Jak fotit Lidi 03.03.2014
Rodinná fotografie by se dala nezvat fenoménem, který k nám zavítal z Ameriky. Fotografie rozvětvené smějící se rodiny, kde je každý z členů rodiny oblečen v pleteném svetru od babičky již ale není pouze záležitostí Ameriky. V dnešním článku vám poskytneme pár tipů pro fotografování rodinného portrétu a doufáme, že se s námi o vaše úspěchy podělíte!
1. Zajistěte si studio ve svém vlastním domě
Během pár vteřin můžete ze své garáže udělat pravé studio. Stačí otevřít dveře a celou garáž zalije přirozené světlo. Samozřejmě byste měli v tomto případě počítat s jednolitým pozadím. Jako profesionální textilie pro fotografy poslouží stejně tak dobře deka jako zahradnická folie. V případě, že nemáte garáž poslouží poklizený obývací pokoj, ale i louka nám pro naše účely poslouží dokonale.
2. Lichý počet
Stejně jako v přírodě funguje i ve fotografii lichý počet lépe než sudý. Například květy mají ve většině případech lichý počet okvětních lístků. Je to pro naše oko prostě přirozenější. Samozřejmě, že se v případě, že máte v rodině sudý počet členů, nemusíte dopouštět vraždy. Nemusíte fotit strnulý portrét, naopak. Pokud spolu budou členi rodiny mluvit, ukazovat, držet se za ruku či budou jinak propojení – tím lépe. Zkuste i touto fotografií vyprávět příběh.
3. Dětičky
Již jsme se o fotografování dětí zmiňovali ve vánočním článku. Pravdou zůstává, že jejich fotografování je jedno z nejtěžších. Téměř všichni vědí, jak těžké je udržet jejich pozornost a jak rychle se dokážou rozptýlit. Samozřejmě, že ne vždy je to na škodu – do rodinné fotografie to vnese právě tu dynamičnost, o které jsem mluvila v předchozím bodu, nicméně pokud fotografujete primárně malé dítě – sedněte si nebo ještě lépe – lehněte, a zkuste získat pozornost hračkou či zvukem (doporučuji asistenta J). Děti vás pak odmění tím typickým šokovaným, roztomile strnulým výrazem – alespoň na pár vteřin.
4. Hrátky se světem
Málokdy je světlo tak dokonalé, aby nemohlo být ještě lepší. Pokud fotografujete v interiéru, zkuste použít například studiový deštník, abyste mohli snadno modifikovat světlo. Je to levné, snadné a vyhnete se tak nepřirozeným stínům v obličeji.
5. Zkrášlování v post-processingu
Žádná fotografie není kompletní, nebyla-li vzata do digitální temné komory v podobě softwaru na úpravu fotografií. Nikdo vás nenutí udělat z vašich milovaných voskové figuríny, nicméně velice snadno v takovémto programu odstraníte jizvy či hluboké vrásky.
Komentáře
Autor článku
Karolína Herzogová
Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.