Začněte se zlepšovat ve focení efektivně:

Eshop Výukové kurzy

Vinětace

Před instagramem byla vinětace považována za vadu. Po instagramu si většina lidí myslí, že jde o cílený efekt. O co tedy v jádru jde a jak vinětaci poznáme? 

Vinětace

Vinětce je nejčastěji zmiňována v souvislosti s objektivy optických zařízení. Projevuje se snížením jasu na stranách snímku, způsobeným nerovnoměrným rozložením světla. Nejnáchylnější k vinětaci jsou širokoúhlé objektivy, jejichž zakřivená čočka nemusí světlo propouštět rovnoměrně.

 

Vinětaci snímku může způsobit ale i úplně obyčejný filtr, sluneční clona nebo objímka objektivu, v případě jejich nesprávného šířky, proto přišli výrobci na trh s filtry varianty „slim“, která vinětaci redukuje. 

Vinětace

Možná byste byli z objevení vinětace u svého objektivu nadšeni, ale řekněme si na rovinu – po takovém dvoutisícím snímku s vinětací by vás to přestalo bavit. Mnohem příjemnější je umělá vinětace, tedy efekt, který můžeme přidat v post produkci. Můžete jím navést diváka k určité části snímku, vyzdvihnout přednosti. Ale nic se nesmí přehánět, a tak i s tímto efektem opatrně .