prozkoumávat okolí, všechno nezvyklé, bizarní. A to jsou přesně scény a věci, které při urbexu vídám. Je to dobrodružství, při kterém uniknu z šedé a nudné každodennosti a ještě si domů přinesu fotografie jako suvenýr.   […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 31.12.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Pinhole

Fenomén pinhole – dírková komora

Dírková komora je jednoduchý a geniální způsob, jak se kreativně vyjádřit pro amatéry na celém světě. Camera obscura (lat.) se může snadno stát vaším novým fotografickým koníčkem. Cestováním zpět v čase, do doby před vynálezem prvního fotoaparátu. Propadněte s námi kouzlu pinhole (angl.) fotografie a zkuste si sami sestrojit vlastní aparát.   Princip pinhole fotografie V […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 23.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
Miroslav Tichý

Miroslav Tichý: Mezi géniem a voyerem

V našem seriálu o slavných českých fotografech se tentokrát posuneme o pár let dopředu. Jen málokterá postava budí v českých fotografických vodách takový rozruch, jako tomu je v případě Miroslava Tichého. Část populace (především ta česká) ho považuje za voyera, který slídil za ženami s fotoaparátem z odpadků. Druhá část populace (především ta zahraniční) ho […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 27.07.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Slavní fotografové
Jak fotit akty

Jak fotit akty

Fotografování aktů je  náročnější disciplína nejenom proto, že vyžaduje dobrou práci se světlem. Musíte také perfektně zvládnou práci s modelem. Zajistit prostředí, kde se bude fotografovaný cítit dobře a bude vám důvěřovat. V opačném případě budete mít křečovité fotky v lepším případě, v tom horším obtisk něčí dlaně na tváři 🙂 Jak tedy na to? […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 19.08.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi