Negativní prostor

Negativní prostor aneb co nás nutí nad fotkami tajit dech

Rubrika článkuJak fotit Základy 01.12.2015

Ještě než začne ta pořádná zábava, je potřeba se zmínit čeho je negativní prostor součástí, kde ho můžeme najít, jak ho poznáme a co to vlastně je. Je ho zapotřebí jak v malířství, tak v designu, architektuře i takovém sochařství. A při tvorbě kvalitně komponované fotografie ho není možné opomenout.

 

 

Prvním podstatným faktem o negativním prostoru napříč obory je, že se jedná o velmi důležitou součást kompozice. Ta se skládá celkem ze 3 složek:

 

1. z rámečku (uvnitř něhož se nachází pozitivní a negativní prostor),

2. z pozitivního prostoru (objekt, na který soustředíme pozornost),

3. a nakonec z negativního prostoru (všechno ostatní).

 

Fotografický orchestr?

Dalo by se říct, že negativní prostor hraje ve snímcích druhé housle – slouží totiž k tomu, aby dal vyniknout ústřednímu objektu, čili aby podpořil pozitivní prostor. Máte pocit, že je tím snad méně podstatný? Jste na omylu – negativní prostor je často důležitější, než hlavní motiv, protože pomáhá vytvářet atmosféru, určuje vyznění snímku a podtrhává náladu pozitivního prostoru.

 

Pokud se vám podaří spojit perfektní negativní i pozitivní prostor, které ještě podpoříte kvalitním post procesem, čeká vás nefalšovaný fotorgasmus!

 

Návod k použití

Jelikož je negativní prostor schopný drasticky měnit náladu ve fotografii i příběh, který se jejím prostřednictvím pokoušíme lidem sdělit – od zamilované romantiky uprostřed pařížského bulváru až po pouliční snímek, kde za každým rohem očekáváte Freddyho Kruegera. Klíčem je na okamžik ignorovat hlavní objekt a zaměřit se na jeho okolí. Negativní prostor se dá tvořit přirozeně i uměle. Jako příklad si vezmeme snímek níže:

 

Negativní prostor

 

Pozitivní prostor je jasný – jsou to přední kusy ze stáda pakoňů, které (ač jsou ústředním tématem celé fotografie) nezabírají víc než 30% snímku. Negativní prostor (prachové mračno) zabírá mnohem větší část fotografie – i přesto působí fotografie vyváženě a co se atmosféry týká, řadí se k mým nejoblíbenějším „wildlife“ kouskům.

 

Právě proto, že negativní prostor není zaostřený a na první pohled jasný prvek fotografie, musíme být s jeho použitím a s množstvím „prázdnoty“ opatrní a dodržovat určitou rovnováhu.

Spouštěč zatajeného dechu

Názorně jsme si předvedli, co negativní prostor dokáže. S jeho pomocí můžete fotografii prosvětlit, provzdušnit nebo posílit emoce – smutek, osamění nebo radost a štěstí. Konečné pocity, které budou z fotografie pramenit, vyvoláte právě pečlivým promýšlením negativního prostoru, ve kterém se skrývá obrovský potenciál – pouze čeká, až ho uchopíte a vytvarujete.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit miminko

Jak fotit miminko

Poslední dobou se všude kolem mě motají děti! Všude! Až se mi občas zdá, že všichni kolem mě jsou buď těhotní a nebo se o miminko alespoň pokoušející. Není jednoduché odolat těm nejmenším, oblečeným v růžové a voňavým po dětském pudru. Jakkoli se můžou zdát sladkými, nesmí vás oklamat – miminka jsou jako objekty fotografie […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 25.06.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
Hobit

7 fotografických prvků podle Hobita

Zrovna včera jsem seděla uprostřed kina naprosto bez dechu. Nejen, že mě každý přesvědčoval o tom, že závěr celé trilogie není to pravé a je nutné ho téměř přetrpět – na třetí díl jsem ale i tak vyrazila, abych utišila svojí dušičku a film nezůstal v mé paměti bez konce. Jaké bylo překvapení, že jsem navzdory […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 05.01.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Tipy & Návody
František Konopa

„Nejlepší pocit je usínat a vědět, že jste svou práci odvedli kvalitně,“ říká František Konopa

Teprve 18letý student František Konopa z Karlových Varů, student užité fotografie, jehož podmanivé fotografie v současné době ovládají internet, s námi udělal rozhovor a já vám ho s radostí po delší odmlce předkládám. Jak vypadaly vaše začátky a jak dlouho se věnujete fotografování lidí? Kdybych to měl vzít z úplného začátku, tak jsem začínal na […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 06.07.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak fotit makro

Jak fotit makro

Jednoduchý makro mód obsahují i běžné kompakty. Změna na makro režim způsobí, že fotoaparát bude ostřit na menší vzdálenost, než je obvyklé. Pokud ale chcete opravdu působivé snímky, je lepší použít zrcadlovku se speciální objektivem! Podívejte se na pár tipů, jak fotit makro!   1. Nemáte makro objektiv? Zkuse lupu! Než si ověříte, že vás […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 26.08.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě