Jak fotit V přírodě 19.05.2014
Také Vám připadá moment, kdy svítí slunce a zároveň poprchává, přímo okouzlující? A co když se o pár vteřin později objeví na nebi duha? Sami musíte uznat, že takový moment si úplně říká o zachycení. Prostě takovou chvilku musíte zaznamenat ať chcete nebo ne. Wikipedie mluví o duze jako o optickém úkazu, projevující se jako skupina soustředěných barevných oblouků. Je mi jasné, že nikdo z vás, uměleckých duší, o duze takhle nepřemýšlíte. Duha je výzva.
1. Buďte připraveni na déšť
Duha potřebuje dvě základní ingredience – dostatečnou vlhkost v atmosféře a sluneční záření. Největší šanci spatřit duhu je bezprostředně po dešti. Ideální situací je, když slunce proráží mraky, ze kterých stále ještě prší.
2. Otočte se zády ke slunci
Duha se vždy tvoří naproti slunci. Jestliže prší a vy vidíte slunce, pak je pravděpodobné, že uvidíte duhu. Duhy se od sebe liší intenzitou. Slabé na fotografiích nevyniknou, ale ani tak na ně nezanevřete, často během chvíle zesílí.
3. Myslete na pozadí
Duha je průhledná, a proto je důležité fotografovat ji na pozadí, které ji bude rušit co nejméně. Ideální je tmavší pozadí (tmavé mraky, hory, les). Buďte aktivní a najděte jiný úhel, odkud budete fotit. A pokud ani tak není pozadí moc lichotivé, nezapomeňte, že nemusíte fotografovat duhu celou. Stačí si vybrat jeden úsek.
4. Leprikóni
Každý ví, že na koncích duhy s největší pravděpodobností naleznete leprikóna s hrncem zlata. Ovšem pokud upustíme od myšlenek na bohatství, dozvíme se, že koncové body jsou pro fotografy velice důležité. Ujistěte se, že ve Vaší kompozici figuruje alespoň jeden, jelikož oba tam většinou dostanete jen s širokoúhlým sklem.
5. Polarizujte
Polarizační filtr mžete použít, aby vynikly barvy duhy. Ale pokud ho použijete nesprávně, můžete duhu z oblohy úplně vymazat. Experimentujte s filtrem, otáčejte ho a hledejte ideální výsledek. Jak jsem řekla, plné polarizaci se vyhněte, aby Vás duha z oblohy nezmizela.
6. Nehledejte na obloze
Když chcete fotit duhu, nehledejte pouze na obloze. Duhy se tvoří u vodopádů, gejzírů i u moře, kde mají potřebný přísun vlhkosti. Dejte si pozor, aby Vám nenavlhl fotoaparát, vítr často zanáší kapičky vody. A slaná voda by fotoaparátu rozhodně nepomohla.
Komentáře
Autor článku
Karolína Herzogová
Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.