Jak fotit Ve městě 06.01.2014
Letošní zima zatím nepřinesla sníh, a tím pádem ani každoroční potravu pro fotografy – zasněžené lesy, nízké slunce ani třpytivé vločky. Proto se dnešním den budeme věnovat něčemu trochu odlišnému a fotografování sněhu si necháme na příště. 🙂 Dneska se bude fotografovat architektura.
1. Vzdálenost
Pravděpodobně budete potřebovat být od objektu, který si přejete vyfotografovat dostatečně daleko. To znamená fotografování se širokoúhlým objektivem. Málokdy se totiž ocitnete v situaci, kdy máte možnost udělat nádherný snímek budovy na velkou vzdálenost. Většinou budete potřebovat fotit na velmi krátkou vzdálenost, vzhledem k autům, lidem a dalším budovám. Nejlépe vyhovují čočky od 12 – 35mm.
2. Stativ
Fotografováním nehybného objektu ztrácíte problémy, se kterými se musíte potýkat v jiném typu fotografie, jako jsou světlo či pohyb. Je tu dostatečný čas pro přípravu a vylaďování snímku, proto si se světlem můžete pohrát a dostat ho do foťáku tolik, kolik potřebujete. To zpravidla vezme nějaký čas, proto je dobré mít proti rozhýbání fotoaparát umístěný na stativu.
3. Nízké ISO
V případě, že stabilizujete váš fotoaparát, nebudete mít velké potíže se světlem (jelikož máte volnou ruku při nastavování závěrky, pokud se, doufejme, nebude hýbat budova). Minimalizujte šup s nastavením co nejnižšího ISA.
4. Clona
Ještě jednou – v případě, že máte stativ, je zde absolutní volnost při nastavování fotoaparátu. Doporučuju nastavit si vyšší clonu, tzn. 8 a vyšší. Fotografové architektury většinou vyžadují všechny části budovy stejně ostré. Nižší clonové číslo je využitelné pro umělečtější záměry. 🙂
5. Umístění
Pokud chcete mít snímek co nejrealističtější – udržujte vertikální linie vertikální. Pokud umístíte fotoaparát s širokoúhlým objektivem blízko budovy, bude snímek dramatičtější. Pokud by vám to přišlo moc, stačí si poodstoupit a efekt vyzní míň dramaticky.
6. Právo
Žijeme v období terorismu, a proto je možné, že chlápek s pistolí a dobrmanem po vás bude chtít, abyste přestali fotografovat. A nejspíš se bude, jako v mnoha dalších věcech, mýlit. Zkontrolujte si místní právo, nicméně v mnoha západních zemích s tímto problém nebude. Pozor si dávejte na východě!
Komentáře
Autor článku
Karolína Herzogová
Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.