Krvavý měsíc

Jak fotit Krvavý měsíc?

Rubrika článkuJak fotit 25.09.2015

O víkendu se můžeme těšit na velmi fotogenickou podívanou – krvavý měsíc. Na noční ponocování se připravuje nejeden fotograf. Toto lunární zatmění nastává v okamžiku, kdy se planeta Země dostane mezi Měsíc v úplňku a Slunce. Země celý Měsíc zastíní – takže žádné přímé sluneční světlo na Měsíc nedosáhne. Je jen slabě osvětlen načervenalými paprsky ohnutého světla. Červený nádech je způsoben především tím, že paprsky procházejí skrz atmosférickou opar smogu, kouře a prachu. Při pozorování Krvavého měsíce nejsou zapotřebí žádné ochranné brýle.

 

1) RAW

Fotografujte do RAWU. Tuto radu opakujeme stále dokola z dobrého důvodu. Je mnohem jednodušší fotografii upravovat s pomocí různých softwarových programů v tomto formátu, jelikož při práci s JPG/JPEG přicházíte jak o kvalitu, tak (v mnohých případech) o nervy. Navíc vám RAW dává co do úprav mnohem větší volnost.

 

2) Zaostřete na Měsíc – včas!

Ostřete manuálně a nejlépe ještě před tím, než Měsíc dosáhne konečného „krvavého“ stádia, kdy jsou okraje ještě silně kontrastní. Jakmile nastane zatmění, na Měsíc dosáhne jen minimum světla, a proto bude mnohem těžší na něj správně zaostřit. Nenechte si zkazit své fotografie kvůli špatnému zaostření.

 

3) Teleobjektiv

Dobře zvažte použití teleobjektivu. Jeho správný výběr může být pro takové fotografování životě důležité. S teleobjektivem zachytíte víc než jen noční oblohu. I objektiv s označením „pouhých“ 250mm vám dopomůže k nádherným  snímkům Měsíce.

4) Živý náhled

Nespoléhejte se na autofokus fotoaparátu a použijte živý náhled, abyste byli schopni rozpoznat skutečný jas měsíce.

Krvavý měsíc

5) Roztřesení a vibrace

Při fotografování měsíce budete bojovat s rychlostí závěrky. Techniku musíte mít připravenou v celé své kráse, jinak skončíte s rozmazanou a špatnou expozicí. Ujistěte se, že kromě robustního a pevného stativu používáte taktéž předsklopení zrcátka a samospoušť se zpožděním. To znamená, že exponování nenastává ihned po sklopení zrcátka, nýbrž s chvilkovým zpožděním (běžně 2 sekundy), čímž se zabrání rozhýbání fotoaparátu během expozice. Kombinací těchto dvou prvků je možné dosáhnout velmi statických snímků, odproštěných od jakéhokoli rozhýbání. Na svém Nikonu používám předsklopení zrcátka (na ovládacím panelu je k nalezení pod zkratkou MUP) a samospoušť se zpožděním 2 sekundy.

 

6) ISO

Dnešní fotoaparáty s vysokými hodnotami ISO jsou přátelé nočních fotografů. Na Canonu 5SIII nebo Nikonu D800 není použití hodnot 3200 nebo 6400 žádný problém. Během fotografování Krvavého měsíce chci jít s rychlostí závěrky co nejvýše, vhledem k doslova kosmické rychlosti, kterou se pohybuje, a proto si budu hrát především s nastaveném clony a hodnot ISO.

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit déšť

Jak fotit déšť

Počasí si s námi v těchto dnech pěkně zahrává. I teď, když vyhlédnu z okna, vidím slunečné počasí i když bych přísahala, že jsem před chvílí slyšela dunění deště. A podle mokrých chodníků jistě nejsem daleko od pravdy. Právě toto počasí mě inspirovala k napsání článku o dešti. Takový aprílový či májový deštík má totiž hned několik krás i […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 14.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě
Lada Nayevo

Lada Nayevo: „Líbí se mi zachytit ženskou krásu tím, že ji najdu a zvěčním.“

Usměvavá fotografka Lada Nayevo si se mnou povídala na festivalu FOTOEXPO, kde vystavovala své portrétní fotografie půvabných žen. Její styl je veselý a barevný jako ona sama.     Představíte se našim čtenářům? Lada Nayevo je mé umělecké jméno. Studovala jsem dálkově na Pražské fotografické škole, před třemi roky jsem ukončila studium. Fotografií se živím […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 29.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jaromír Funke

Jaromír Funke: fotograf pedagog

Třetí velký český umělec, kterého bych vám tímto článkem ráda přiblížila je – jak jinak – Jaromír Funke. Ačkoliv jeho sláva nedosahuje výšin jeho dobrého kamaráda Josefa Sudka, jedná se o jednoho z předních průkopníků avantgardní fotografie, který si svou pozornost zasluhuje i po 70ti letech od své tragické smrti.   Funkeho začátky   Jaromír […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 12.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit

Žijeme fotografií stejně jako vy! #fotoskodafest

Termín 27. 5. – 4. 6. 2015 nemůže chybět v kalendáři žádného fotografa. Zaregistrujte se na fotografický festival, který je věnovaný všem fotografickým nadšencům. Přijďte si vyměnit své zkušenosti, něčemu novému se přiučit nebo si poslechnout Manfreda Baumanna, Denise Klero, Jiřího Růžka, Elišku Kyselkovou, Petra Hricka a další. 9 dní přednášek, workshopů a prezentací Registrací […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 24.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit