Jak fotit Tipy & Návody V přírodě Ve městě 26.05.2014
Dnes se článek věnuje fotografování v mlze. Mlha či mlžný opar nám může napomoci k vytvoření toho nejlepšího krajinného snímku, který jsme kdy udělali, ale vyfotit snímek tak, aby nevypadal ploše, nebo objekt nebyl úplně skrytý, je složitější.
1. Kdy fotit mlhu
Mlha se objevuje v každém ročním období, ale hustota kapiček rozptýlených ve vzduchu, proudění i samotná teplota s sebou nese určitá specifika. Nejčastěji můžete mlhu objevit ve dnech, kdy je velký rozdíl mezi denní a noční teplotou. Většinou se formuje pozdě večer, ale je jasně vidět i následující ráno, proto čím dřív vstanete, tím líp!
2. Mlha jako doplněk
Mlžný opar bývá velmi jemný a přidává tak do již nádherného snímku své kouzlo. Na druhou stranu Vám do fotografie může přinést jisté mystično. Místo, které jste fotili již tisíckrát tak můžete přeměnit v něco úplně jiného.
3. Problémy s kontrastem
Mlha výrazně snižuje kontrast a působí jako měkčitel světla. Kvůli výrazně sníženému kontrastu a také menšímu přísunu světla, může být během focení velmi obtížné udržet fotoaparát v ruce bez rozhýbání. Zejména v oblastech, jako jsou lesy, kde se dají vytvořit velkolepé snímky.
4. Exponujeme
Váš fotoaparát se bude snažit exponovat podobně jako to dělá na sněhu. Z výsledků nemusíte být vždycky tak docela nadšení, a proto bude třeba použít korekci (přeexponovat). Především se ujistěte, že máte vypnutý blesk, protože když budete obklopeni mlhou, umělé světelné zdroje Vám nijak nepomohou. Musíte fotografovat v přirozeném světle.
5. Světelné zdroje
Mlha může světlo změkčit, ale pokud Vám se světelnými podmínkami navíc pomůže pouliční osvětlení, tím lépe. Mlha je na tom podobně jako příliv a odliv moře, takže je třeba být velmi aktivní a vybrat ten správný čas závěrky, který s fotografií mlhy dokáže divy.
6. Objekty ostření
Možná si myslíte, že při fotografování v mlze je nejlepší ostřit na objekt co nejblíže fotoaparátu, ale to není vždycky pravda. S dálkou ztrácí fotografie na kontrastu a vzdálené objekty mizí nebo se z nich stávají pouhé siluety zatímco objekty blízko fotoaparátu budou ostré a barevné, což může mnohdy působit nepatřičně a snímek rušit.
7. Pozor na vodu
Nezapomeňte, že i mlha je pořád jenom voda, a proto chraňte svůj fotoaparát. Zvláště, když fotíte déle. Posledním tipem je hadřík či ubrousek, kterým jednou za čas kapky setřete.
Komentáře
Autor článku
Karolína Herzogová
Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.