Začněte se zlepšovat ve focení efektivně:

Eshop Výukové kurzy

Sluneční clona

Jedna skupina fotografů se ke sluneční cloně dostane tak, že rozbalí krabici, těšíc se na svůj nový objektiv, a najde ji tam – kus plastu či plechu, který se k objektivu připevňuje šroubováním, nasunutím nebo pomocí bajonetu. Druhá skupinka fotografů se snaží vypátrat sebemenší způsob jak zlepšit svoje snímku a právě při tomto hledání narazí na sluneční clonu a její nezpochybnitelné výhody. 

Sluneční clona

Sluneční clony jsou důležitým doplňkem, jelikož zabraňují bočnímu (parazitnímu) světlu a protisvětlu. V angličtině se používá označení “lens hood” čili kapuce pro čočku. Zabraňuje tedy světlu, aby se dostalo přímo na fotografický senzor (např. CCD) nebo do hledáčku. Pokud vás tahle definice nepřesvědčila, vězte, že v případě nepoužití sluneční clony se velmi pravděpodobně setkáte se zhoršením obrazu a optickými vadami. Snímek bez použití sluneční clony může být o poznání méně kontrastní. 

Sluneční clona

Já sama shledávám sluneční clonu multifunkční – slouží také jako ochrana před deštěm, nechtěným dotykem či jemnými nárazy.

 Sluneční clona

Velikost, respektive délka sluneční clony se liší podle typu objektivu. Sluneční clona u širokoúhlých objektivů musí být na stranách široce vykrojená, by nedošlo k vinětaci, kdežto u teleobjektivů se setkáme s clonou dlouhou.