Jak fotit odrazy ve vodě

Jak fotit odrazy na vodě

Rubrika článkuJak fotit V přírodě Ve městě 25.08.2014

Při cestování, a to zejména pokud jste přírodymilovník jako já, často narazíte na stojaté vody, které prostě za fotku stojí. Mluvím teď o jezerech, rybnících, tůních a dalších klidných vodách. Samozřejmě, že odraz najdete i v nějaké té línější řece, pokud se budete hodně snažit a prohlídnete tu hněď, která panuje například na Vltavě či Berounce. Vodní odraz přidá fotografii na hloubce, dodá tam takové to příjemné romantičko. Existuje pár základních modelů: předmět a odraz, pouze odraz, stojatá voda a voda proudící, která bude na fotografii rozostřená.

1. Odlesky

Přímé světlo vytváří na hladině odlesky. Ideální a snová situace nastane v případě, že váš objekt bude na slunci a hladina vody ve stínu, to se podaří například při fotografování skupenství vody uprostřed lesa, nicméně stále je tu větší pravděpodobnost, že se budete muset potýkat s oslňujícími odlesky. Proto nezapomeňte použít polarizační filtry, který sílu odlesků sníží či je dokonce zničí.

 

shutterstock_248037082

2. Doba a místo

Brzké ranní hodiny jsou pravděpodobně tou nejlepší dobou pro focení. Samozřejmě, že ještě večer byste měli zkontrolovat počasí a mít pečlivě rozmyšlenou lokalitu. Přece jenom blouděním po lese a hledáním „toho rybníku, kam jste se chodili koupat, když jste byli ještě malí“ s batohem plným výbavy na zádech nějaký ten čas ztratíte. A pokud se necítíte, vždycky můžete na českém chodníku najít nějakou tu louži.

3. Nastavení

V první řadě – nebojte se zvýšit rychlost závěrky tak, abyste zamrazili jakýkoli pohyb na vodě. Na druhou stranu – pokud oplýváte stabilním stativem, může snížení rychlosti jen pomoct. Dosáhnete tak vynikajícího efektu jak u vlnách vody, tak u plujících mraků. Snažte se se svým fotoaparátem dostat na co nejnižší úroveň.

 

shutterstock_270431777

4. Odraz sám

Můžete odraz vyfotografovat jako samostatný snímek, bez jakéhokoli náznaku, co ho způsobuje. V takovém případě je dobré obstarat si do snímku pár drobných vlnek, aby si vaši diváci byli jisti, že obraz je pouze odrazem.

 

shutterstock_135241475

5. Přechodové filtry

Ačkoli jsem v tomto článku slovo o filtru již měla, nemůžu zapomenout ještě na jeden – přechodový čili šedý nebo neutrální filtr je skvělým pomocníkem při fotografování odrazů. Nebe bude totiž vždy světlejší, než jeho odraz na vodní hladině. Přechodový filtr zkrotí přílišný jas oblohy a vyrovná tak kontrast scény. 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit Velikonoce

Jak fotit Velikonoce

Velikonoce jsou stejně jako Vánoce náboženskými svátky. Každopádně jsou zábavné především pro děti. Velikonoce, svátky jara, jsou nádherným tématem pro fotografii. Stromy a květiny rozkvétají a příroda se probouzí. A proto vám umožňuje vytvořit nádherné, barevné snímky. Pro Velikonoce jsou typické dekorace – vajíčka, králíčci (čokoládoví, živí, i jiní), kuřátka a tak dále. Mají širokou […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 21.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Mýty o kompaktech Tipy jak fotit

5 mýtů o kompaktech

Jak to je vlastně s kompakty? Je každý, kdo fotí na kompakt automaticky špatný fotograf? Jsou lidé, kteří si myslí, že na „seriózní focení“ se používá jenom zrcadlovka… Pojďme se podívat na několik mýtů o kompaktních fotoaparátech!  Mýtus č. 1: Opravdový fotograf nikdy nepoužívá kompakt Realita? Blbost. Dvě slova. Terry Richardson, tento známý  fotogaf si celou […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 09.07.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Mýty a fakta
úložiště

Online úložiště pro vaše fotografie

Stalo se vám někdy, že váš pevný disk přestal fungovat a přišli jste o tisíce fotek? I s nejnovějšími vylepšeními v technologii pevných disků, se může stát kdykoliv, že vám pevný disk selže. A proto je jednodušší, si ukládat vaše fotografie někde online, kde jsou poměrně v bezpečí. Dropbox V dnešní době asi to nejpoužívanější na […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 09.01.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Lepší fotograf

Jak se stát lepším ve fotografování?

Fotíte rádi a chcete se stále zlepšovat? Dostali jste se do bodu, kdy nevíte na jaké chyby se zaměřit? Stalo se pro vás fotografování nezáživné a neposouváte se dále? Snad vám náš článek pomůže trochu oživit vaši tvorbu a třeba i načerpáte inspiraci.   Inspirujte se u ostatních Tím nemyslíme, abyste kopírovali práce ostatních. Zkuste […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 02.03.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit