Modrá hodinka

Modrá hodinka je fotografický pojem, který popisuje denní dobu před východem slunce a po západu slunce. Slunce (přímý, ostrý zdroj světla) je za obzorem a jeho paprsky prochází pod šikmým úhlem ozařují zemskou atmosféru. Tím se chová jako měkké, odražené světlo. Další specifikací je jeho barva. 

 

Modrá hodinka

 

Světlo prochází atmosférou pod jiným úhlem než za slunečního svitu a proto má jinou barevnou teplotu. Je studené, modré. 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

 

Modrá hodinka trvá přibližně 30 minut po západu a 30 minut před východem slunce.

 

Jak toho využít?

Modrá hodinka je ideální pro fotografování architektury. Budovy osvícené teplým, žárovkovým světlem vystoupí z fotografie a „odpíchnou se“ od modrého pozadí. Protože je světlo měkké, nebudou na budovách ostré, kontrastní stíny. Vzhledem k tomu, že osvětlení budov a nebe mají přibližně stejný jas, bude fotografie působit vyrovnaným dojmem. 

Modrá hodinka

 

Jak fotit o modré hodince? 

1. Zaujměte pozici

Ještě před západem slunce si vyhlídněte místo a zaujměte pozici. Důležité je být si jistý kompozicí, kterou máte v hledáčku. Až začne modrá hodinka, nebude čas měnit pozici. Světlo se mění dramaticky rychle. Ujistěte se, že nemáte v záběru blízké zdroje světla (např. pouliční lampu), protože v těchto místech by vznikl nenapravitelný přepal. Dále může vzniknout odlesk objektivu nebo nekontrastní obraz. 

3

2. Připravte fotoaparát na stativ

Upevněte fotoaparát na stativ, ujistěte se, že jsou všechny šrouby utažené. V ideální případě použijte dálkovou spoušť. Clonu nastavte na f / 7 – 13, expoziční čas na 1 až 5 sekund a ISO 100. 

 

3. Experimentujte se clonou

Až zapadne slunce a vaše chvíle příjde, zkuste experimentovat se clonou. Vysoká clonová čísla dokážkou vytvořit ze zdrojů světla zajímavé hvězdičky. Zkuste to.

Modrá hodinka

4. Zkuste techniku HDR

Během modré hodinky si také můžete nasnímat různé expozice a v počítači vytvořit HDR obraz. Není to sice typické využití modré hodinky ale proč to nevyzkoušet. 

Modrá hodinka HDR