Začněte se zlepšovat ve focení efektivně:

Eshop Výukové kurzy
Sarka Fotomodeling

Jak se naučit elegantní pózy?

Rubrika článkuFotomodeling 23.03.2016

Už jsme se naučily základní postoj a nacvičily si základní pózy pro modelky. Nyní se podíváme na elegantních pózy, které jsou vhodné pro focení šatů a kostýmků.

 

Celé pózování je vlastně směsicí naučených postojů a šikovných triků. Jakmile ovládnete základní postoje, můžete začít experimentovat. Nikdy jste pózovat nezkoušely a nevíte, jak na to? Přečtěte si napřed Jak se naučit pózovat? Chce to trénink. Pokud si věříte a chcete přejít rovnou na cvičení, začněte článkem Jak na základní pózy? Učte se z chyb, kde je vysvětleno, jak základní pózy provádět. 

 

Jak vypadá elegantní póza? Řada elegantních póz vychází z úplně základního postoje, který stačí jen obměnit.

 

Elegantní póza (1)

Postavte se do výchozí pózy (výchozí póza byla popsána v předchozím článku). Levou nohu nechte rovně natočenou dopředu na fotografa. Stehno pravé nohy lehce vytočte směrem od těla, noha by měla bý kolmo k fotografovi tak, aby byl vidět podpatek ze strany. Svou levou ruku umístěte v bok na straně, kde máte váhu. Dbejte na to, aby v prostoru mezi loktem vzniknul jakoby trojúhelník – nemějte loket moc blízko u těla. Pravou ruku položte volně směrem přes vytočené stehno, takže směřuje mezi nohy, jako na obrázku. Ramena mějte rovně a hlavu vzpřímenou. Všimněte si, jakou roli hraje změna výrazu nebo poloha prstů.

Sarka Fotomodeling

Elegantní póza (2) a (3)

Jak tenhle postoj obměnit? Vyzkoušejte další pózu. Stoupněte si rovně a pohodlně se rozkročte. Pak přeneste váhu na levou nohu a pravou nohu natáhněte. Když stojíte pohodlně a máte narovnaná záda a bradu vodorovně se zemí, zbývá jenom napolohovat ruce. Ruce můžete buď nechat volně splývat kolem těla, nebo je dejte v bok.

 

Všimněte si rozdílů, jakým způsobem lze ruku v bok dát. Když se vrátíme k póze nalevo, ruku položte na stehno. Prsty nechejte natažené, vypadá to lépe. Když ruce prohodíte a pravou nohu vrátíte do základního postoje, přičemž ji lehce vytočíte do strany a překryjete koleno nohy druhé (ale pozor, tak, aby byly obě nohy vidět), dostanete pózu na pravé fotce.

elegantni 2

Elegantní póza (4) – co s rukama a nohama? 

Nevymýšlejte si zbytečně složité kombinace. Trénujte základní pózy a přidávejte k nim obměny. Všimněte si, že když dáte ruce a nohy symetricky, nevypadá to dobře – viz fotka vlevo. Je dobré měnit úhel, jakým jste otočeny směrem k fotografovi, to symetrii ,,rozbije“. A samozřejmě se snažte jednou rukou dělat to, druhé to. Když už dáte jednu ruku v bok, druhou můžete dát třeba do vlasů, nebo v případě elegantní pózy např. k bradě. 

 

Zkuste si pózu s překříženýma nohama. Spočívá v tom, že váhu máte na obou takto překřížených nohách. Dávejte pozor, ať nespadnete, což by se při nevhodných lodičkách mohlo stát. Už to samo o sobě zlepšuje držení těla, neboť vás zkřížené nohy nutí ,,špulit“ zadek a když jste narovnané, tak i vypnout prsa. Co s rukama? Zkusíme novinku – třeba proplést prsty na jedné straně. 

elegantni 3

Zkuste jednu pózu minimálně třikrát změnit jen polohou rukou. Podobně měňte např. polohu nohou (a ruce nechte tam, kde jsou). Až budete mít změny dostatečně zautomatizované, můžete plynule pózovat, tj. měnit končetiny a postoj těla úplně automaticky – a právě v tom spočívá pózování. 

 

Všimněte si, že poloha rukou úplně změní to, jak fotka vypadá. Když necháte jednu ruku volně nataženou podél těla a druhou lehce přiložíte ke bradě, vypadáte zamyšleně, či zaujatě. Když tutéž ruku necháte volně položenou na klíční kosti, už dostává fotka úplně jiný náboj. Co se týká hlavy, nechávejte ji buď rovně, anebo jen lehce nakloněnou. Vždy dbejte na zvednutou bradu (vodorovně se zemí), pokud není záměrem fotky upřený pohled, a tedy brada dole. I malé změny jsou na fotkách vidět. 

elegantni 4

Trápíte se, že vám nejde pózování? Nemusíte. Začněte krok po kroku a hlavně si nedávejte nereálné cíle. Zkuste se naučit pro začátek dvě nebo tři pózy, které budete obměňovat. A hlavně zkuste pózy rovnou aplikovat na focení – nečekejte, že všechno zvládnete sama doma. I focení může hodně pomoci, protože zkušený fotograf si vás už navede a mnohé se přiučíte. 

 

Jak může pózování vypadat? 

 

 

Ještě jste nečetla, jak se připravit na první focení? Váháte, zda můžete být modelkou? A co fotograf, jak vybrat toho správného?

Autor článku

Šárka Turčeková

Moje jméno je Šárka a jsem autorkou tohoto článku. Ráda píši o tématech spojených s focením a fotomodelingem. Je to můj velký koníček! Mám vždy znova radost z výsledných fotek a baví mě realizovat zajímavé projekty. Naleznete mne na webu: www.Sarka-Model.cz nebo na Facebookové stránce: Sarka-Model.cz

 

Mohlo by vás zajímat

Pevné vs zoomovací objektivy

Pevné sklo versus „zoomovací“ objektiv

V posledních letech jsou zoomovací objektivy plně využívány jak amatérskými, tak profesionálními fotografy, a to zejména pro jejich univerzalitu. Díky kvalitě nejposlednějších snímačů s nimi dosáhnete úžasné kvality, a to i při extrémně vysokých hodnotách ISO, a proto – není divu – dává víc a víc lidí přednost právě objektivům, které umí přibližovat. Zoom objektivy […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 13.07.2015
Komentáře k článku 0 Komentářů Rubrika článku Základy
Jak fotit na dovolené

Jak fotit na dovolené

Po přečtení těchto tipů se přátelé přestanou vymlouvat, že jim něco vlezlo do vaší sešlosti spojené s promítáním 2500 fotek z týdenní dovolené.   1. Buďte nenápadní Pokud nechcete tuctové fotografie, kde všichni s nuceným úsměvem civí do objektivu, buďte nenápadní. Bez pozornosti ostatních si připravte fotoaparát a začněte nenápadně fotit. Uvidíte, že úsměvy na […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 30.06.2013
Komentáře k článku 0 Komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi V přírodě Ve městě
Jak fotit

6 mýtů o objektivech

1. 50mm objektiv se nazývá „normální“ protože přináší podobný pohled jako lidské oko   Říká se, že lidskému oku je nebližší objektiv s ohniskem 50mm. Není tomu ale tak. Lidské oko je podstatně složitější optická soustava než objektiv. Narozdíl od objektivu má navíc periferní vidění, konstantní přeostřování atd. Lidské oko funguje na jiném principu. Má […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 14.05.2014
Komentáře k článku 0 Komentářů Rubrika článku Mýty a fakta
Jak správně fotit

Jak správně fotit

Jak mám správně fotit, aniž bych investoval spoustu peněz do nových objektivů a drahého fotoaparátu? Od té doby, co se staly DSLR zrcadlovky dostupné pro širokou veřejnost, je stále více lidí, kteří si vyberou namísto kompaktu tento typ přístroje. Proč? Profesionální fotografové prezentují skvělé snímky z drahých přístrojů a nakonec můžeme nabít dojmu, že pouze […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 15.09.2013
Komentáře k článku 0 Komentářů Rubrika článku Jak fotit Základy