Jak fotit Základy 15.09.2013
Jak mám správně fotit, aniž bych investoval spoustu peněz do nových objektivů a drahého fotoaparátu? Od té doby, co se staly DSLR zrcadlovky dostupné pro širokou veřejnost, je stále více lidí, kteří si vyberou namísto kompaktu tento typ přístroje. Proč? Profesionální fotografové prezentují skvělé snímky z drahých přístrojů a nakonec můžeme nabít dojmu, že pouze drahé vybavení umí dělat hezké fotografie. Potom se lehce stane, že amatérský fotograf investuje nemalé částky za nejnovější modely zrcadlovek ale jeho snímky stále nejsou dobré. Prostě vzniká pocit, že čím dražší fotoaparát, tím lepší snímky. Naše profesorka Libuše Jarcovjáková, vystavovala dokument focený mobilem… Neodvolávejte se proto na “špatný fotoaparát”. Než zakoupíte další filtr, předsádku nebo objektiv si položte otázku, zda-li by nebylo lepší věnovat tuto investici do knihy o fotografii, workshop nebo výukový kurz.
1.Nikdy nenechávejte fotoaparát doma
Možná to zní jako hloupá rada, ale na co je vám skvělý fotoaparát, když ho necháváte doma? Z okolí vím, že někteří si nadšeně koupí velkou zrcadlovku s brašnou a když zjistí, že nosit na výlet několik kilo navíc je už docela znát, fotí raději mobilem. Buďte posedlí focením Využijte své nadšení z nového fotoaparátu. Foťte vše kolem sebe. Časem určitě zjistíte, co vás nejvíc baví. Reportáž, zvířátka, děti, architektura,… Pokud si ale na začátku vyzkoušíte vše, zjistíte, jak se váš fotoaparát chová v různých situacích a nic vás nezaskočí. Využijte té doby, kdy fotografie nebudou podle vašich představ a investujte čas i peníze do knih, odborných článků, zapojte se do diskuzí. Analyzujte své snímky a učte se z vlastních chyb. Jedině tak se naučíte správně fotit.
2. Buďte posedlí focením
Využijte své nadšení z nového fotoaparátu. Foťte vše kolem sebe. Časem určitě zjistíte, co vás nejvíc baví. Reportáž, zvířátka, děti, architektura,… Pokud si ale na začátku vyzkoušíte vše, zjistíte, jak se váš fotoaparát chová v různých situacích a nic vás nezaskočí. Využijte té doby, kdy fotografie nebudou podle vašich představ a investujte čas i peníze do knih, odborných článků, zapojte se do diskuzí. Analyzujte své snímky a učte se z vlastních chyb. Jedině tak se naučíte správně fotit.
3. Navštivte zoo, botanickou zahradu nebo obří akvárium
Fotografování přírody může být velmi drahé. Abyste nevyplašili zvířata a zároveň získali skvělé snímky, je potřeba speciální teleobjektiv. Vyzkoušeje si to nanečisto. Navštivte zoologickou zahradu. Můžete se dostat tak velmi blízko k různým zvířatům.Dobře se tak naučíte fotit objekty v pohybu a správně komponovat.
4. Přemýšlejte o expozičním trojúhelníku
Expoziční trojúhelník je taková svatá trojce fotografie. Rychlost závěrky, velikost clony a nastavení ISO. Každá fotografie vyžaduje jiné nastavení. Vždy ale pamatujte na to, že jako první vybereme parametr, který má ovlivnit fotografie. Chcete rozostřené pozadí? Je nutné nastavit co nejnižší clonové číslo. Chcete namísto pohybujících se lidí pouze rozmazané fleky? Musíte nastavit delší čas závěrky. Další dva parametry nastavujeme v pořadí, jak důležité jsou pro výslednou fotografii.
Příklad 1. Chci správně vyfotit portrét v exteriéru. Vím, že pozadí musí být rozmazané. Zvolím tedy clonu na f/3.2. Rychlost závěrky nastavím na 1/125 (běžný čas při focení portrétů) a ISO nastavím podle množství světla a ukazatele expozice v hledáčku (zobáček by měl být uprostřed).
Příklad 2. Chci správně vyfotit děti jak skáčou na trampolíně. Abych zmrazil pohyb, nastavím rychlost závěrky na 1/250. Clonu nastavím tak, abych měl dostatečnou hloubku ostrosti – to znamená například f/8. Aby nebyla fotografie tmavá, musím nastavit vyšší ISO kolem 1000.
5. Experimentujte s úhlem záběru
Častým důvodem proč fotografie začátečníků vypadají tak obyčejně je úhel záběru. Pochopitelně, je snadné vytáhnout fotoaparát a cvaknout. Skutečné umění fotografie je ale nalézt ten nejvhodnější úhel pohledu. Podhled dovede umocnit scénu. Při portrétování dovede mírný podhled zvýšit autoritu portrétované osoby a opticky ji zvětšit. Toto například využila německá režisérka Leni Riefenstahlová ve filmu Trium vůle, kdy Hitlera zabírá kamerou právě z podhledu.
6. Naučte se exponovat ostré snímky
Možná znáte to zklamání, kdy na displeji fotoaparátu vypadá snímek dobře a při stažení do počítače zjistíte, že je rozmazaný. Rozmazaný snímek může vzniknout ze dvou důvodů. První je pohybová neostrost. Vaše ruka nebo objekt který fotíte se během exponování pohnul. Někomu se daří z ruky fotit při rychlosti závěrky 1/60. To je ovšem extrém. Pokud budete mít rychlost závěrky na 1/125, je jistota, že se vyhnete pohybovému rozmazání. Pak je čas podívat se na ostření fotoaparátu. Nejlepší způsob jak ostřit je nastavit si pouze jeden ostřící bod uprostřed, jim najít objekt zájmu, namáčknout spoušť, zakomponovat snímek a domáčknout spoušť. Automatické ostření na více bodů totiž může často udělat více škody než užitku.
7. Cestujte a foťte!
Je trochu nemotorné sedět doma nebo jen obejít blok s foťákem a čekat, že budete mít skvělé snímky (pokud bydlíte ve skanzenu Veselý kopec, zámku Hluboká nebo v propasti Macocha, tato rada pro vás neplatí). Vyražte na foto výlet. Národní parky, technické památky, muzea nebo slavnosti. Co třeba ranní opar na rybníkem nebo zrcadlící se krajina při západu slunce? Vezměte partnera na louku a pokuste se o skvělý romantický portrét. Co třeba strašidelné fotografie na hřbitově? Můžete také vyzkoušet foto příběh…
7. Vyplňte celý snímek
Nenechávejte kolem foceného objektu zbytečné místo. Naučíte se tak správně komponovat snímky a nebudete muset snímky ořezávat. Uvědomte si, že nemusíte nutně ukázat vše. Zaměřte se pouze na to nejdůležitější a budete překvapeni, jak se vaše snímky zlepší.
Komentáře
Autor článku
Filip Obr
Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf