Začněte se zlepšovat ve focení efektivně:

Eshop Výukové kurzy
Sarka Fotomodeling

Jak se naučit elegantní pózy?

Rubrika článkuFotomodeling 23.03.2016

Už jsme se naučily základní postoj a nacvičily si základní pózy pro modelky. Nyní se podíváme na elegantních pózy, které jsou vhodné pro focení šatů a kostýmků.

 

Celé pózování je vlastně směsicí naučených postojů a šikovných triků. Jakmile ovládnete základní postoje, můžete začít experimentovat. Nikdy jste pózovat nezkoušely a nevíte, jak na to? Přečtěte si napřed Jak se naučit pózovat? Chce to trénink. Pokud si věříte a chcete přejít rovnou na cvičení, začněte článkem Jak na základní pózy? Učte se z chyb, kde je vysvětleno, jak základní pózy provádět. 

 

Jak vypadá elegantní póza? Řada elegantních póz vychází z úplně základního postoje, který stačí jen obměnit.

 

Elegantní póza (1)

Postavte se do výchozí pózy (výchozí póza byla popsána v předchozím článku). Levou nohu nechte rovně natočenou dopředu na fotografa. Stehno pravé nohy lehce vytočte směrem od těla, noha by měla bý kolmo k fotografovi tak, aby byl vidět podpatek ze strany. Svou levou ruku umístěte v bok na straně, kde máte váhu. Dbejte na to, aby v prostoru mezi loktem vzniknul jakoby trojúhelník – nemějte loket moc blízko u těla. Pravou ruku položte volně směrem přes vytočené stehno, takže směřuje mezi nohy, jako na obrázku. Ramena mějte rovně a hlavu vzpřímenou. Všimněte si, jakou roli hraje změna výrazu nebo poloha prstů.

Sarka Fotomodeling

Elegantní póza (2) a (3)

Jak tenhle postoj obměnit? Vyzkoušejte další pózu. Stoupněte si rovně a pohodlně se rozkročte. Pak přeneste váhu na levou nohu a pravou nohu natáhněte. Když stojíte pohodlně a máte narovnaná záda a bradu vodorovně se zemí, zbývá jenom napolohovat ruce. Ruce můžete buď nechat volně splývat kolem těla, nebo je dejte v bok.

 

Všimněte si rozdílů, jakým způsobem lze ruku v bok dát. Když se vrátíme k póze nalevo, ruku položte na stehno. Prsty nechejte natažené, vypadá to lépe. Když ruce prohodíte a pravou nohu vrátíte do základního postoje, přičemž ji lehce vytočíte do strany a překryjete koleno nohy druhé (ale pozor, tak, aby byly obě nohy vidět), dostanete pózu na pravé fotce.

elegantni 2

Elegantní póza (4) – co s rukama a nohama? 

Nevymýšlejte si zbytečně složité kombinace. Trénujte základní pózy a přidávejte k nim obměny. Všimněte si, že když dáte ruce a nohy symetricky, nevypadá to dobře – viz fotka vlevo. Je dobré měnit úhel, jakým jste otočeny směrem k fotografovi, to symetrii ,,rozbije“. A samozřejmě se snažte jednou rukou dělat to, druhé to. Když už dáte jednu ruku v bok, druhou můžete dát třeba do vlasů, nebo v případě elegantní pózy např. k bradě. 

 

Zkuste si pózu s překříženýma nohama. Spočívá v tom, že váhu máte na obou takto překřížených nohách. Dávejte pozor, ať nespadnete, což by se při nevhodných lodičkách mohlo stát. Už to samo o sobě zlepšuje držení těla, neboť vás zkřížené nohy nutí ,,špulit“ zadek a když jste narovnané, tak i vypnout prsa. Co s rukama? Zkusíme novinku – třeba proplést prsty na jedné straně. 

elegantni 3

Zkuste jednu pózu minimálně třikrát změnit jen polohou rukou. Podobně měňte např. polohu nohou (a ruce nechte tam, kde jsou). Až budete mít změny dostatečně zautomatizované, můžete plynule pózovat, tj. měnit končetiny a postoj těla úplně automaticky – a právě v tom spočívá pózování. 

 

Všimněte si, že poloha rukou úplně změní to, jak fotka vypadá. Když necháte jednu ruku volně nataženou podél těla a druhou lehce přiložíte ke bradě, vypadáte zamyšleně, či zaujatě. Když tutéž ruku necháte volně položenou na klíční kosti, už dostává fotka úplně jiný náboj. Co se týká hlavy, nechávejte ji buď rovně, anebo jen lehce nakloněnou. Vždy dbejte na zvednutou bradu (vodorovně se zemí), pokud není záměrem fotky upřený pohled, a tedy brada dole. I malé změny jsou na fotkách vidět. 

elegantni 4

Trápíte se, že vám nejde pózování? Nemusíte. Začněte krok po kroku a hlavně si nedávejte nereálné cíle. Zkuste se naučit pro začátek dvě nebo tři pózy, které budete obměňovat. A hlavně zkuste pózy rovnou aplikovat na focení – nečekejte, že všechno zvládnete sama doma. I focení může hodně pomoci, protože zkušený fotograf si vás už navede a mnohé se přiučíte. 

 

Jak může pózování vypadat? 

 

 

Ještě jste nečetla, jak se připravit na první focení? Váháte, zda můžete být modelkou? A co fotograf, jak vybrat toho správného?

Autor článku

Šárka Turčeková

Moje jméno je Šárka a jsem autorkou tohoto článku. Ráda píši o tématech spojených s focením a fotomodelingem. Je to můj velký koníček! Mám vždy znova radost z výsledných fotek a baví mě realizovat zajímavé projekty. Naleznete mne na webu: www.Sarka-Model.cz nebo na Facebookové stránce: Sarka-Model.cz

 

Mohlo by vás zajímat

Karolína Ryvolová

Rozhovor s Karolínou Ryvolovou

Právě jste se dostali k úvodnímu slovu rozhovoru s českou fotografkou, jejíž hlavní doménou je fotografování lidí, a to z větší části žen. Ty zachycuje v různém prostředí, v různých polohách i náladách. Její fascinující práce je zhodnocená téměř deseti tisíci fanoušky na facebookovém profilu. Jejím snem je zabrousit do světa podvodní fotografie – Karolína Ryvolová. Jakou […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 25.10.2014
Komentáře k článku 1 Komentář Rubrika článku Rozhovory
SarkaFoto - Pavlina Borakova rozhovor

Pavlína Boráková: ,,Důležité je dát do focení srdce. Člověk pak nepřemýšlí, jestli je obtížné. Jde do toho naplno!“

Nadaná fotografka Pavlína Boráková pochází z Dolní Libiny, kde má svůj ateliér. Vyhrála celou řadu fotosoutěží, mezi jinými např. první místo v soutěži „selfie“ pro časopis FootVideo z roku 2014. Dnes již má stálou klientelu spokojených zákazníků, kteří se za ní rádi vracejí. Jak se k focení dostala a co plánuje do budoucna?     Kdy […]

Autor článku Šárka Turčeková Datum článku 15.02.2016
Komentáře k článku 0 Komentářů Rubrika článku Rozhovory
Sigmácké zkratky

Fuji zkratky

Fujifilm vyrábí objektivy již desetiletí. V tomto článku se kromě jiného dotkneme zkratek na současných digitálních fotoaparátech se snímači APS-C a na nejběžnější zkratky, které jsou na objektivech Fuji k vidění.   1) Bajonety První věc, kterou je nutné zmínit, jsou dva nejznámější bajonety od Fujifilmu:     Fujifilm X-mount Aktuální, moderní a plně elektronický […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 04.09.2015
Komentáře k článku 0 Komentářů Rubrika článku Základy
Hobit

7 fotografických prvků podle Hobita

Zrovna včera jsem seděla uprostřed kina naprosto bez dechu. Nejen, že mě každý přesvědčoval o tom, že závěr celé trilogie není to pravé a je nutné ho téměř přetrpět – na třetí díl jsem ale i tak vyrazila, abych utišila svojí dušičku a film nezůstal v mé paměti bez konce. Jaké bylo překvapení, že jsem navzdory […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 05.01.2015
Komentáře k článku 0 Komentářů Rubrika článku Experimenty Tipy & Návody