Články Experimenty Inspirace na víkend Jak fotit Lidi Tipy & Návody Základy 28.09.2019
Zkoušeli jste někdy fotit portréty a měli pocit, že tomu něco chybí? Nebo snad chcete teprve začít a nevíte, jak na to? Myslím si, že žádný učený z nebe nespadl a proto tady pro vás máme pár tipů, které by se vám mohly hodit.
Zaostřete správně
Někdy i taková primitivní věc, jako je zaostření na správné místo dokáže fotku posunout úplně na jiný level. Pokud se jedná právě o portrét, takovým hlavním místem by pak byly oči (pokud není záměrně zaostřeno na jiné místo). Zaostřené oči propojí diváka s fotkou, jako když vaší milované osobě vyjádříte co k ní cítíte a u toho jí hluboce koukáte do očí. Oči by měly být tím nečistějším místem na fotce.
Ohnisko
Jaká ohnisková vzdálenost je nejideálnější? Všeobecně asi můžeme mluvit o číslech 70-105 mm. Menší hodnoty jak 70 mm nám obličej už začnou deformovat a poslední co bychom asi chtěli, je že se focená osoba na fotce ani nepozná (pokud to není záměrné). Naopak vyšší hodnoty jak 105 mm vašemu portrétu nijak neuškodí. Obvykle pro dobrý začátek je dobrý objektiv mezi 70-105 mm a clonou asi f2.0-5.6.
Pozadí
Můžete si říkat, že u portrétu není důležité pozadí, jde přece hlavně o focenou osobu. To ano, ale i o pozadí se musíme postarat. Pokud nebudete řešit co máte v pozadí za focenou osobou a nefotíte někde v ateliéru na bílém pozadí, tak se vám může stát, že z hlavy focené osoby vám mohou trčet různé předměty nebo hůře, že pozadí bude až příliš kontrastní a svede na sebe veškerou pozornost diváka.
Abyste se vyhnuli těmto potížím vždy si zkontrolujte pozadí za focenou osobou než ji začnete fotit. Můžete si také pomoci clonou, kdy pozadí za osobou bude příjemně rozmazané a tak nebude diváka nijak lákat.
Komunikace
Nebojte se komunikovat s tím koho fotíte. Pokud bych dostal stovku pokaždé co slyším „a jak se mám tvářit?“, „a co mám dělat?“, tak bych nejspíš už jezdil do školy limuzínou. Jakožto osoba, která má na starost zachytit fotografii, která má pro ně být krásnou vzpomínkou musíte různými technikami vytěžit z vašeho modelu maximum. Dobrá vtipná poznámka může vytvořit přirozený úsměv, který my zachytíme a vytvoří to jednoduchý a přesto dobrý portrét.
Vyhněte se nežádoucím stínům
Hlavně pokud fotíte venku, tak si musíte dát pozor na světlo, z jakého úhlu dopadá na obličej. Pokud zdroj světla přichází z výšky (většinou kolem poledne při focení venku nebo při focení portrétu pod pouliční lampou), vznikají stíny pod obočím, nosem nebo bradou a ve většině případech nevypadají dvakrát dobře. Chcete-li se vyhnout těmto nežádoucím stínům, můžete udělat několik věcí: řekněte focené osobě aby pohnula hlavou vzhůru, můžete také fotit v protisvětle (ale nezkušeným fotografům bych to nedoporučoval), nebo se jednoduše přesuňte do stínu.
Zkuste také používat kompoziční pravidla, které vaši fotku určitě udělají přitažlivější.
Nebojte se být nevšední a experimentujte.
A hlavně si to užijte!!
Komentáře
Autor článku
Jakub Hrubý
Student střední školy (obor fotograf v reklamní praxi), který se snaží dělat co ho baví. Chodím také jako amatérský model na přehlídkách za naši školu.