Jak fotit 19.12.2016
Možná už se vám to taky stalo. Snažíte se s novou zrcadlovkou, hledáte vhodné úhly záběru, procházíte nastavení a pak vedle vyskočí japonec s tabletem a udělá takovou fotku, že vypadá jak z fotobanky… Nám se to taky stalo.
V sobotu jsme si zašli na vánoční trhy a vzali s sebou zrcadlovku… A výsledek? Katastrofa. Nechtěli jsme použít interní blesk, protože by zcela zkazil atmosféru. Clona byla na minimu a závěrka na 1/125. Níž jsme jít nemohli, protože se fotili lidé. Takže se začalo zvyšovat ISO…
Toto je fotka s clonou f/4 a ISO 3200.
Pokusil jsem se ještě fotku zesvětlit v CameraRaw a tady je výsledek.
No a když došla trpělivost se zrcadlovkou, vytáhli jsme iPhone 4 a výsledek je takový.
Co z toho plyne? Prodejte zrcadlovku? Ani náhodou. Fotka z iPhone sice vypadá dobře ale rozhodně už ji nelze nijak upravovat nebo udělat kvalitní tisk. Fotka z iPhone je prostě dobrá tak na Facebook nebo na prohlížení na mobilu. Co tedy udělat, aby ze zrcadlovky byla nádheně prosvětlená a kvalitní fotka? Počkejte na další článek, vymysleli jsme super trik, kde bude figurovat origami a interní blesk zrcadlovky. Teď si ale přečtěte naše obecné rady.
1 VŠE ZAČÍNÁ PŘED ŠTĚDRÝM DNEM
Není nic horšího, než když si 24. prosince v sedm večer vzpomenete, že jste si vlastně před několika měsíci pořídili zrcadlovku, a mohli byste udělat pár fotek. Pokud chcete se zrcadlovkou vyfotit něco pořádného, musíte se na to připravit – a to platí jak pro focení krajiny, portrétu, tak pod vánočním stromkem.
Den před Štědrým dnem si zkontrolujte nabité baterky, případně je nechte nabíjet. Přesvědčte se, že máte na kartě dost místa a před použitím ji naformátujte.
2 PŘÍPRAVY VÁNOC
Vždy mám pocit, že Vánoce začínají ve skutečnosti už takového 20. prosince a Štědrý večer je pouhou třešničkou na dortu. Nikdo není zvědavý na 20 fotek kapra z různých úhlů. Zaměřte se proto i na focení různorodých příprav. Mezi snímky se bude perfektně vyjímat pečení cukroví, zdobení stromečku, balení dárků, děti házející po sobě hrsti salátu anebo příprava stolu.
2 UJASNĚTE SI, CO BUDETE FOTIT
Aby na ty, kteří si později budou vaše fotografie prohlížet, dýchala ta správná vánoční atmosféra, je nutné album ozvláštnit o různé druhy fotek. Měly by mezi nimi být rovnoměrně zastoupené detaily (např. vánoční ozdoby, světélka, štědrovečerní večeře), rodinné portréty, ale i momentky z rozbalování dárků.
3 VZDEJTE SE BLESKU NEBO MU DOPŘEJTE UPGRADE
Lidem, které budete fotit s interním bleskem, to na fotkách nebudou nikdy slušet. Můžu vám garantovat, že poté, co vyfotíte vánoční stromek se zabudovaným bleskem, budete jen nevěřícně kroutit hlavou nad ošklivým světlem a chybějící atmosférou.
Proto se s bleskem buď rozlučte úplně anebo ho alespoň zjemněte bílým kancelářským papírem, který před ním položíte. Tvrdé světlo z blesku se tak alespoň částečně rozptýlí a nebude vrhat tak ostré stíny. Úplně nejlepší variantou je blesk upgradeovat, totiž pořídit mu kvalitní příslušenství (difuzér fotografii změkčí a snímek tak bude působit velmi přirozeně a zároveň ostře).
4 STATICKÉ SNÍMKY
Fotografie, kde nejsou lidé a které jsou statické, foťte se stativem. Stačí, když nastavíte delší čas závěrky (tzn. i několik vteřin), ISO 100 a clonu dle uvážení – čím vyšší clonu nastavíte, tím vyšší bude i hloubka ostrosti.
Pokud tedy chcete fotit pouze jednu vánoční ozdobu a mít stromeček za ní rozostřený, nastavte clonu co nejnižší. Pokud ale chcete fotit zátiší s více komponenty, a přejete si, aby byly všechny ostré, nastavte clonové číslo vyšší.
5 POHYBOVÉ SNÍMKY
A zde většinou začíná problém. Dokud se nám objekt nehýbe, můžeme si dovolit nastavit i nižší rychlost závěrky, ale pokud fotíme rozbalování dárků, křepčení dětí nebo záchranu tatínka se zabodnutou kostí z kapra v krku, musíme si poradit jinak.
Prvním způsobem je použít interní blesk, před který dáte bílý kancelářský papír, dalším způsobem je fotit bez externího světelného zdroje, v takovém případě budete ale nuceni mnohonásobně zvýšit ISO a snímky vám bude hyzdit šum.
Foťte s jedním středovým ostřícím bodem. Při focení nezapomeňte nastavit kontinuální ostření. Nejprve namáčkněte spoušť, poté zakomponujte a čekejte na ten správný okamžik – fotoaparát bude přeostřovat do doby, než spoušť domáčknete a vy budete mít garanci ostrých fotografií.
6 VYVÁŽENÍ BÍLÉ
Vánoční snímky mají často tendenci utíkat do žluta. Pokud tedy fotíte doma, nastavte vyvážení bílé na žárovku.
Nejlepším pomocníkem při naprosto přesném vyvažování bílé je kus bílého papíru nebo čtvrtky. Dejte ho jednomu z dítek nebo jinému členovi rodiny do ruky a postavte ho tam, kde se chystáte fotit. Prozkoušejte na foťáku jednotlivé možnosti nastavení bílé (AWB, stín, žárovka aj.), případně přepněte na manuální vyvážení bílé.
Zazoomujte tak, aby bílý papír vyplňoval celý snímek – měl by se zobrazovat jako 100% bílý bez jakéhokoliv jinobarevného nádechu.
7 RODINNÉ PORTRÉTY
Nejlepší čas na zachycení vánočních portrétů nastává po rozbalení dárků – v dětských tvářích se zračí nadšení z nově nabytých statků a dospělí jsou povětšinou šťastní, že to vše ve zdraví přežili. Rozhodně ale své vánoční album nepřeplňujte portréty, stačí třeba i jediný.
Vánoce jsou především o jedinečných momentech a ne o naaranžované radosti.
Komentáře
Autor článku
Karolína Herzogová
Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.