Jak fotit na samospoušť

Rubrika článkuJak fotit 17.01.2013

Proč by měl na fotkách někdo z party chybět, když tu máme skvělou funkci – samospoušť! Ovšem stejně tak jako ostatní fotografické techniky, i fotografování na samospoušť má svá pravidla. Pojďme se podívat na pár tipů, jak dostat z Vašich fotek to nejlepší!

1. Vyberte vhodné pozadí

Než začnete nastavovat fotoaparát, porozhlédněte se důkladně kolem sebe. Pozadí by mělo být dostatečně kontrastní a zajímavé. Fotka u zdi? Tak na to jste nemuseli jezdi na výlet. Dejte si pozor, aby osobám z hlavy či ramenou „nerostl“ sloup nebo strom. Pokud jste na horách, vyfoťe se u vrcholové navigace a v pozadí mějte hory. Pokud jste vy měste, nechte za sebou rušnou ulici nebo některou ze známých památek. Zde ovšem pamatujte, že na jedné fotografii  nikdy dobře nezachytíte 280 metrů vysokou Eiffelovu věž a sebe s výškou 170 cm (netřeba zkoušet, ověřilo a nahrálo za vás na internet miliony majitelů digitálních fotoaparátů z celého světa). Raději zkuste sebe ve větším detailu a za vámi kousek zajímavé stavby než naopak.

2. Připravte fotoaparát

Nastavte na fotaparátu automatický režim, zkontrolujte, zda-li je ostření na auto (velmi důležité) a nastavte časovač na 10 sekund. Kam umístit fotoaparát? Můžete najít vhodné místo na zíďce, která je poblíž nebo postavit fotoaparát na batoh. Ukáži Vám pomůcku, která se vejde do kapsy a je doslova k nezaplacení při fotografování na samospoušť. Je to Gorrila Pod. Díky této vychytávce není třeba tahat těžký stativ  (což dokáže pěkně otrávit den) a lze jej použít i tam, kde běžný stativ nepomůže. Existuje verze pro kompakt za necelou pětistovku a také verze pro zrcadlovku za cca 1400 Kč. Gorrila Pody lze použít také u večerní a noční fotografi – tam kde jsem vás upozorňoval, že použití blesku není vhodné.

3. Více snímků, více jistoty

Pokud to váš přístroj umožnuje, nastavte kontinuální snímání – třeba 5 fotek za sebou. Díky tomu bude téměř jisté, že se vám fotografie povede napoprvé.

4. Nemusíte koukat do objektivu

Osobně nepovažuji upřené sledování objektivu za nutné. Přátelé vás poznají i z profilu  ti kdo vás neznají alespoň ocení zajímavou fotku. Projděte si fotografie kapel a inspirujte se, jak zajímavě zachytit skupinu lidí.

5. Jak fotit v protisvětle?

Protisvětlo dodá fotografiím dramatický výraz. Pokud ovšem nechcete vyfotit pouze siluetu, musíte vědět, jak na to. Profesionální fotografové používají buď malou odraznou desku a nebo takzvaný fill-flash – blesk, který vyplní tmavá místa na fotografii. Pokud nemáte jedno ani druhé, stačí vzít polystyrenovou desku a namířit ji tak, aby odrážela světlo do tváře modelu. Zpět k samospoušti. Pokud fotíte v portisvětle a nechcete pouze siluety, zapněte blesk!

 

shutterstock_43568713

6. Rozpohybujte to!

Asi znáte ten pocit, když vám někdo oznámí, že se vrátil z dovolené a že nafotil 1780 fotek a všechny vám je ukáže… Radeji přinesete na promítání o flašku vína navíc, abyste vydrželi takový nápor pixelů. Pokud nechcete podobně nudit i vaše kamarády, dejte do fotky pohyb. Až příště nastavíte samospoušť a bude se odpočítávat vašich 10 sekund, udělejte něco bláznivého. Vyskočte do vzduchu,  chytněte kolemjdoucího prodavače zmrzliny a vyfoťe se s ním nebo řízeně padejte ze schodů. Zajisté tím pobavíte jak okolí, tak budoucí diváky.

Komentáře

Autor článku

Filip Obr

Autor článku je Filip Obr contributor New Yorské fotobanky Shutterstock. Jeho webové stránky jsou interiérový fotograf

 

Mohlo by vás zajímat

Fotograf bez talentu

Fotograf bez talentu: „Jsou momenty, který když nevyfotíte vy, tak kdo potom?“

Neumím fotit, jen mačkám to velký tlačítko na foťáku a zatím mi to prochází. Foťte tak, jako byste zítra měli oslepnout. Dělejte, že jste skvělej fotograf tak dlouho, dokud se jím nestanete. Nefoťte kvůli fotkám, foťte kvůli focení. To je pár fototipů, které píše na svém facebookovém profilu Fotograf bez talentu. Pomocí fotografií a krátkých příběhů […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 06.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Sigmácké zkratky

Které pevné sklo pro Nikon koupit jako první?

Nákup nové zrcadlovky automaticky znamená další výdaje za objektivy. Výběr prvního skla ovšem není vůbec jednoduchý – existuje hojně možností v několika cenových relacích, a zejména pro začátečníky může být nákup matoucí. Který objektiv pořídit jako první? Který se hodí na portréty a který na příležitostné momentky? Nebo možná i pro budoucí profesionální fotografování? O […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 04.08.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Daniel Řeřicha

Daniel Řeřicha: „Bylo by skvělé více udržet emoce, to se mi zatím při těch dech beroucích podmínkách moc nedaří.“

Daniel Řeřicha – fotograf, který má obrovský úspěch zejména na síti 500px (sleduje ho zde přes 22 tisíc lidí), ale i v České Republice. Narodil se v Krupce u Teplic, v podhůří Krušných hor, a proto se ani není moc co divit, že se jedná o krajináře s neobyčejným talentem vdechnout fotografiím neopakovatelnou atmosféru.   […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 08.02.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak fotit

6 mýtů o objektivech

1. 50mm objektiv se nazývá „normální“ protože přináší podobný pohled jako lidské oko   Říká se, že lidskému oku je nebližší objektiv s ohniskem 50mm. Není tomu ale tak. Lidské oko je podstatně složitější optická soustava než objektiv. Narozdíl od objektivu má navíc periferní vidění, konstantní přeostřování atd. Lidské oko funguje na jiném principu. Má […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 14.05.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Mýty a fakta