Jak fotit v mlze

Jak fotit v mlze

Rubrika článkuJak fotit Tipy & Návody V přírodě Ve městě 26.05.2014

Dnes se článek věnuje fotografování v mlze. Mlha či mlžný opar nám může napomoci k vytvoření toho nejlepšího krajinného snímku, který jsme kdy udělali, ale vyfotit snímek tak, aby nevypadal ploše, nebo objekt nebyl úplně skrytý, je složitější.

1. Kdy fotit mlhu

Mlha se objevuje v každém ročním období, ale hustota kapiček rozptýlených ve vzduchu, proudění i samotná teplota s sebou nese určitá specifika. Nejčastěji můžete mlhu objevit ve dnech, kdy je velký rozdíl mezi denní a noční teplotou. Většinou se formuje pozdě večer, ale je jasně vidět i následující ráno, proto čím dřív vstanete, tím líp!

 

shutterstock_52331905

2. Mlha jako doplněk

Mlžný opar bývá velmi jemný a přidává tak do již nádherného snímku své kouzlo. Na druhou stranu Vám do fotografie může přinést jisté mystično. Místo, které jste fotili již tisíckrát tak můžete přeměnit v něco úplně jiného.

3. Problémy s kontrastem

Mlha výrazně snižuje kontrast a působí jako měkčitel světla. Kvůli výrazně sníženému kontrastu a také menšímu přísunu světla, může být během focení velmi obtížné udržet fotoaparát v ruce bez rozhýbání. Zejména v oblastech, jako jsou lesy, kde se dají vytvořit velkolepé snímky.

 

2

4. Exponujeme

Váš fotoaparát se bude snažit exponovat podobně jako to dělá na sněhu. Z výsledků nemusíte být vždycky tak docela nadšení, a proto bude třeba použít korekci (přeexponovat). Především se ujistěte, že máte vypnutý blesk, protože když budete obklopeni mlhou, umělé světelné zdroje Vám nijak nepomohou. Musíte fotografovat v přirozeném světle.

5. Světelné zdroje

Mlha může světlo změkčit, ale pokud Vám se světelnými podmínkami navíc pomůže pouliční osvětlení, tím lépe. Mlha je na tom podobně jako příliv a odliv moře, takže je třeba být velmi aktivní a vybrat ten správný čas závěrky, který s fotografií mlhy dokáže divy.

6. Objekty ostření

Možná si myslíte, že při fotografování v mlze je nejlepší ostřit na objekt co nejblíže fotoaparátu, ale to není vždycky pravda. S dálkou ztrácí fotografie na kontrastu a vzdálené objekty mizí nebo se z nich stávají pouhé siluety zatímco objekty blízko fotoaparátu budou ostré a barevné, což může mnohdy působit nepatřičně a snímek rušit.

 

Snímek-obrazovky-2015-11-27-v 14.49

7. Pozor na vodu

Nezapomeňte, že i mlha je pořád jenom voda, a proto chraňte svůj fotoaparát. Zvláště, když fotíte déle. Posledním tipem je hadřík či ubrousek, kterým jednou za čas kapky setřete.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

12 tipů na dárky pro vášnivé fotografy

Je těžké uvěřit, že Vánoce se opět nezadržitelně blíží. Někdy přichází nápady časem, a to během celého roku, ale mnoho lidí má vybírání dárků spjaté s napnutými nervy a skličujícím pocitem, když jste obklopeni nezadržitelným davem uprostřed obchodního centra. Takže vám předkládáme seznam dárků pro vášnivé fotografy, které seženete i na poslední chvíli a garantujeme […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 08.12.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
celebrity canon

Canon – japonská přesnost ve jménu bohyně soucitu (1. část)

Canon Inc. (Kyanon Kabushiki-gaisha) je japonská nadnárodní společnost specializující se na výrobu zobrazovacích a optických výrobků, včetně fotoaparátů, videokamer, kopírek, tiskáren a zdravotnických zařízení. Její sídlo se nachází v Tokiu v Japonsku.   Jméno bohyně a legenda o čínské princezně   Společnost byla původně pojmenována Precision Optical Industry. V roce 1947 byl název společnosti změněn […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 10.03.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Mýty a fakta

5 kreativních cest k nalezení nových foto-lokací

Neexistuje nic uspokojivějšího, než dostat se na nějaké místo, které vás přímo vybízí začít fotografovat – proto se ráda toulám a snažím se najít minimálně jednu foto-lokaci za měsíc.   Když se začala psát má cesta fotografováním, nebylo těžké najít nová místa, jelikož i dvorek za domem se stal výzvou, ale jak šel čas, fotografování […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 02.02.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Tipy & Návody
Worshop s drony

Jak jsem se účastnil workshopu s drony

Před nedávnem jsem dostal pozvánku na workshop a prezentaci nových dronu od Dronpro. Musím říct, že tato nabídka mě zaujala, protože sám jsem kdysi s dronem experimentoval ale to bylo ještě v době, kdy drony byly v naprostých začátcích. Můj první dron byl DJI Phantom 1. Oproti dnešním dronům bylo létání s ním ekvivalentem letu Jana […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 15.06.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Technické novinky