Jak fotit rodinnou fotografii

Jak fotit rodinnou fotografii

Rubrika článkuJak fotit Lidi 03.03.2014

Rodinná fotografie by se dala nezvat fenoménem, který k nám zavítal z Ameriky. Fotografie rozvětvené smějící se rodiny, kde je každý z členů rodiny oblečen v pleteném svetru od babičky již ale není pouze záležitostí Ameriky. V dnešním článku vám poskytneme pár tipů pro fotografování rodinného portrétu a doufáme, že se s námi o vaše úspěchy podělíte!

 

1. Zajistěte si studio ve svém vlastním domě

Během pár vteřin můžete ze své garáže udělat pravé studio. Stačí otevřít dveře a celou garáž zalije přirozené světlo. Samozřejmě byste měli v tomto případě počítat s jednolitým pozadím. Jako profesionální textilie pro fotografy poslouží stejně tak dobře deka jako zahradnická folie. V případě, že nemáte garáž poslouží poklizený obývací pokoj, ale i louka nám pro naše účely poslouží dokonale.

 

shutterstock_156648317

2. Lichý počet

Stejně jako v přírodě funguje i ve fotografii lichý počet lépe než sudý. Například květy mají ve většině případech lichý počet okvětních lístků. Je to pro naše oko prostě přirozenější. Samozřejmě, že se v případě, že máte v rodině sudý počet členů, nemusíte dopouštět vraždy. Nemusíte fotit strnulý portrét, naopak. Pokud spolu budou členi rodiny mluvit, ukazovat, držet se za ruku či budou jinak propojení – tím lépe. Zkuste i touto fotografií vyprávět příběh.

3. Dětičky

Již jsme se o fotografování dětí zmiňovali ve vánočním článku. Pravdou zůstává, že jejich fotografování je jedno z nejtěžších. Téměř všichni vědí, jak těžké je udržet jejich pozornost a jak rychle se dokážou rozptýlit. Samozřejmě, že ne vždy je to na škodu – do rodinné fotografie to vnese právě tu dynamičnost, o které jsem mluvila v předchozím bodu, nicméně pokud fotografujete primárně malé dítě – sedněte si nebo ještě lépe – lehněte, a zkuste získat pozornost hračkou či zvukem (doporučuji asistenta J). Děti vás pak odmění tím typickým šokovaným, roztomile strnulým výrazem – alespoň na pár vteřin.

 

shutterstock_109976480

4. Hrátky se světem

Málokdy je světlo tak dokonalé, aby nemohlo být ještě lepší. Pokud fotografujete v interiéru, zkuste použít například studiový deštník, abyste mohli snadno modifikovat světlo. Je to levné, snadné a vyhnete se tak nepřirozeným stínům v obličeji.

 

shutterstock_112040234

5. Zkrášlování v post-processingu

Žádná fotografie není kompletní, nebyla-li vzata do digitální temné komory v podobě softwaru na úpravu fotografií. Nikdo vás nenutí udělat z vašich milovaných voskové figuríny, nicméně velice snadno v takovémto programu odstraníte jizvy či hluboké vrásky.

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit hory

Jak fotit hory

Ač to v naší české kotlině na sníh zatím nevypadá, není pochyb, že na horách se objeví. A když ne v Česku, tak někde jinde, a tam si za ním řada z Vás určitě ráda zajede. Takové Alpy jsou věčným objektem jak lyžařů, ale také fotografů.   1. Hory jako krajinka Fotografování hor se řídí těmi samými pravidly […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 13.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě
Jak pracovat s modelem

Jak fotit portrét – práce s modelem

Fotografování lidí je především o energii, která pulzuje mezi fotografem a modelem. Pokud se propojí, vaše fotografie budou úžasné a je jedno, jestli fotíte na mobil, nebo na profesionální zrcadlovku.   1. Komunikujte už před focením Vyměňte si s modelem už před samotným fotografováním pár zpráv. Požádejte ho, jestli by na internetu mohl najít pár […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 29.10.2013
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
Jak fotit televizi

Jak fotit televizi

Před pár dny jsem dostala zajímavou otázku – jak vyfotit něco v televizi, aniž by byly na snímku černé proužky? Není to příliš obtížné a jsem přesvědčená, že většina z vás by to s trochou experimentování zvládla (stačí pokračovat a po chvíli se vám to dostane do ruky). Hlavním faktorem, který je třeba zvážit je […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 28.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Jak fotit
Lepší fotograf

Jak se stát lepším ve fotografování?

Fotíte rádi a chcete se stále zlepšovat? Dostali jste se do bodu, kdy nevíte na jaké chyby se zaměřit? Stalo se pro vás fotografování nezáživné a neposouváte se dále? Snad vám náš článek pomůže trochu oživit vaši tvorbu a třeba i načerpáte inspiraci.   Inspirujte se u ostatních Tím nemyslíme, abyste kopírovali práce ostatních. Zkuste […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 02.03.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit