Závěrka

Bez závěrky by všechny fotografie byly jenom černými „10×13“  obdélníky. Na takové fotky se jistě dá pohlížet jako na umění, ale většina z nás chce fotografii vidět hned a nezatěžovat představivost tím, co by se asi mohlo skrývat za tou černotou. A proto tu máme závěrku fotoaparátu. Jedná se o mechanismus, který propouští světlo na snímač (na film u klasických fotoaparátů nebo na CCD nebo CMOS čip u novějších typů). Doba, po kterou světlo na snímač působí, se nazývá rychlost závěrky nebo také doba expozice. 

Závěrka

Používají se dva typy závěrek – štěrbinová a centrální.

 

Centrální závěrka se používá zpravidla u fotoaparátů, jejichž objektivy není možné vyměnit, například u kompaktů (dále u dvouokých zrcadlovek a velkoformátových fotoaparátů). Centrální závěrka je konstruována z různého počtu lamel, které se na určitou dobu rozevřou a propustí světlo na snímač.

 

Štěrbinová závěrka se oproti tomu používá u jednookých zrcadlovek (DSLR), a je složena ze dvou lamel, plátěných či kovových , přičemž osvícení snímače je dosahováno současným pohybem obou (před snímačem se v podstatě posunuje štěrbina, kterou lamely vytvoří). Lze s ní dosáhnout o poznání kratšího času závěrky.

Závěrka