Co dělat poté, co koupím objektiv a předtím, než ho začnu užívat

4 věci, které MUSÍTE udělat před tím, než se stanete profesionálním fotografem

Rubrika článkuZajímavosti 30.03.2015

Uvažujete nad skokem od amatérské fotografie k profesionální? Vítejte v klubu!

 

V dnešní době existuje mnoho profesionálních fotografů, kteří tak říkajíc, berou všechno jen proto, aby se uživili. Nicméně v profesionálním fotografování na vás čeká mnoho výzev. Zde jsou čtyři základní body, které by si měl pročíst každý fotograf, který se chystá udělat z koníčka svoji profesi.

10 novoročních předsevzetí

 

1. Zjistěte, jaký druh profesionála chcete být

Nejdůležitější věcí je pečlivě zvážit, jaký typ fotografa budete a jaké potencionální fotografy budete oslovovat. Chcete fotografovat svatby a rodiny, firemní akce, portréty nebo kreativní redakční či reklamní snímky? Odpověď na tuto otázku je zásadní a pomůže vám určit, zda je tento segment na trhu ziskový a pokud ano, kdo bude ve vaší cílové skupině a jak ji nejlépe zaujmout. Na trhu nemůžete stejným způsobem nabízet svatební fotografování a zároveň fotografování pro podniky či portréty, protože každý klient bude jiný.

 

Jakmile zjistíte, jaké fotografické služby chcete na trhu nabízet, je dalším krokem prokázání vašich schopností. Myslíte si, že fotografie, které jste do dnešního dne pořídili, ukazují obchodní životaschopnost? Pokud ano, tak je čas vytvořit online portfolio vašich nejlepších snímků, které odráží vaší kreativitu a dovednosti. Zjistěte se, že toto portfolio bude obsahovat slušné číslo unikátních obrázku, ale zároveň pár slov o vás, které potvrdí vaše kvality a oddělí vás od ostatních. Nešetřete slovy – pamatujte, že někteří lidé jsou více propojeni skrz slova než obrázky.

light painting

 

2. Stanovte si finanční hranici a nezapomeňte na úspory

Jednou z největších výzev, které budete jako profesionální fotograf čelit, bude ztráta pravidelného výdělku. Pokud totiž nemáte možnost navázat dlouhodobé fotografické slovy nebo najít nekončící proud klientů, neexistuje záruka na pravidelnou měsíční výplatu. Dokonce i když nebudete mít o klienty nouzi, není jisté, že všechny platby budou chodit včas (v takových případech nezapomeňte na poplatek za zpoždění).

 

V důsledku finanční nestability je důležité zhodnotit měsíční výdaje a vědět s jakými penězi musíte měsíčně (s největšími omezeními) vyjít a kolik úspor máte v současné době k dispozici. Dejte si půlrok až rok, abyste založili živnost a vytvořili si pravidelný měsíční příjem – pokud v průběhu tohoto času nebudete stále moci vyjít s penězi, je to první signál, že je nutné znovu zvážit kariéru profesionálního fotografa.

Bulb režim

 

 

3. Nakupte a pojistěte veškeré zařízení, které budete potřebovat

Jako profesionální fotograf byste měl mít přístup k veškerému základnímu fotografickému zařízení. Například wildlife a sportovní fotografové rozhodně využijí teleobjektivy a každý profesionální fotograf potřebuje mít alespoň jeden širokoúhlý objektiv. Ujasněte si, jaké vybavení budete potřebovat a zjistěte si, kde a za kolik ho pořídit, či vypůjčit.

 

Na vybavení amatérského fotografa se vztahuje osobní pojištění, nicméně jako profesionální fotograf budete muset využít profesní nebo obchodní pojištění vašeho zařízení, které má tendenci být dražší.

fotografův koníček

 

4. Členství v klubu profesionálních fotografů

Jako profesionální fotograf získáte některé příjemné výhody, tedy pokud víte kde je hledat. Jedním z prvních členstvích je Canon Professional Services (CPS) a Nikon Professional Services (NPS). Výhody se liší dle země, ale mohou zahrnovat lodní dopravu, opravy, půjčky na vybavení a místní podporu na všelijakých akcích. Chcete-li využívat všechny výhody profesionálních služeb, budete muset prokázat, že jste profesionální fotograf na plný úvazek nebo že jste majitelem dostatečného množství profesionálního vybavení.

Jak fotit na koncertech

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Fotografie jídla

5 tipů pro lepší fotografii jídla

  Vyberte správný úhel   Je zde opravdu několik úhlů, které u gastro fotografie můžeme opakovaně pozorovat, ale vy si musíte určit ten, který bude ten nejlepší. Přemýšlejte o daném jídle už předem. Jeho velikost, tvar, výška a to co je na něm jedinečné. Pak umístěte kameru do toho úhlu, který tyto vlastnosti nejlépe vystihne. […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 05.07.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit
Pinhole

Fenomén pinhole – dírková komora

Dírková komora je jednoduchý a geniální způsob, jak se kreativně vyjádřit pro amatéry na celém světě. Camera obscura (lat.) se může snadno stát vaším novým fotografickým koníčkem. Cestováním zpět v čase, do doby před vynálezem prvního fotoaparátu. Propadněte s námi kouzlu pinhole (angl.) fotografie a zkuste si sami sestrojit vlastní aparát.   Princip pinhole fotografie V […]

Autor článku Monika Manová Datum článku 23.10.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti

TOP 10 odborných knih o fotografování

Na knižním trhu existují stovky, ba tisíce populárně-naučných publikací pojednávající o fotografiích, následných úpravách v post-procesu i o významných osobnostech světové i tuzemské fotografie. Právě kvůli množství knih, které jdou každý den do tisknu, není snadné zorientovat se mezi těmi vynikajícími, průměrnými a špatnými. I já jsem, jako knihomol a sysel, hledala v začátcích knihy, po […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 31.05.2016
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Zajímavosti
panning

Panning – fotografování pohybujících se objektů

Základní myšlenkou panningu je pohybování fotoaparátem stejně tak, jako se pohybuje objekt. V závěru by měl být objekt ostrý a pozadí rozmazané. Tato technika dává snímku pocit pohybu a rychlosti. Používá se pro snímání všech rychle pohybujících se objektů, například auto, běžící mazlíček, cyklista, kůň, atd.. Panning nejlépe funguje s pohyblivými objekty, které jsou na […]

Autor článku Kristýna Snášelová Datum článku 22.05.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit