Krvavý měsíc

Jak fotit Krvavý měsíc?

Rubrika článkuJak fotit 25.09.2015

O víkendu se můžeme těšit na velmi fotogenickou podívanou – krvavý měsíc. Na noční ponocování se připravuje nejeden fotograf. Toto lunární zatmění nastává v okamžiku, kdy se planeta Země dostane mezi Měsíc v úplňku a Slunce. Země celý Měsíc zastíní – takže žádné přímé sluneční světlo na Měsíc nedosáhne. Je jen slabě osvětlen načervenalými paprsky ohnutého světla. Červený nádech je způsoben především tím, že paprsky procházejí skrz atmosférickou opar smogu, kouře a prachu. Při pozorování Krvavého měsíce nejsou zapotřebí žádné ochranné brýle.

 

1) RAW

Fotografujte do RAWU. Tuto radu opakujeme stále dokola z dobrého důvodu. Je mnohem jednodušší fotografii upravovat s pomocí různých softwarových programů v tomto formátu, jelikož při práci s JPG/JPEG přicházíte jak o kvalitu, tak (v mnohých případech) o nervy. Navíc vám RAW dává co do úprav mnohem větší volnost.

 

2) Zaostřete na Měsíc – včas!

Ostřete manuálně a nejlépe ještě před tím, než Měsíc dosáhne konečného „krvavého“ stádia, kdy jsou okraje ještě silně kontrastní. Jakmile nastane zatmění, na Měsíc dosáhne jen minimum světla, a proto bude mnohem těžší na něj správně zaostřit. Nenechte si zkazit své fotografie kvůli špatnému zaostření.

 

3) Teleobjektiv

Dobře zvažte použití teleobjektivu. Jeho správný výběr může být pro takové fotografování životě důležité. S teleobjektivem zachytíte víc než jen noční oblohu. I objektiv s označením „pouhých“ 250mm vám dopomůže k nádherným  snímkům Měsíce.

4) Živý náhled

Nespoléhejte se na autofokus fotoaparátu a použijte živý náhled, abyste byli schopni rozpoznat skutečný jas měsíce.

Krvavý měsíc

5) Roztřesení a vibrace

Při fotografování měsíce budete bojovat s rychlostí závěrky. Techniku musíte mít připravenou v celé své kráse, jinak skončíte s rozmazanou a špatnou expozicí. Ujistěte se, že kromě robustního a pevného stativu používáte taktéž předsklopení zrcátka a samospoušť se zpožděním. To znamená, že exponování nenastává ihned po sklopení zrcátka, nýbrž s chvilkovým zpožděním (běžně 2 sekundy), čímž se zabrání rozhýbání fotoaparátu během expozice. Kombinací těchto dvou prvků je možné dosáhnout velmi statických snímků, odproštěných od jakéhokoli rozhýbání. Na svém Nikonu používám předsklopení zrcátka (na ovládacím panelu je k nalezení pod zkratkou MUP) a samospoušť se zpožděním 2 sekundy.

 

6) ISO

Dnešní fotoaparáty s vysokými hodnotami ISO jsou přátelé nočních fotografů. Na Canonu 5SIII nebo Nikonu D800 není použití hodnot 3200 nebo 6400 žádný problém. Během fotografování Krvavého měsíce chci jít s rychlostí závěrky co nejvýše, vhledem k doslova kosmické rychlosti, kterou se pohybuje, a proto si budu hrát především s nastaveném clony a hodnot ISO.

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Sedm dní v novinkách z fotografie

První spekulace o Nikonu D4s Společnost Nikon už před časem oznámila vývoj nejnovější vlajkové lodi z řad svých digitálních zrcadlovek, Nikon D4s. Začátkem ledna byl přístroj k vidění na veletrhu CES v Las Vegas, ovšem pouze v uzavřené vitríně a zástupci Nikonu doposud neposkytli žádné informace o vlastnostech a funkcích fotoaparátu. Z dostupných obrázků a informací je zatím jisté, že […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 05.02.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Le Monika

Le Monika: „Polaroid není módní trend, pomohl mi dosáhnout vlastního stylu.“

Le Monika je pseudonym mladé fotografky, jejíž tvorba je zaměřena především na portréty a svatby. V dnešním rozhovoru jsme ji vyzpovídali především ohledně fotovýbavy, kterou používá, jaké fotografy obdivuje i o tom, jaké jsou její nadcházející plány pro rok 2016.   Mohla bys na začátek představit v krátkosti sebe a svojí dosavadní tvorbu? Jako fotografka vystupuji pod […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 24.03.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jiří Šujanský

Jiří Šujanský: „Hlavním poznávacím znamením opravdové modelky je to, že jí sluší jakýkoliv makeup, účes a jakékoliv oblečení.“

Jiří Šujanský je hvězdný fotograf – a to do slova. Skrz hledáček viděl již nejednu českou celebritu – jména jako Andrea Verešová, Ewa Farná, Miss 2013 Gabriela Kratochvílová nebo rapper Řezník – jsou mu dobře známá. Následující rozhovor vám poodhalí duši tohoto českého fotografa.   Vaše fotografie jsou v České republice velmi populární. Proto se nemůžu nezeptat […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 28.01.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak fotit texturu

Jak fotit texturu

Fotografování textur může být zábavou, výzvou, ale také celkem lukrativní job. Jedna z nejskvělejších věcí na texturách je, že jsou k nalezení vlastně všude. Sedíte u počítače, otočíte hlavou doprava a já vám můžu zaručit, že vidíte alespoň deset potencionálních textur. Kromě jiného může fotografování textur povýšit obyčejnou scenérii na něco vizuálně zajímavějšího.  1. Textury […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 19.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit V přírodě Ve městě