Hobit

7 fotografických prvků podle Hobita

Rubrika článkuExperimenty Tipy & Návody 05.01.2015

Zrovna včera jsem seděla uprostřed kina naprosto bez dechu. Nejen, že mě každý přesvědčoval o tom, že závěr celé trilogie není to pravé a je nutné ho téměř přetrpět – na třetí díl jsem ale i tak vyrazila, abych utišila svojí dušičku a film nezůstal v mé paměti bez konce. Jaké bylo překvapení, že jsem navzdory internetovým pseudo-recenzistům zůstala ohromena nad fantastickým finále. Může se zdát, že Hobit bude mít s tipy jak fotit jen pramálo společného, ale všimli jste si těch pitoreskních kamerových záběrů, při kterých tajíte dech a říkáte si, že na Zéland se proste jednou vydat musíte, a když tam okolo vás neprocválá čaroděj na chladnokrevníkovi, budete řádně zklamaní?

 Hobit

1. Dramatické osvětlení

Všimněte si, že ve většině scén je dramatické osvětlení klíčovým prvkem. Tzv. ploché osvětlení najdete v Hobitovi jen málokdy. To má za následek světlo mířené přímo na herce nebo dramatický přechod mezi snímaným objektem a pozadím. Například ve scénách, kde se objevuje Bilbo a Thorin Pavéza najdete na jejich obličejích dramatické přímé světlo. Existuje mnoho způsobů jak nechat dramatické osvětlení vyniknout a jak ho můžeme dosáhnout.

 Hobit

2. Černá a bílá

Dále si můžete všimnout že obrazy mají vynikající tonální rozsah. Scény z Hobita jsou na tomto založeny. Obrazy v sobě mají jak hlubokou čerň, tak výrazný svit. To je také jedním ze způsobů, jak se vyvarovat toho, že fotografie bude plochá. Netvrdím, že polovina fotografie by měla být ukryta v temnotě a ta druhá přesvícená. Stačí, když se budete obou barev jemně dotýkat.

 Hobit

3. Zajímavé popředí i pozadí

Dalším prvkem, který snímek skutečně vylepší je zajímavé popředí a pozadí – dvě věci, které je nutné si dopředu dobře rozmyslet, zvlášť pokud jste začínajícím fotografem. Nezřídka se totiž stává, že si fotograf zapomene dobře rozvrhnout snímek a až poté si všimne rušivého popředí nebo pozadí. Rozhodně to ale neznamená, že byste se jim měli vyhýbat! Jsou to výborné prostředky k dosažení ostřejšího obrazu. Podívejte se na jakýkoli snímek z filmu. Není snad pozadí zajímavé, vhodné a nepomáhá vyprávět celý příběh? To je přesně to, co chcete mít i ve svých fotografiích!

 Hobit

4. Unikátní úhly

Nebojte se vyzkoušet nové úhly. Je snadné uvíznout v rutině fotografování ze stejné výšky nebo úhlu. Nebojte se snímek okořenit něčím novým, můžete být šokováni. Zkuste fotit z výšky, ze země, zdálky i zblízka.

 Hobit

5. Barevnost

Buďte si dobře vědomi toho, jestli teplota i samotné barvy korespondují s náladou, kterou jste se rozhodli ve snímku zachytit. Jsou příliš světlé a zářivé nebo příliš ztlumené? Jak to ovlivní výsledný obraz?

 Hobit

6. Všimněte si oblohy

V případě, že fotografujete venku, považujte oblohu za použitelný zdroj světla a využijte ji ku svému prospěchu. Není to vždy možné, vzhledem k různému vybavení, požadovanému účinku nebo nastavení, ale existují způsoby, kterými lze mraky či modrou oblohu zachytit ukázkově. Můžete svoji pozornost věnovat obloze a subjekt osvětlit přídavným osvětlení, využijte HDR nebo najděte správnou expozici s denním světle. Nevyhýbejte se obloze, naučte se ji zkrotit. Všimněte si, jakého dramatu obloha do záběrů přidává.

 Hobit

7. Nepoužívejte nízkou hloubku ostrosti

Použití nízké hloubky ostrosti může mít skvělý vliv na portrétní fotku a mnohé další odvětví. To však neznamená, že je to jediné efektivní využití clony. Použijte vyšší hloubku ostrosti tak, aby pozadí účinně doplňovalo celý snímek. Přesvědčte se, že je ostrý opravdu celý snímek a naučte se v jakých situacích se hodí vyšší hloubku ostrosti použít.

Hobit

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Sedm dní v novinkách z fotografie

Olympus Stylus SH-1 Zdánlivě se novinka firmy Olympus tváří jako „bez-zrcadlovka“ s výměnnými objektivy, ovšem jedná se o kompaktní superzoom. Olympus Stylus SH-1 se může pochlubit 16MPx BSI CMOS senzorem s pěti-osou stabilizací obrazu (video nastiňující funkci najdete zde), kterou zdědil právě z vyšší řady bez-zrcadlových kompaktů s výměnnými objektivy. Stabilizaci určitě oceníte při natáčení 1080/60p videí, obzvláště za […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 02.04.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky
Kenji's ShootBook

Kenji: „Skvělá fotka se dá zachytit čímkoliv, třeba i kompaktem.“

Tak nejdřív ze všeho mi vysvětli tu přezdívku – na všech faceboocích, twitterech a instagramech se to hemží „Josef Novák – Photography“ anebo „Miluše Novotná – fotografie,“ kdežto Kenji’s ShotBook je dost originální? Jak tě to napadlo? Nerad jdu s davem. 😀 V době, kdy jsem zakládal svojí fanpage se to právě všude hemžilo stránkami […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 24.01.2017
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Rozhovory
Portrét

4 tipy na perfektní portrétové pozadí

Hledání pozadí, které bude objekt dokonale doplňovat a zároveň neodvádět pozornost v procesu vytváření krásných portrétů se může zdát oříškem. Článek Jak fotit portrét vám pomůže s dalšími aspekty portrétovými fotografiemi, ale zamyslela jsem se nad tím, jak zajímavé by bylo ponořit se hlouběji do tématu „pozadí pro portréty“. Zde vám proto předkládám několik rad […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 22.11.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
Jak vybrat odraznou desku

Moje první fotovýbava aneb co koupit | Odrazná deska

Máme tu druhý článek se série, kde popisuji fotovýbavu, která proměnila můj fotografický život. První díl o 50 mm objektivu je zde. Stále dokola čteme, že fotografie je hlavně o světle a ne o fotoaparátu ale stejně stále dokola prohlížíme, který foťák má více pixelů a hádáme se, jestli Canon nebo Nikon. Jako kdybychom přeslechli, […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 22.05.2018
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Články Jak fotit