Fotografujeme, ale jsme zároveň umělci?

Rubrika článkuJak fotit 23.02.2015

Samozřejmě, koncept fotografie spadá do jednoho z odvětví umění, ale můžete někoho striktně označit za umělce na základě jeho práce nebo hobby?

Fotografové jsou v těchto dnech všude. Kromě tisíců a tisíců fotografů, kteří na fotografování vystavěli své živobytí jsou zde také všechny rodiny s fotoaparáty a každý kdo alespoň trochu ví jak fotoaparát používat. Každý z vás, kdo se nazývá fotografem má možnost – dle mého názoru – nazývat se také umělcem.

 

Termín umělec má silný význam a není diskriminující. Já sama se za umělce nepovažuji. Není to nálepka, kterou bych sama sebe označila, jelikož nevystihuje způsob, jakým se na své fotografie dívám.

Je slovo umělec příliš zavazující?

Někdy se setkám s konotací, že pokud chci být považována za respektovanou fotografku, musím být zároveň umělkyní. Bez ohledu na to, co přesně tyto termíny znamenají.

 

V této době se ani nemusíte příliš snažit, abyste se naučili pořizovat skvělé snímky. Nepotřebujete temné komory, chemikálie a počítat kolik snímků vám na filmu zbývá. I s chytrým telefonem dokážete udělat úžasné fotografie ve vysoké kvalitě. Tím se svět fotografie a umění otevřel pro mnohem víc lidí.

Musíme tedy být umělci? Musíme myslet jako umělci a jít na uměleckou školu, abychom se stali dobrými fotografy?

 

Co takhle? Musíme myslet jako umělec a jít na uměleckou školu abychom BYLI umělci?

Býti fotografem může být stejnou měrou o tom, jaké máme technické znalosti a zkušenosti a stejně tak o tom, jakou máme vizi.

Rovnováha mezi technickými schopnostmi a vizí

Aby jste byli schopni dělat skvělé fotografie, musíte mít oboje – technické dovednosti a vizi. Kombinace těchto dvou schopností je to, co převádí skutečnost na fotografii.

Někteří lidé se snaží nahradit termín vize jiným slovem, jako třeba „oko pro umění“. Můžete tomu říkat jak jen chcete. Vaše vize může být výsledkem důkladného plánování, které dělá velké snímky velkými. Dále může být vaše vize více instinktivní a založena na znalostech fotografických pravidel a osobních zkušenostech.

 

Vidíte svět, vyndáte foťák a hle – je tu fotografie. To dělá všechny fotografy stejnými a zároveň jinými. Z toho samého místo udělá 20 fotografů 20 různých fotografií. Vaše vize je výsledkem toho, jak dokážete vidět svět: jinak, než osoba vedle vás, a to na základě vaší osobnosti a vašich přesvědčení.

Můžete se pokusit porozumět svým vizím skrz pochopení, proč svět vidíte tak, jak ho vidíte. Reflektují vaše fotografie způsob, jakým vidíte svět? Pracujete ve vašich fotografiích stejnou měrou na technických schopnostech a vizích? Nebo se upínáte pouze na jednu z nich?

 

Důvod, proč na rozdílu mezi fotografy a umělci záleží…

Fotografie není svázaná konvencemi. Nikdo z nás se nemusí vejít do určitého stylu nebo fazóny. Vše, co je nutné udělat je objevit svůj styl a prozkoumat ho. Stigma, že se člověk musí chovat jako „umělec“ tak, aby se cítil za fotoaparátem dobře, je mylný.

 

Před vámi leží věci, které chcete zachytit (vaše vize) a časem se vám podaří vydláždit svojí vlastní cestu, a to s pomocí vize a technických dovedností.

 

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak fotit v práci

Jak fotit na veletrhu

Fotografování veletrhů a podobných masových akcí byl jedním z krajíců mého denního chleba v době, kdy jsem vězela po kolena zabředlá ve fotografování zvířat (ať žije For Pets a dvakrát hurá Prague Expo Dog), nicméně tento článek bych jen velmi nerada ponechala v rovině zvířecí, ale spíš bych se chtěla věnovat veletrhům obecně – ano, […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 29.09.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Ve městě
bokeh

Efekt bokeh

Co je to bokeh? Bokeh pochází z Japonského slova boke (ボケ), které v překladu znamená „rozostření“. Bokeh je efekt rozostřeného pozadí, které získáte při fotografování s malým clonovým číslem a na to potřebujete správný objektiv.   S jakou clonou fotit? U této otázky záleží, jak moc chcete, aby pozadí bylo rozostřené. Obecně platí pravidlo, že na dobře […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 15.03.2020
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Tipy & Návody Základy
Petra Klačková

Petra Klačková: „Nikoho v životě nepotkáváme náhodně.“

Krásné a milé povídání si pro vás tentokrát připravila fotografka z Dobřichovic, maminka tříletého syna, známá především pro černobílé snímky nabité emocemi. Její jméno je Petra Klačková. Sama o sobě říká, že je požitkářka, milovnice hudby a nadšená cestovatelka. I z rozhovoru je patrné, že zkrátka ví, jak si užívat života. Proto si i vy užijte […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 25.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Jak fotit šperky

Jak fotit šperky

Focení šperků je jednou z nejnáročnějších oblastí fotografie, vzhledem k jejich velikosti a prvkům, které fotograf musí zachytit. Osvětlení, pozadí a unikátní pojetí je klíčem k úspěchu vytvoření atraktivního snímku. Ať je váš fotoaparát plně automatický či si na něm můžete nastavit v podstatě cokoliv chcete – v obou případech můžete vytvořit skvělé vyšperkované fotografie. 1. […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 07.08.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Doma Jak fotit