Širokoúhlý objektiv

Kdybych měla rozdělit a zaškatulkovat typy objektivů, byly by to rozhodně tyto tři: širokoúhlé, normální a teleobjektivy. Můžete mě nazývat labelingovým rasistou, ale takhle to vidím a zatím si s tím žiji svůj život vcelku spokojeně a bez větších problémů.

Širokoúhlý objektiv 

V tomto článku se vám pokusím přiblížit širokoúhlé objektivy, čili objektivy, které mají mnohem kratší ohniskovou vzdálenost než ostatní. Obecně se za širokoúhlý považuje ten objektiv, jehož ohnisková vzdálenost není větší než 35 milimetrů.

 

Největším uplatněním těchto skel je při fotografování krajiny, architektury, ale i ve stísněných prostorách, jelikož jsou schopné pojmout do záběru mnohem více, než objektivy normální (tzn. 50mm). Pro porovnání najdete pod textem snímek zachycený normálním a širokoúhlým objektivem.

Širokoúhlý objektiv 

Široká skla se ještě dále rozdělují, a to na normální širokoúhlé objektivy (24 – 35mm), velmi širokoúhlé (24mm a méně) a objektivy typu rybí oko, stojící tak trochu mimo vše. O těch si můžete v našem foto slovníku přečíst jakbysmet.

 

Ke zvýraznění prostoru při fotografování širokoúhlými objektivy zkuste využít blízkých objektů (například keř), který diváka na první pohled zaujme. Od něj se pak odvíjí pohled na zbytek krajiny.