Jak fotit oheň

Jak fotit oheň

Rubrika článkuJak fotit V přírodě 01.09.2014

Oheň je zajímavá věc. Jistě, všichni znají otřepané rčení dobrý sluha, ale špatný pán, ale já teď mluvím o jeho kouzlu. Například u táboráku můžete ten magický okamžik přímo vidět. Z minuty na minutu máme k ostatním lidem přímo instinktivní a hluboký vztah, který vychází právě z ohně. Z jeho sdílení. To je také důvodem, proč oheň odnepaměti neméně fascinuje fotografy.

 

shutterstock_129175790

1. Bezpečně především

A tím momentálně nemyslím pouze vaše oblečení, kůži, vlasy či obočí. Kouř a zplodiny mohou poškodit vaše zařízení. Oheň se může jednoduše vymknout kontrole a věřte, že nad vaším fotoaparátem nebdí žádný ze starých bohů a že může chytnou stejně jednoduše jako cokoli jiného. Proto udržujte od ohně bezpečnou vzdálenost. Snímek byste měli mít dopředu rozmyšlený, stejně tak místo, kde oheň rozděláte (a pokud tak hodláte učinit v ateliéru, no, nezbývá než popřát štěstí a otevřená okna). Měli byste mít po ruce vodu, a ujistěte se, že fotíte na místě, na kterém – pokud dojde k nejhoršímu – není to nejhorší tak špatné.

 

shutterstock_89145661

2. Oheň: objekt

Pokud chcete fotit oheň jako objekt a klást důraz na plamen, budete chtít ve většině případů využít rychlé závěrky. Nastavení dostatečně rychlé závěrky je klíčem ke zmrazení plamenů, a proto rychlost 1/250 a vyšší bude tak akorát. Nezapomeňte ale, že se zvyšující se rychlostí závěrky musíte zvýšit clonové číslo a ISO.

3. Oheň: prvek

V tomto případě bude oheň pouze jedním z prvků na snímku. Zachycení takovýchto snímků bývá složitější, jelikož vaším úkolem bude zajistit takový světelný zdroj, který bude kvalitně ozařovat plamen i zbytek scény. Pokud fotíte venku, a nemůžete použít další světelný zdroj, zkoušejte fotit z různých úhlů. Plamen můžete umístit do pozadí a ten dá pak vyniknout dalším objektům jakožto siluetám.

 

92

4. Oheň: světelný zdroj

Oheň je nádherný světelný zdroj s měkkými stíny a teplými barvami. V kombinaci s delší rychlostí závěrky, nižším clonovým číslem a vysokým ISO je to ta správná volba pro fotografování táborových akcí. Střední až krátké časy závěrky se používají v případě, kdy se k ohni dostanete blíže, takže i další objekty, které chcete ve snímku obsáhnout, budou plameny silněji osvětleny.

 

kap_8

5. Začít u svíce

Svíčka je jednoduchým a relativně bezpečným způsobem, jak dostat fotografování ohně pod kůži. Můžete si tak velmi dobře procvičit fotografování tří typů, které jsme v předchozích bodech rozebrali – ohně jako objektu, prvku i světelného zdroje. Pokuste se vyfotografovat sérii podobných fotografií a dělejte si poznámky o tom, jaké nastavení je zapotřebí k zmrazení plamenu, jaké pro změnu k osvětlení předmětu vedle svíčky a poté i fotografování s přítomností umělého světelného zdroje. Fotografování ohně je skvělá výzva pro vytvoření vlastního stylu, a proto nezapomeňte na našich facebookových stránkách sdílet vaší vlastní invenci!

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Photon Europe

Vánoční akce na fotovybavení

Ke každé objednávce blesků CALER pro CANON, nebo NIKON (Běžná cena:4 490 Kč bez DPH ….. 5 433 Kč včetně DPH)  si od 17. do 31.12. 2018 si můžete vybrat z těcho dvou bonusů: – buď ZDARMA TR-611/612 ODPALOVAČ v hodnotě 2.490,- Kč, nebo SLEVA na blesk 1.210,- Kč Pro uplatnění slevy vybraný typ bonusu […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 18.12.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

5 póz, které rozhodně využijete v portrétní fotografii

#1 Bokovka Aneb nejlichotivější póza pro ženské pohlaví. Tělo je natočeno na stranu v pěkně uhlazené, nicméně stále pohodlné pozici. Natočit se k fotoaparátu částečně stranou prodlužuje tělo a modelka pak vypadá vyšší.   #2 Bradu dolů Nasměrujte model/ku tak, aby její brada směřovala dolů, ale nebyla těsně přitlačena ke krku.   #3 Foťte shora […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 29.03.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Lidi
David Šedivý

David Šedivý: „Praha byla a zůstala mojí první volbou.“

Ke dnešnímu rozhovoru se uvolil přední z pražských fotografů – David Šedivý. Jeho rodné město – Praha – je ústředním motivem na většině jeho fotografií. To považuje za rychlou a flexibilní formu sebevyjádření. Více o jeho tvorbě, projektech i vztahu k Praze najdete v následujícího řádcích nejnovějšího rozhovoru v režii Tipy jak fotit. Na 99% […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 20.11.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory

Co je to DSLR aneb rozebraná zrcadlovka

Vítám Vás u prvního ze série článků, které mají za úkol Vás bezpečně provést světem fotografování od začátku do konce (tedy v případě, že bychom připustili, že ve fotografii existuje konec). Začínat budeme zlehka – vytyčením pojmu digitální zrcadlovka. V následujících článcích si pro Vás chystám rady ohledně koupě vybavení, zkrátka nepřijdete ani při libůstkách […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 11.05.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit