Sigmácké zkratky

Sigma zkratky

Rubrika článkuZáklady 01.09.2015

Objektivy značky Sigma se poslední dobou stávají víc a víc populární, a to díky jejich naprosto profesionální optice (například 35mm f/1.4 HSM Art). Tak, jako všichni ostatní výrobci, používá Sigma své zkratky pro označení techniky. V tomto článku se vám pokusím osvětlit nejdůležitější z nich, na které můžete narazit. Naštěstí jich není mnoho, a to i přesto, že má Sigma širokou škálu výrobků.

 

shutterstock_207577981

1) Kategorie

Začneme pohledem na různé kategorie objektivů (které Sigma nazývá Produktové řady). Není to tak dávno, co se celá společnost pustila do velké reorganizace. Hlavním důvodem spuštění nového projektu (nazývaného Globální vize) bylo podle Sigmy to, že „čím dál tím víc fotografů čelí frustraci z výběru objektivu, protože produktů je spousta a rozdíly mezi nimi nejsou jasně definovány“. Takže se rozhodla nejen pro drastickou změnu designu, ale i kvality samotné a umístit jednotlivé objektivy do jasně určených kategorií. Dále mají všechny objektivy od tohoto výrobce několik velmi důležitých společných znaků – dalo by se říct, že jsou spojeny jediným konceptem. Existují 4 kategorie:

 

C (Contemporary)

Tato produktová řada se skládá hlavně z objektivů s proměnlivou ohniskovou vzdáleností pro variabilní využití, mezi které patří standardní a tele-objektivy určené pro fotoaparáty APS-C (například Sigma 18-200mm f/3.5-6.3 OS HSM Macro C).

 

A (Art)

Kategorie nejrychlejších pevných skel. Sigma říká, že se jedná o „objektivy navržené s důrazem na sofistikovaný optický výkon a expresivní sílu.“ Patří sem některé zoom objektivy, širokoúhlé, makro a rybí oka (například 18-35mm f/1.8 HSM A).

 

S (Sport)

Jak je již z názvu patrné, jedná se o teleobjektivy (jak zoomovací tak s pevnou ohniskovou vzdáleností), které  jsou určeny pro sportovní fotografii a wildlife. Očekávejte, že tyto skla jsou o něco dražší.

 

EX

Aneb kategorie pod čarou. Jedná se o luxusní objektivy značky Sigma (ekvivalenty Canon L a Nikony se zlatým kroužkem).

 

2) Zkratky

Sigma je jedním ze tří největších výrobců objektivů, a to také díky tomu, že navrhuje skla pro různé velikosti snímačů:

 

DG – objektivy kompatibilní s full-frame zrcadlovkami.

 

DC – objektivy navržené pro APS-C zrcadlovky.

 

DN – objektivy navržené pro kompakty.

 

3) Formátové zkratky

HSM (Hyper Sonic Motor)

Ekvivalent k technologiím Canon USM a Nikon SWM. Jedná se o ultrazvukový motorek, který je navržen tak, aby uživateli poskytl tiché a rychlé zaostřování.

 

OS (Optical Stabilization)

Optická stabilizace obrazu, stejně jako Canon IS, Nikon VR a Tamron VC.

 

ASP (Aspherical)

Skla s tímto označením mají sférické skleněné prvky zabudované v jejich optické konstrukci.

 

APO (Apochromatic)

Apochoromatické objektivy jsou navrženy pro účinnější korekci chromatických a jiných aberací. Stoprocentní apochromatické objektivy mají fluoritové prvky a chromatickou aberaci ze snímku úplně redukují.

 

RF (Rear Focusing)

Takové objektivy mají zaostřovací design, což znamená, že se během ostření pohybuje jen pár prvků umístěných za lamelami clony. To má za následek rychlejší provoz automatického ostření.

 

IF (Internal Focusing)

Interní zaostřování podobné RF, při kterém se pohybuje pouze několik prvků vně objektivu, takže se při ostření nemění délka objektivu a přední člen se neotáčí.

 

SLD (Special Low Dispersion)

Speciální prvky navržené tak, aby minimalizovalo chromatickou aberaci.

 

ELD (Extraordinary Low Dispersion)

Optické prvky s neobyčejně nízkým rozptylem mají možná srandovní název, ale jsou ještě účinnější než SLD.

 

FLD (F Low Dispersion)

Podle Sigmy se jedná o elementy s nejnižším rozptylem které jsou k dispozici. Jsem přesvědčena, že se jedná o fluoritové prvky (to by alespoň vysvětlovalo F v názvu).

 

TSC (Thermally Stable Composite)

Tepelně stabilní materiál, který je díky vlastnostem polykarbonátu a kovu používán k výrobě některých objektivů.

 

4) Speciální označení

MAKRO

Sigma makro objektivy jsou navrženy tak, aby bez problémů zvládly relativně krátkou minimální zaostřovací vzdálenost. Velmi populární a vysoce ceněný je makro objektiv 150mm f/2.8 OS HSM. Nicméně pokud očekáváte tradiční 1:1 (nebo alespoň 1:2), budete překvapeni. Po celá léta bylo toto označení používáno na levné zoomovací objektivy, které byly schopné ostřit o něco blíž než jste možná očekávali, ale rozhodně se ani neblížily makru. Takže pokud jste od Canonu a Nikonu zvyklí na zvětšení 1:1, projděte si důkladně specifikaci objektivu MAKRO od Sigmy, abyste zabránili případným nepříjemným překvapením.

 

FISHEYE
Jsem si jistá, že vysvětlování je v tomto případě zbytečné. Fisheye neboli rybí oko poskytuje široký zorný úhel (180° není neobvyklé) s velmi výrazným zkreslením.

 

5) Příklad

Sigma objektiv

 

Zblízka se podíváme na objektiv 120-300mm f/2.8 DG OS HSM. Na první pohled vidíme, že se jedná o teleobjektiv s rozsahem ohniskové vzdálenosti mezi 120-300mm a světelností f/2.8. DG znamená, že je objektiv navržen na full-frame zrcadlovky, takže je můžeme použít například na Nikon D800 nebo Canon 5D Mark III (samozřejmě s použitím příslušného bajonetu). Objektiv se pyšní ultrazvukovým zaostřovacím motorkem (HSM) a optickou stabilizací obrazu (OS). Patří k objektivům Sports (S). Z popisu vidíme i to, že obsahuje skleněné prvky SLD a FLD, které zabrání chromatické aberaci. Je vyroben z tepelně stabilního materiálu (TSC).

Komentáře

Autor článku

Karolína Herzogová

Autorkou článku je Karolína Herzogová, fotografka, která svůj čas zodpovědně dělí mezi fotografování zvířat v divoké přírodě České republiky a osvětu začínajících fotografů prostřednictvím článků na Tipech jak fotit.

 

Mohlo by vás zajímat

Jak se fotit

Jak se fotit

Je čas na novou profilovku! Je čas na nové selfie! Máte nový účes nebo chcete ukázat světu, jak vypadáte s týdenním strništěm? Následující tipy profesionálních fotografů vám pomohou vyfotit mnohem lepší profilovku na Facebook, Twitter nebo LinkedIn. Dozvíte se jak se tvářit, v jaké poloze mít fotoaparát, jak svítit a jak fotku upravit. Pojďme na […]

Autor článku Filip Obr Datum článku 16.11.2012
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi
street

Street fotografie pro začátečníky

Jestli jste začátečník ve street fotografii nebo chcete teprve začít, tak zde je několik tipů, které by se vám mohly hodit. Jako první co vás asi napadne je “co je to ta street fotografie?” Street fotografie je o dokumentaci každodenního života a společnosti. Street fotografie určitě nemusí být focena pouze v ulicích města, jak napovídá […]

Autor článku Jakub Hrubý Datum článku 08.06.2019
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Lidi Tipy & Návody Ve městě Základy
Negativní prostor

Negativní prostor aneb co nás nutí nad fotkami tajit dech

Ještě než začne ta pořádná zábava, je potřeba se zmínit čeho je negativní prostor součástí, kde ho můžeme najít, jak ho poznáme a co to vlastně je. Je ho zapotřebí jak v malířství, tak v designu, architektuře i takovém sochařství. A při tvorbě kvalitně komponované fotografie ho není možné opomenout.     Prvním podstatným faktem […]

Autor článku Karolína Herzogová Datum článku 01.12.2015
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Jak fotit Základy

Sedm dní v novinkách z fotografie

Ultratenká bez-zrcadlovka s výměnnými objektivy Samsung si připravil nový přírůstek do rodiny svých „EVF zrcadlovek“ (trochu zavádějící označení, protože tento konkrétní fotoaparát nemá ani zrcadlo, ani elektronický hledáček – EVF, Electronic View Finder). Nový Samsung NX Mini se honosí označením „nejtenčí a nejlehčí fotoaparát na světě s výměnnými objektivy“. V tenkém, elegantním těle najdeme 20,5MPx BSI CMOS snímač, […]

Autor článku Ondřej Panáček Datum článku 26.03.2014
Komentáře k článku komentářů Rubrika článku Technické novinky