Stativ

V téměř každém našem článku z rubriky „Jak fotit…“ najdete zmínku o stativu a jeho nezbytného užití ve světě digitální fotografie. Můžou být malé, velké s kuličkami i bez kuliček, ale jedno je jisté – bez nich si už fotografování umím jen těžko představit.

Stativ

Stativ neboli fotografický stojan neboli skládací třínohá stolička, což byl název, pod kterým bylo zařízení v roce 1896 patentováno, je zpravidla „třínohé“ zařízení, které slouží ke stabilizaci fotoaparátu. V minulosti se vyráběl ze dřeva, v moderní době převládá, jako již téměř u všech výrobků, plast a hliník.

 

Klasický stativ se skládá z nožek a stativové hlavy, často s kulovým kloubem, který umožňuje tří-osový pohyb současně. Fotoaparát se k hlavě připevňuje šroubkem nebo rychloupínací destička (destička přišroubovaná k fotoaparátu, která se zasunuje do stativové hlavy).

Stativ

Jako stativ nám krátkodobě může posloužit i bean bag – sáček se sypkým materiálem umožňující nám zvolit úhel fotografování. V praxi využitelný je i plochý kámen, židle nebo kapota.