Velikost senzoru

Velikost čeho vlastně? O senzoru si můžete přečíst celý článek, stačí kliknout zpět a zarolovat o pár písmen výš, nicméně trocha opakování ještě nikdy nikoho nezabila, nebo ano? 

Velikost senzoru

Senzor neboli snímač, chcete-li, je zkrátka ta nejdůležitější součást fotoaparátu. Nic víc, nic míň. Najdete ho za objektivem. Je to vlastně taková nenápadná destička, která na sobě má milióny a milióny snímacích bodů, čili pixelů. A jeho velikost není to samé jako jeho rozlišení, to je vcelku důležitá informace, takže – velikost senzoru je vždy udávána v centimetrech a platí zde tradiční – čím větší tím lepší. Jeho rozlišení, to je jiná – udáváno jest v megapixelech (Mpx). Právě tato hodnota je v posledních dnech vyzdvihována vysoko nad ostatní, ačkoli vám telefon s 8 mpx  těžko zařídí lepší snímek než DSLR (zrcadlovka), která jich má „pouhých“ 6, právě kvůli velikosti senzoru.

 

U kompaktních fotoaparátů se velikost udává v palcích, resp. v jejich zlomcích, takže, když se podíváte například na fotoaparát označený 1/1,7 „, můžete tento údaj zase rychle zapomenout, jelikož vám není naprosto k ničemu. Jedná se o historické označování, které neodráží skutečnou velikost snímače, nýbrž pouze jeho skleněného obalu. Z nějakého záhadného důvodu, který si není můj mozek schopen odůvodnit, se ale toto označování dochovalo. Obrázek pod textem doufám pro představu poslouží.

 Velikost senzoru

Velikost snímače má vliv zejména na obrazový šum a v souhře s pixely vytváří kvalitu výsledného snímku.