Začněte se zlepšovat ve focení efektivně:

Eshop Výukové kurzy

Expozice

Expozice je vystavení snímače světlu z fotografované scény. Expozici ovlivňují dva faktory. Expoziční doba (jak dlouho bude otevřená závěrka) a clona (kolik světla na snímač pustíme).

Už od dob prvního fotoaparátů se mluví o expozici. Nezáleží totiž na tom, zda-li je snímač kousek světlocitlivého materiálu (filmu) nebo digitální snímač.

 

1. Expoziční doba

Expoziční doba je, po kterou bude dopadat světlo na snímač fotoaparátu. To znamená, jak dlouho necháte otevřenou závěrku. Už jste viděli na svém fotoaparátu čísílka 1/125, 1s a další? Tak přesně to je expoziční doba. Čas, kdy necháte na snímač působit světlo. Čím déle to bude, tím bude fotka světlejší! Ovšem pamatujte, že při delší expoziční době (cca 1/80) je nutné dát fotoaparát na stativ, aby nebyl snímek rozmazaný.

Rychlost závěrky

2. Clona

Clona je vlastně taková zornice fotoaparátu. Podívejte se do zrcadla. Vaše zornice v oku se umí zužovat a rozšiřovat podle toho, jesli je slunečný den, nebo tma (pak samozřejmě také reaguje na emoce jako je strach, láska atd. Raději ale budeme vycházet z předpokladu, že se do vás váš canon 70D nezamiluje a nebude mít neustále rozšířenou clonu :) Zpět k věci. Když clonu rozšíříte, říká se otevřete, na snímač se dostane více světla a můžete zkrátit expoziční dobu a naopak. Otevřená clona také pomáhá docílit rozmazaného pozadí. Čím je číslo f ( f/4.5, f/1.8,…) nižší, tím je clona více otevřená.

Clona

 

Nastavení expozice

Běžná digitální zrcadlovka má několik režimů, díky kterým můžete ovlivňovat expozici.

Av – priorita clony. Ručně nastavíte clonové číslo a rychlost závěrky se dopočítá automaticky podle scény.

Tv – priorita závěrky. Ručně nastavíte čas závěrky a clona se dopočítá dle okolní scény.

M – manuální režim. Clonu i rychlost závěrky si nastavujete ručně.