Jak fotit na samospoušť

Rubrika článkuJak fotit 17.01.2013

Proč by měl na fotkách někdo z party chybět, když tu máme skvělou funkci – samospoušť! Ovšem stejně tak jako ostatní fotografické techniky, i fotografování na samospoušť má svá pravidla. Pojďme se podívat na pár tipů, jak dostat z Vašich fotek to nejlepší!

1. Vyberte vhodné pozadí

Než začnete nastavovat fotoaparát, porozhlédněte se důkladně kolem sebe. Pozadí by mělo být dostatečně kontrastní a zajímavé. Fotka u zdi? Tak na to jste nemuseli jezdi na výlet. Dejte si pozor, aby osobám z hlavy či ramenou „nerostl“ sloup nebo strom. Pokud jste na horách, vyfoťe se u vrcholové navigace a v pozadí mějte hory. Pokud jste vy měste, nechte za sebou rušnou ulici nebo některou ze známých památek. Zde ovšem pamatujte, že na jedné fotografii  nikdy dobře nezachytíte 280 metrů vysokou Eiffelovu věž a sebe s výškou 170 cm (netřeba zkoušet, ověřilo a nahrálo za vás na internet miliony majitelů digitálních fotoaparátů z celého světa). Raději zkuste sebe ve větším detailu a za vámi kousek zajímavé stavby než naopak.

2. Připravte fotoaparát

Nastavte na fotaparátu automatický režim, zkontrolujte, zda-li je ostření na auto (velmi důležité) a nastavte časovač na 10 sekund. Kam umístit fotoaparát? Můžete najít vhodné místo na zíďce, která je poblíž nebo postavit fotoaparát na batoh. Ukáži Vám pomůcku, která se vejde do kapsy a je doslova k nezaplacení při fotografování na samospoušť. Je to Gorrila Pod. Díky této vychytávce není třeba tahat těžký stativ  (což dokáže pěkně otrávit den) a lze jej použít i tam, kde běžný stativ nepomůže. Existuje verze pro kompakt za necelou pětistovku a také verze pro zrcadlovku za cca 1400 Kč. Gorrila Pody lze použít také u večerní a noční fotografi – tam kde jsem vás upozorňoval, že použití blesku není vhodné.

3. Více snímků, více jistoty

Pokud to váš přístroj umožnuje, nastavte kontinuální snímání – třeba 5 fotek za sebou. Díky tomu bude téměř jisté, že se vám fotografie povede napoprvé.

4. Nemusíte koukat do objektivu

Osobně nepovažuji upřené sledování objektivu za nutné. Přátelé vás poznají i z profilu  ti kdo vás neznají alespoň ocení zajímavou fotku. Projděte si fotografie kapel a inspirujte se, jak zajímavě zachytit skupinu lidí.

5. Jak fotit v protisvětle?

Protisvětlo dodá fotografiím dramatický výraz. Pokud ovšem nechcete vyfotit pouze siluetu, musíte vědět, jak na to. Profesionální fotografové používají buď malou odraznou desku a nebo takzvaný fill-flash – blesk, který vyplní tmavá místa na fotografii. Pokud nemáte jedno ani druhé, stačí vzít polystyrenovou desku a namířit ji tak, aby odrážela světlo do tváře modelu. Zpět k samospoušti. Pokud fotíte v portisvětle a nechcete pouze siluety, zapněte blesk!

 

shutterstock_43568713

6. Rozpohybujte to!

Asi znáte ten pocit, když vám někdo oznámí, že se vrátil z dovolené a že nafotil 1780 fotek a všechny vám je ukáže… Radeji přinesete na promítání o flašku vína navíc, abyste vydrželi takový nápor pixelů. Pokud nechcete podobně nudit i vaše kamarády, dejte do fotky pohyb. Až příště nastavíte samospoušť a bude se odpočítávat vašich 10 sekund, udělejte něco bláznivého. Vyskočte do vzduchu,  chytněte kolemjdoucího prodavače zmrzliny a vyfoťe se s ním nebo řízeně padejte ze schodů. Zajisté tím pobavíte jak okolí, tak budoucí diváky.

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Portrét

Jak fotit při zlaté hodince

Kouzlo je pro mě tím nejdůležitějším a zároveň nejkrásnějším, co mohu na fotografii nalézt. Nemusíte perfektně ovládat manuální režim, nemusíte fotografovat každý den, nemusíte dokonce ani fotografovat zrcadlovkou, abyste fotografii vdechli onen zlatavý nádech. V 90 případech ze sta budete fotografii takto vnímat díky světlu. 1. Zlatá hodinka Jak píši v našem slovníku – zlatou […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 22.09.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi V přírodě Ve městě
Jak fotit hory

Jak fotit hory

Ač to v naší české kotlině na sníh zatím nevypadá, není pochyb, že na horách se objeví. A když ne v Česku, tak někde jinde, a tam si za ním řada z Vás určitě ráda zajede. Takové Alpy jsou věčným objektem jak lyžařů, ale také fotografů.   1. Hory jako krajinka Fotografování hor se řídí těmi samými pravidly […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 13.01.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě

Sedm dní v novinkách z fotografie

První detaily o Archival Disc V červenci minulého roku společnosti Sony a Panasonic uzavřeli dohodu o spolupráci na datovém médiu pro dlouhodobé ukládání dat. Nyní byly uvolněny první reálné specifikace o tomto médiu. První kusy by se měly objevit během léta příštího roku s kapacitou 300GB na jeden disk (trojnásobek dnešních Blu-ray disků). To by se však […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 12.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
amsterdam

Za focením, ale i za zážitky – Holandsko

  Plánujete vyrazit do světa a u toho nafotit pár zajímavých fotek, ale nevíte kam přesně, protože je všechno moc drahé? Holandsko je cenově dostupné a myslím, že by se vám líbilo tak, jako nám!  🙂   De Hoge Veluwe Naši cestu jsme zahájili návštěvou národního parku De Hoge Veluwe. Půjčili jsme si kola a […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 17.09.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit